شبکه "ان بی سی" اعلام کرد؛

10 میلیون دلار؛ درآمد ماهانه داعش از قاچاق نفت

داعش

شبکه "ان بی سی" آمریکا به نقل از مسئولان مبارزه با تروریسم این کشور اعلام کرد که براساس اطلاعات به دست آمده، داعش ماهانه بیش از 10 میلیون دلار از قاچاق نفت به دست می‌آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شبکه ان بی سی اعلام کرد قاچاق نفت که بیشتر به ترکیه قاچاق می‌شود، منبع اصلی درآمد داعش است و این اموال توسط داعش به طور جزئی برای پرداخت حقوق ماهانه نیروهای خود و فراهم آوردن امکانات لازم برای خانواده‌هایشان از آن استفاده می‌شود.

بنا به گزارش این شبکه نیروهای خارجی داعش بیشترین درآمد یعنی بیش از 1000دلار را ماهانه دریافت می‌کنند.

شبکه ان بی سی گزارش داد: داعش بر عکس القاعده خود را "دولتی" می‌داند که نظام آموزشی و رفاهی را فراهم می‌کند و این نشان می‌دهد که داعش هزینه‌های بالایی دارد.

مسئولان مبارزه با تروریسم تاکید دارند که فروش و قاچاق نفت و گاز طبیعی ماهانه حدود 8 تا 10 میلیون دلار برای داعش سود دارد.

به گفته ان بی سی، بیشتر اطلاعات در خصوص منابع مالی داعش از طریق حملات نیروهای ائتلاف در سوریه که طی آن "ابوسیاف"، یکی از مسئولان جمع‌آوری اموال داعش کشته شد به دست آمده است. پس از حمله، همسر ابوسیاف نیز بازداشت و در آمریکا زندانی شد.

در آن هنگام نیروهای ائتلاف به دستگاه کامپیوتری دست یافتند که اطلاعات زیادی در این باره در‌ آن نوجود داشت.

یکی از مسئولان شبکه ان بی سی گفت: پیش از حمله مریکا به مقر ابوسیاف ما اطلاعات دقیقی در خصوص میزان اموالی که داعش از قاچاق به دست می‌آورد نداشتیم.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور منابع مالی تروریسم گفت: قاچاق نفت برای داعش بسیار سودآور است. ما اطلاعاتی در اختیار داریم که نشان می‌دهد داعش طی یک ماه حدود 40 میلیون دلار از فروش نفت به دست آورده بود.

به گزارش ان بی سی نفت تنها منبع درآمد داعش محسوب می‌شود اما روش‌های دیگر مثل باج خواهی، سرقت و گرفتن "فدیه" نیز به داعش کمک می‌کند.

تروریست‌های داعش از زمانی که مناطقی در سوریه و عراق را اشغال کردند به غارت نفت این دو کشور و فروش و قاچاق آن دست زده‌اند. این تروریست‌ها حتی آثار باستانی سوریه و عراق را نیز به فروش می‌گذارند.

انتهای پیام

کد N898542