امیرعبداللهیان در دیدار با قائم مقام وزیر خارجه سوئیس:

فشار برخی کشورها برای برکناری دولت قانونی سوریه بدعت خطرناکی بود

سیاسی

معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه گفت: فشارهای برخی کشورها برای برکناری دولت قانونی سوریه همراه با حمایت مادی و نظامی از گروه‌های تروریستی، بدعت خطرناکی بود که منجر به تقویت گروه‏های تروریستی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس در سفر خود به تهران با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و بر ضرورت همکاری دو کشور در مسائل مهم منطقه ‏ای و جهانی تأکید کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار، با تأکید بر حق مردم سوریه و یمن در تعیین سرنوشت خود، اظهار داشت: فشارهای برخی کشورها برای برکناری دولت قانونی سوریه توأم با حمایت مادی و نظامی از گروه‌های تروریستی، بدعت خطرناکی بوده است که منجر به تقویت گروه‏های تروریستی شده و به تهدیدی برای کشورهای منطقه و جامعه بین‌‏المللی تبدیل شده است.

وی همچنین ضمن تأکید بر ضرورت توجه فوری به وضعیت وخیم انسانی در یمن، خاطرنشان کرد: ضرورت دارد در ارسال كمك‌هاي انسان‌دوستانه، توقف تجاوزات سعودي و تقويت روند سياسي و گفتگوي ملي تسریع شود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ضرورت حل و فصل بحران سوریه و یمن از طریق گفتگو بین همه طرف های داخلی، همچنین نسبت به شکل‌گیری همکاری های لازم منطقه ‏ای در مقابله متعهدانه و مسئولانه با تروریسم و افراطی‌گری در سوریه و عراق ابراز امیدواری کرد.

در این دیدار، قائم مقام وزیر امور خارجه سوئیس نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن همکاری‏‌های دو کشور به همراه سازمان ملل متحد در کمک به بهبود وضعیت انسانی در سوریه، خواستار ادامه این همکاری‏‌ها شد.

وی همچنین توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ را زمینه‌ساز تاثیرگذاری بیشتر ایران در ارتباط با کشورهای منطقه ارزیابی کرد.