تظاهرات گسترده مصری‌ها برای برکناری سیسی

مصر

جمعی از مخالفان دولت مصر در قاهره و دیگر استان‌های این کشور با برگزاری تظاهراتی، آزادی زندانیان سیاسی، عزل عبدالفتاح سیسی، بازگشت محمد مرسی به قدرت و لغو حکم اعدام وی را خواستارشدند.

جمعی از مخالفان دولت مصر در قاهره و دیگر استان‌های این کشور با برگزاری تظاهراتی، آزادی زندانیان سیاسی، عزل عبدالفتاح سیسی، بازگشت محمد مرسی به قدرت و لغو حکم اعدام وی را خواستارشدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، تظاهرکنندگان در این تظاهرات که در شهرهای "قاهره"، استان "دقهلیه" و "بنی سویف" و به دعوت "ائتلاف حمایت از مشروعیت"،برگزار شد خواستار آزادی زندانیان و توقف اجرای حکم اعدام علیه صدها تن از مخالفان مصری شدند.

شرکت کنندگان در این تظاهرات همچنین محاکمه مسوولانی که در کشتار تظاهرکنندگان دست داشتند، عزل عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری مصر و بازگشت محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده به قدرت را خواستار شدند.

این تظاهرات همزمان با نزدیک شدن به دومین سالگرد سرکوب تظاهرات در میدان "رابعه العدویه" در شهرک نصر قاهره و میدان جیزه برگزار شد.

در محله عین شمس در قاهره نیز "ائتلاف حمایت از مشروعیت" برای دومین هفته پیاپی، تظاهراتی را که قرار بود پس از نماز جمعه برگزار شود به دلیل حضور گسترده نیروهای امنیتی لغو کرد.

در استان الغربیه واقع در منطقه دلتای نیل، معترضان زنجیرهای انسانی را در مسیرهای فرعی میان شهرها و روستاهای استان تشکیل داده و پلاکاردهایی در محکومیت "کودتای نظامی" در دست داشتند.

فرماندهان امنیتی استان الغربیه با تاکید بر لزوم مقابله قاطعانه با هرگونه فعالیت تظاهرکنندگان، اعلام حالت آماده‌باش امنیتی کرده است.

استان الدقهلیه، منطقه دلتای نیل نیز شاهد برگزاری تظاهرات اعتراضی پس از نماز جمعه بود تظاهرکنندگان که پلاکاردهایی در مخالفت با ارتش و پلیس در دست داشتند توقف اقدامات سرکوبگرانه و آزادی فوری همه زندانیان را خواستار شدند.

در روستای بنی سویف نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد که در آن ضمن حمایت از مرسی، حمایت از مسجد الاقصی نیز خواسته شد.

تظاهرکنندگان آزادی سه دختری را که حدود شش ماه قبل بازداشت شده بودند و اخیرا به دادگاه‌های نظامی ارجاع داده شده‌اند، خواستار شدند.

در جنوب مصر نیز چهار تظاهرات در شهرهای مختلف استان المنیا در محکومیت ارتش و پلیس برگزار شد و معترضان تاکید کردند که این تظاهرات با خشونتی که نیروهای امنیتی در پیش گرفته‌اند، هرگز متوقف نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N898373