حل پرونده هسته ای، رونق اقتصادی و آشتی ملی سه محور مورد تاکید رییس جمهور در 19 سفر استانی

دولت یازدهم,حسن روحانی,سفرهای استانی دولت

روحانی فردا عازم کردستان می شود تا همزمان با دو سالگی تشکیل دولت تدبیر و امید در بیستمین سفر استانی خود به غرب کشور سفر کند. این، اولین سفر استانی رییس جمهور بعد از توافق هسته ای خواهد بود.

زینب صفری:  سفرهای استانی که در دولت احمدی نژاد باب شد، از همان زمان با انتقادات گسترده ای همراه بود. مصوبات بیشمار و حساب نشده (که بخش بزرگی از آنها به صورت تعهدات انجام نشده به دولت یازدهم به ارث رسید)، صرف هزینه های زیاد، تعطیلی مدارس و ادارات برای هرچه باشکوه تر شدن استقبال از کاروان دولت، دریافت نامه های مردمی و دویدن مردم پشت خودروی رییس جمهور همگی سنت های غلطی بودند که در دولت های نهم و دهم بنا گذاشته شدند. با این حال اگرچه دولت تدبیر و امید نیز انجام سفرهای استانی را در دستور کار خود قرار داد اما از همان ابتدا اعلام کرد که نه از تعطیلی مدارس و ادارات خبری هست و نه قرار است مصوباتی در این سفرها به تصویب برسد که عمر دولت به انجام آنها قد ندهد. به همین دلیل هم استانداران موظف شدند تا به صورت دوره ای مراحل پیشرفت و اجرایی شدن هر یک از این مصوبات را به دولت گزارش دهند. به علاوه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور نیز با سرکشی به هر یک از استان ها شخصا در جریان چگونگی اجرای مصوبات استانی قرار می گیرد.

اما به غیر از مصوبات استانی این سفرها مجالی بود تا رییس جمهور حرف ها و دغدغه های خود را نیز با مردم در میان بگذارد. گذشته از موضوعات روز همچون استیضاح فرجی دانا وزیر وقت علوم که با سفر رییس جمهور به اردبیل همزمان بود و یا حاشیه های بازی تراکتورسازی- نفت تهران که درست پیش از سفر روحانی به آذربایجان شرقی رخ داد و رییس جمهور را به واکنش واداشت؛ مرور سخنرانی های رییس جمهور در 19 سفر استانی نشان می دهد که او در سخنانش بیش از هر چیز بر سه موضوع تاکید کرده است. اول تاکید بر حمایت رهبری از تیم مذاکره کننده و اینکه "سرداران دیپلماسی" در چهارچوب خطوط قرمز تعیین شده مذاکرات را پیش می برند. دوم تشریح شرایط اقتصادی و وعده رونق اقتصادی و سوم تاکید بر برقراری "آشتی ملی" که به عقیده روحانی بدون آن قرار گرفتن در مسیر توسعه ممکن نیست. حالا روحانی در شرایطی بیستمین سفر استانی خود را آغاز می کند که مهم ترین دل مشغولی او که اولین وعده انتخاباتی اش هم بود به ثمر نشسته و رونق اقتصادی که پیش از توافق هسته ای آغاز شده بود با برداشته شدن تحریم ها می رود تا آهنگ سریع تری به خود بگیرد. اینکه این بار در پیام روحانی از استادیوم استقلال سنندج در استانی که بیشترین تنوع قومی و مذهبی را دارد برچه محوری تاکید خواهد شد را باید منتظر ماند و دید.

با این حال سخنان رییس جمهور در 19 سفر قبل خود محورهای مهم دیگری هم داشت که در کنار وعده های داده شده در هر سفر در جدول زیر آمده است:

 

ردیف

زمان و مقصد سفر

اهم اظهارات

وعده ها

1

سه شنبه 24 دی ماه 1392

استان خوزستان

_توافق ژنو یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت ایران و شکستن دیوار تحریم.

