مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان:

توافق هسته ای ایران فرصت تجاری بزرگی برای اسلام آباد است

سیاسی

«طارق فاطمی» مشاور ویژه نخست پاکستان، از علاقه کشورش به گسترش روابط تجاری با ایران سخن گفته و ورود ایران را به جریان اصلی سیاست بین الملل مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن تایمز، مشاور ویژه «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان اظهار امیدواری کرد که رفع تحریم های اقتصادی ایران فرصت تجاری بزرگی برای اسلام آباد محسوب شده و می تواند با هموار کردن مسیر پروژه خط لوله گاز ایران – پاکستان، بازارهای انرژی آسیای جنوبی را تا حد قابل توجهی دگرگون کند.

به گفته «طارق فاطمی»، پاکستان از هم اکنون در تلاش است تا علاوه بر از سرگیری پروژه انتقال گاز، راه های دیگری را به منظور افزایش مراودات تجاری بین دو کشور امتحان کند.

به گفته وی، پاکستان پس از یک دهه کشمکش داخلی اکنون در مسیر ثبات و دموکراسی گام برمی دارد و در این میان افزایش مراودات تجاری بسیار ضروری می نماید.

فاطمی که سعی داشت نگرانی اعراب از افزایش همکاری میان اسلام آباد - تهران را نادیده بگیرد در ادامه گفت: ورود ایران به جریان اصلی سیاست بین الملل یک پیشرفت مثبت تلقی می شود.

ناگفته نماند که طارق فاطمی هفته گذشته را در واشنگتن به سر برد تا با مقامات رسمی دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و جمعی از اعضای کنگره دیدار کند. حاصل این دیدار تعهد اسلام آباد به مبارزه با تروریسم و افراط گرایی بود. التزام واشنگتن به حمایت از تلاش های پاکستان در مبارزه با طالبان و شبکه «حقانی» از دیگر دستاوردهای این سفر عنوان می شود. ادامه تسهیل مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و شبه نظامیان طالبان و در نهایت حل اختلافات اسلام آباد – دهلی از دیگر نکاتی بود که در این سفر بر آنها تاکید شد.