فرمانده آمریکایی: جزایر جدید چین در دریای چین جنوبی کاملا نظامی هستند

سیاسی

رئیس فرماندهی پاسیفیک آمریکا به چین هشدار داد که سریعاً ساخت و سازهای "تهاجمی" در دریای چین جنوبی را کنار بگذارد چون ساخت این جزایر مصنوعی کاملا نظامی بوده و با هدف انجام اقدامات نظامی علیه کشورهای همسایه صورت می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری دیفنس، دریادار هری هریس، فرماندهی پاسیفیک آمریکا گفت: ایالات متحده از نیروی نظامی خود برای دفاع از منافع و متحدانش علیه تهدیدی که از جانب این جزایر مصنوعی ناشی می‌شود، استفاده می‌کند.

وی در نشست امنیتی Aspen در کلورادو آمریکا و در جمع رهبران ارشد امنیتی گفت: معتقدم که این سازه‌ها کاملا ماهیت نظامی دارند. من از چین می‌خواهم تا دیپلماسی معناداری را برای حل این مناقشات منطقه‌ای پیش بگیرد.

هریس با اشاره به فعالیت‌های ساخت و ساز چین در جزایر اسپارتلی که ژاپن به آن اعتراض کرده، ادامه داد: بنادری در حال ساخت و ساز است که برای حضور ناوها مناسب است و چین در حال ساخت یک باند فرودگاه 10 هزار فوتی در صخره‌های مرجانی فیری کراس است. این باند فرودگاهی به قدرکافی بزرگ است تا یک بمب‌افکن B-52 از روی آن برخیزد. این باندهای فرودگاهی کوچک نیستند. چین حتی در برخی از سازه‌ها در حال ساخت آشیانه هواپیماست.

این مقام مسوول ارتش آمریکا نگرانی خود را بابت این مساله ابراز داشت که این جزایر احتمالاً به عنوان سلسله و زنجیره‌ای از پایگاه‌های جاسوسی چین مورد استفاده قرار بگیرند: "این جزایر واقع در دریای چین جنوبی، یک شبکه جاسوسی گسترده خواهند بود چون رادارها و تجهیزات الکترونیکی در آنها مستقر می‌شود و اگر چنین چیزی صورت گیرد، ناوهای آمریکایی وارد عمل می‌شوند."

افزایش این تجهیزات در این منطقه مورد مناقشه، نگران‌کننده است. البته هنوز هیچ موشک ضدناو یا سپرهای دفاعی در منطقه نصب نشده است.

این فرمانده نظامی آمریکا ادعاهای مکرر پکن درباره گسترش ساخت و سازهای صلح‌آمیز در این جزایر را رد کرد و گفت: چین هیچ اقدام معتبر دیپلماتیک برای حل مناقشات منطقه‌ای با کشورهای همسایه انجام نداده است. بسیاری از کشورهای منطقه به دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک برای این مناقشات هستند اما چین اوضاع کنونی در منطقه را از طریق ساخت‌وسازهای نظامی بدون راه‌حل معتبر دیپلماتیک تغییر داده است. چین در حال تغییر دادن حقایق در منطقه است. این فعالیت‌ها، محیط‌زیست و منطقه را تغییر می‌دهد و به خطر می‌اندازد. ما از پکن می‌خواهیم تا از یک مکانیسم بین‌المللی برای حل این مناقشه بهره ببرد و از تصمیمات جمع پیروی کند.

چین در گذشته آمریکا را به ترغیب یک سلطه بین‌المللی و اختیار کردن یک رویکرد متعلق به جنگ سرد در قبال خود متهم می‌کرد.

انتهای پیام

کد N898531