_ سیاست داخلی از سیاست خارجی با همه پیچیدگی‌های آن سخت‌تر است.دولت مسیر خود را ادامه داده و به قول خود پایبند خواهیم بود و چنانچه با سدی مواجه شدیم حتما به مردم خواهیم گفت و از مردم کمک خواهیم گرفت.

_ نیازمند آشتی هستیم.

_  خط‌کشی‌های موجود سیاسی، جناحی و قومی را قبول ندارم

_دولت هیچگونه تبعیض حقوق شهروندی نسبت به اقوام و عشایر را نمی‌پذیرد.

_ایران دنبال فناوری هسته‌ای هست اما دنبال بمب نیست.

_ از حقوق هسته‌ای خود کوتاه نمی‌آییم.

احیای کارون و فقط برداشت مصارف آشامیدنی از سرشاخه‌های کارون، حل مساله فاضلاب در شهرهای استان، وصل شدن آب آشامیدنی اهواز ظرف یک هفته بعد از سفر، پاکسازی و لایروبی اروند و اعلام تمام مناطق آبادان و خرمشهر به عنوان منطقه آزاد

 

2

سه شنبه 6 اسفند 1392

استان هرمزگان

_(با توجه به توافق ژنو) اولین قدم مهم برای برداشتن تحریم‌ها برداشته شده است.

_دولت تدبیر و امید از ابتدا به ملت قول داده که همه مردم ایران به طور مساوی از حقوق شهروندی باید برخوردار شوندودر این راستا فرقی بین شیعیان و اهل سنت وجود ندارد.

_به صراحت عرض می‌کنم پرداخت یارانه به همه آن‌هایی که به یارانه نقدی در زندگی خود نیازمندند، ادامه خواهد یافت.

_حقوق حقه فقط دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای نیست. این فقط یک حق است. تجارت آزاد، تعامل با دیگران، صادرات و واردات، حواله کردن پول و مسائل اینچنینی نیز حق ماست.

_کسانی که بر سر چیزهای جزئی شکاف را زیاد می‌کنند نمی‌دانند چه بار سنگینی را بر دوش داریم.

_مناسب است که خطبه‌های نماز جمعه نیز رنگ و بوی توسعه اقتصادی و اجرای اقتصادی مقاومتی را بگیرد چرا که اقتصاد مقاومتی باعث می‌شود کشور روی پای خود بایستد.

_آغوش کشور به روی ایرانیان خارج از کشور باز است و ما آماده استفاده از نظرات آنان در راستای رشد و شکوفایی کشور هستیم.

_در آغاز کار دولت میزان تورم حدود 43 درصد بود، ولی طبق آمار اکنون این میزان 33 درصد است و ما شاهد کاهش بوده‌ایم.

_تورم سال 93 به 25 درصد کاهش می‌یابد.

تجهیز و  تکمیل بیمارستان های استان تا یک سال آینده(از تاریخ سفر)، افزایش ظرفیت تولید فولاد هرمزگان به سه برابر ظرف 5 سال آینده،  شکوفایی سواحل و جزایر جنوب، اتمام بزرگراه بندرعباس به جاسک، توسعه توریسم، افزایش ظرفیت حمل و نقل کالا از ۸۰ میلیون به بالای ۱۰۰ میلیون و.....

3

سه شنبه 26 فروردین 93

استان سیستان و بلوچستان

_ما در این کشور شهروند درجه دو نداریم.

_خوشحالم که در میان معاونان استاندار هم شیعه و هم اهل سنت وجود دارد. همچنین خوشحالم که در میان فرمانداران نیز هم شیعه و هم اهل سنت مسئولیت دارند. ما تفاوتی میان پیروان مذاهب، اقوام و جنسیت قائل نیستیم.

_ظلمی بالاتر از معرفی واژگون حق نیست.

