هند نگران فروش تجهیزات نظامی آمریکا به پاکستان

اقدام دولت آمریکا درخصوص فروش تسلیحات و تجهیزات ارتش این کشور از جمله هلی‌کوپترهای جنگی و موشک به پاکستان، نگرانی هند را برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه «ولیو واک»، دولت هند از واشنگتن خواسته است تا تاثیر چنین اقدامی را بر امنیت این کشور در نظر بگیرد.

سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند گفت: دولت به طور مرتب این پیام را به آمریکا منتقل می‌کند که این اقدام می‌تواند بر روابط هند - آمریکا تاثیر بگذارد و علاوه بر این، امنیت هند نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هند هر اقدام لازمی را برای محافظت از منافع خود انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد که دولت هند با دقت تمام تحولات تاثیرگذار بر این کشور را دنبال می‌کند و از هیچ اقدامی برای صیانت از منافع ملی خود کوتاهی نمی‌کند.

به گفته وزیر خارجه هند، تصمیم آمریکا برای فروش هلی‌کوپتر تهاجمی ویپر، موشک‌های هل‌فایر و سایر تجهیزات نظامی و نیز آموزش و حمایت از پاکستان نکته‌ای قابل تامل است.

ارزش تقریبی این تجهیزات 952 میلیون دلار است. ایالات متحده آمریکا فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی به پاکستان را ماه آوریل تایید کرد. هدف از این اقدام، کمک به پاکستان در مقابله با تروریسم اعلام شده است. آمریکا این اطمینان را داده است که توافق مذکور با پاکستان، توازن قدرت در این منطقه را از بین نمی‌برد.

هند همچنین از دستیابی پاکستان به هواپیمای جنگی تندر JF-17 در جریان نمایشگاه بین‌المللی پاریس ابراز نگرانی کرده است. یکی از مقام‌های نظامی پاکستان تاکید کرد که اسلام‌آباد سفارش خرید این هواپیماها را به یک کشور آسیایی داده است و ارسال آن احتمالاً در سال 2017 انجام می‌شود.

انتهای پیام

کد N898518