_مردم نمی‌خواهند شیعه و سنی رودرروی هم باشند

_ما باید با خودمان آشتی کنیم. اقوام، مذاهب و گروه‌ها، تفرقه‌ها و دلگیری‌ها را کنار بگذارند ... بعد از این مرحله باید با منطقه و جهان آشتی کنیم و برنامه این دولت این است که هر دولت و کشوری که به حقوق، کرامت و منافع ملی این مردم اعتماد دارد، متعاقبا ما هم دست دوستی به سمتش دراز می‌کنیم.

تامین آب اراضی کشاورزی، شیرین کردن آب شرب شهری، ایجاد خط راه آهن در زاهدان و اتصال آن به راه آهن سراسری، گازرسانی به زاهدان تا پایان سال ۹۴، توسعه بندرچابهار و همچنین ایجاد معادن و کارخانه پتروشیمی در ایرانشهر

 

4

چهارشنبه 17 اردیبهشت 93

استان ایلام

_روابط‌مان با دنیا گسترش خواهد یافت.

_سیاست ما تعامل با دنیا در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است.

_هر کجا دولت در برنامه‌هایش اشتباه بکند این اشتباه را به عرض مردم خواهد رساند و از مردم عذرخواهی خواهد کرد.

_امسال(93) خواهیم توانست اقتصاد کشور را رونق بخشیده و رکود را بشکنیم.

افتتاح فازهای بعدی پتروشیمی ایلام تا ۲ سال آینده، اجرایی شدن ۴۴ طرح توسعه‌ای در ایلام تا نیمه نخست سال ۹۴، توجه دولت به بازارچه‌های مرزی استان ایلام و بررسی منطقه اقتصادی مهران برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری

5

چهارشنبه 28 خرداد93

استان لرستان

_به همه ابرقدرتها، مزدوران، آدمکشان و تروریست ها اعلام می کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عتبات عالیات از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

_متاسفانه حدود 3 هزار پروژه نیمه کاره در کشور وجود دارد که برای اتمام آنها اعتبار بسیارعظیمی نیاز است. روزی که کلنگ یک پروژه را می‌زنیم تدبیر این است که زمان پایان آن کار اجرایی را نیز مشخص سازیم.

_از تحریم هم عبور خواهیم کرد و دنیا هم ناچار است در برابر اراده ملت ایران سر فرود آورد.

_باید برخی از این افراطی‌ها را نصیحت کنیم.

تصویب ۷۹ طرح برای توسعه استان لرستان، تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات عمرانی امسال لرستان، اختصاص اعتباری معادل سه برابر بودجه عمرانی لرستان طی امسال و سال آینده، احداث یک شهرک صنعت پتروشیمی، ساخت یک هتل چهار ستاره دیگر از سوی بنیاد مستضعفان، تکمیل یک هتل نیمه کاره در مرکز استان، اختصاص تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی برای طرح‌های صنعتی استان، پروژه‌های دامداری مدرن در لرستان، سرمایه گذاری در بخش آب و گردشگری

6

15 مرداد 93

استان چهارمحال بختیاری

_به عهدم با مردم وفادارم.

_نرمش ذلیلانه در برابر قدرتهای بزرگ ممنوع است.

_حداقل 7 میلیارد دلار از اموال مسدود شده مردم از چنگ قدرت‌های بزرگ درآمد

_همه تخم مرغ هایمان را در بخش سیاست خارجی و رونق اقتصادی، در یک سبد نگذاشته ایم و فقط یکی از آن سبدها 5+1 است.

- آمار بیکاری در کشور تکان دهنده است . از سال 86 تا 91 یک اشتغال خالص نداریم و آمار به ما می گوید اشتغال صفر بوده است.

-در تاریخ اقتصاد ایران این بی نظیر بوده که طی کمتر از یکسال 31 درصد تورم کاهش یابد. اکنون تورم از 45 درصد به 14 درصد رسیده است.

_اجرای طرح اتصال راه آهن اصفهان به اهواز از طریق استان چهارمحال و بختیاری با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد دلار و اتمام آن تا 5 سال آینده، اجرای طرح آب رسانی « بن - بروجن» و بهره برداری از  آن تا پایان دولت یازدهم،ساخت و تکمیل خط تولید فولاد، آهن اسفنجی و ورق تا سال 95،برنامه‌ریزی برای ایجاد ۶ هزار شغل با محور گردشگری تا سال 94، بهره برداری از فاز اول فولاد چهارمحال در سال 94 و اتمام فازهای دو و سه در سال های 95 و 96

7

چهارشنبه 29 مردادماه 93

استان اردبیل

-رییس جمهور  از رضا فرجی دانا وزیر علوم تحت عنوان وزیر دانشمند و مودب علوم نام برد و گفت: دلم می خواست در چنین روزی «روز استیضاح» وزیر علوم كابینه یازدهم كنار وزیر باشم و با زبان صریح از این دانشمند فرهیخته حمایت كنم.

- (با اشاره به حضور فرجی دانا در مجلس برای استیضاح) امروز روز احیای اخلاق است.

-دانشجویان، اساتید و صاحبنظران به رای مجلس احترام بگذارند.

- دکتر نجفی مسیر را ادامه دهد.

-بدهکارترین دولت را تحویل گرفتم.

-اگر آمریکا تخاصم را کنار بگذارد، شرایط تغییر می کند... مصمم هستیم مذاکرات هسته ای به نتیجه برسد.

-این دولت در داخل و در دنیا برای آشتی آمده است.

-رسانه ملی حاضر نیست خدمات دولت را برای مردم تبیین کند و دولت از لحاظ تبلیغاتی دست تنها است. این بر خلاف نظر امام است.

-درباره اینکه چرا نمی گذارند همه خدمات دولت برای مردم تبیین شود، به موقع سخن خواهم گفت .

-چرا صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و رسانه های خارجی باید بگویند که کار دولت ایران در عرصه اقتصاد در تاریخ کشورهای در حال توسعه ، کم نظیر بوده اما چرا صدا و سیما نگوید .

- " ریاست قوه اجرایی کشور" و از آن مهمتر "مسوولیت اجرای قانون اساسی " دو وظیفه مهم رییس جمهوری است و زمانی که خواستم انجام وظیفه مسوولیت اجرای قانون اساسی را شروع کنم ، برای مردم توضیح خواهم داد چرا این کار دارد با تاخیر انجام می گیرد.

-اجرای این وظیفه از آن کارهای مهمی است که برای خیلی ها خوشایند نیست و ممکن است ناراحت و عصبانی شوند اما قانون اساسی کشور باید اجرا شود و هر کسی در این کشور با هر مسوولیتی باید بداند این دولت به حول و قوه الهی در ادامه راه، برای اجرای قانون اساسی مصمم خواهد بود.

-مردم با رای و اعتماد خود ، وظیفه مهمی را به رییس جمهوری محول کردند . مردم رای ندادند که رییس جمهوری رییس دستگاه اجرایی باشد، رای دادند که اول مجری قانون اساسی باشد . مسوولیت اجرای قانون اساسی در کشور برعهده رییس جمهوری است.

-تصویب۷۶ طرح برای استان اردبیل از جمله اجرای طرح آبرسانی به اردبیل، كلنگ زنی نیروگاه سبلان، سرعت بخشیدن به عملیات ساخت راه آهن میانه اردبیل، طرح گردشگری سلامت و همچنین ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی مستقیم برای مردم اردبیل 

8

شنبه 15 شهریور 93

استان خراسان رضوی

- آمار و ارقام سه ماهه اول امسال نشان می دهد که اقتصاد کشور نه تنها از رکود خارج شده بلکه اکنون کشور با رشد یک و هشت درصدی بدون احتساب نفت و با رشد ۲.۵ درصدی با احتساب نفت، همراه است.

- به برخی مفاسد در دانشگاه ها برخوردیم که شگفت آور است. آخر برای استاد شدن و بورسیه شدن هم تقلب؟ از فردی که قرار بوده استاد دانشگاه این کشور شود، پرسیده‌اند نمره‌ات چند بوده، در پاسخ نمره‌ای می‌گوید که بعد معلوم می‌شود، اشتباه است. دچار حیرت شده‌ایم

- این دولت از تهدید نمی‌ترسد.

- آیا راه ترویج عفاف در جامعه، ون است؟ راه دیگری نداریم؟ بانوان ما که خودشان فرهیخته و دانشگاهی و استاد و محقق هستند آیا برای گسترش عفاف و حجاب راهی ندارند؟ آخر اگر آدم چیزی را تجربه کرد و نشد، فردا دیگر عین آن را نباید انجام دهد بلکه باید به اصلاح راه قبلی اقدام کند.

- در عصر و دنیای ما راهی جز اقناع نداریم؛ باید نسل جوان را اقناع کنیم اما متأسفانه دو چیز یاد گرفته‌ایم؛ دیوار و فیلتر؛ این که کاری درست نمی‌کند؛ شما فیلتر درست می‌کنید و آن جوان هم فیلترشکن.

- اختصاص 10 میلیارد دلار برای مهار آب و بهره وری بهتر از منابع آبی امسال و چهار سال آتی، بهره برداری از سه سد تا پایان امسال استان، حل دو معضل  بافت فرسوده اطراف حرم و حاشیه نشینی در شهر مشهد طی سه سال آینده ، تکمیل و اجرا و یا افتتاح 129 طرح عمرانی در سال 93 و 94 در استان، تکمیل خطوط راه‌آهن و گسترش خطوط متروی شهری 

9

چهارشنبه 30 مهرماه 93

استان زنجان

- مبادا - که البته نخواهد بود - تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ناامنی آغاز شود.

- اساس امر به معروف و نهی از منکر ایجاد امنیت، برادری، کرامت انسانی و احترام به یکدیگر است و مبادا که منکر تنها به یک مسأله خلاصه شود و دروغ، تهمت، رشوه‌خواری و بورسیه‌های تقلبی منکر پنداشته نشوند و از صبح تا شب فقط یک مسأله و آن هم بدحجابی به عنوان منکر مطلق تلقی گردد.

- نباید چند نفر در کشور خود را متولی اخلاق بپندارند.

- منکری بالاتر از بیکاری و فقر وجود ندارد، اگر به دنبال ترویج معروف در جامعه هستیم باید دست به دست هم دهیم و با فقر مبارزه کرده و برای جوانان اندیشمند و متخصص کشورمان شغل و کار مناسب فراهم کنیم. 

- یکی از بالاترین منکرات، اختلاف و تفرقه در جامعه و دامن زدن به این موضوعات است... گویا زندگی یک عده تنها در شکاف و تفرقه بین مردم و دولت، مردم با مردم و بین جناح‌های مختلف در کشور است.

- گر اشکال و گناهی بوده به تفرقه دامن نزنیم و از آن بگذریم، چرا که ما تابع همان حسینی هستیم که توبه حر را هم قبول کرد.

- آمارها نشان می دهد كه تورم یكسال گذشته از شهریور امسال به ۲۰ درصد رسیده و تورم ماهانه به كمتر از یک درصد و رقم ۷ دهم درصد رسیده است كه این نشان می دهد از وعده ای كه برای رساندن تورم به زیر ۲۵ درصد به مردم داده بودیم ، جلوتر هستیم.

- باید فاصله‌ها را کم کرده و همدیگر را تحمل کنیم و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، حرکت کشور به سمت پیشرفت و توسعه بسیار کند خواهد بود.

- باید فاصله‌ها را کم کرده و همدیگر را تحمل کنیم و بدانیم حذف یک فرد، جناح، فکر و اندیشه امکان‌ناپذیر است.

- خیلی از اوقات بجای بگیر و ببند و سختگیری‌های بیش از حد، چنانچه آزادی‌ها را بیشتر و فضا را بازتر کنیم و با گفت‌وگو در مسیر قانع کردن یکدیگر حرکت نماییم، می‌توانیم به نتیجه مناسب دست یابیم.

- اجرای۷۱ پروژه در زنجان تا پایان سال ۹۴ با اعتبار ۳۸۷ میلیارد  ، دوخطه کردن راه‌آهن زنجان به قزوین تا پایان دولت یازدهم، توسعه دانشکده‌های صنعتی  مورد نیاز زنجان تا پایان دولت یازدهم، گازرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان زنجان که فاقد گاز شهر هستند، توسعه پتروشیمی استان، که موانع استفاده از فاینانس ۲۶۵ میلیون یورویی آن برطرف شده و قرار گرفتن ۲۵ هزار هکتار زمین تحت آبیاری مدرن تا پایان سال ۹۴ و ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی در زنجان

10

سه شنبه 11 آذر 93

استان گلستان

- وعده من نجات اقتصاد کشور، احیای اخلاق در جامعه و تعامل سازنده با جهان بود و پای وعده‌ام تا لحظه آخر و با همه توان ایستاده‌ام.

- به نسل جوان کشور مخصوصاً به جوانان دانشجوی عزیز وعده ‌می‌دهم که پای وعده‌های خود خواهم ایستاد. ۵ وزیر علوم به مجلس معرفی کردم و اگر لازم بود ۵۰ وزیر را هم معرفی می‌کردم، اما از راه خود و وعده‌هایی که پارسال داده‌ام باز نخواهم ایستاد. 

- دوران افراط و فضای امنیتی به پایان رسیده‌ و دوران وحدت و اعتدال فرا رسیده

-باید آستانه تحملمان را در برابر نظرهای مخالف بالا ببریم.

- اعتماد و همکاری متقابل ملت و دولت لازمه ثبات و رونق اقتصادی است.

-عملیاتی و اجرایی شدن ۱۲۱ پروژه عمرانی به ارزش ۵۸۱ میلیارد تومان طی امسال و سال آینده

- زهکشی برای هزاران هکتار از اراضی استان تا پایان دوره دولت یازدهم ، تکمیل چندین سد مهم تا اوایل سال آینده و همینطور تکمیل سد مهم نرم‌آب، تا پایان ۵ سال آینده

-اجرای خط آهان گرگان-مشهد

-اعلام  منطقه اینچه برون به عنوان منطقه آزاد

11

چهارشنبه 3 دی 93

استان خراسان جنوبی

- آغاز رونق اقتصادی کشور با رشد ۴درصدی در شش ماهه امسال

- بر این باور هستم که نمی‌توانیم به مردم وعده و قولی بدهیم که نتوانیم به آن عمل کنیم، از این‌رو تلاش ما در جریان سفرها این است که مواردی را به مردم وعده دهیم که حداقل در زمان دولت یازدهم آن موارد به طور کامل عملیاتی و اجرایی شوند.

-اجرایی شدن۲۱ پروژه با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان در خراسان‌جنوبی تا پایان 95

- اجرایی کردن چندین سد سیاه‌کوه و سد فرخی قائن و مجتمع آب‌رسانی روستایی و تصفیه آب شرب بیرجند

-تبدیل یکصد کیلومتر از راه‌های استان طی سالهای ۹۴ و ۹۵ به بزرگراه

تاسیس راه آهن در بیرچند و استان خراسن جنوبی

- ۶۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری در داخل استان با هدف انتقال آب و جلوگیری از تبخیر و بهینه سازی مصرف آب در استان

12

سه شنبه 23 دی ماه 93

استان بوشهر

- به همه آنهایی که در راه اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است به فکر قدم گذاشتن در همان راه باشند، اعلام می کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است.

-( با اشاره به موضوع کاهش ۵۰ درصدی بهای نفت) آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده اند، پشیمان خواهند شد. اگر ایران از کاهش قیمت ضرر می کند بدانید کشورهای تولید کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ما ضرر خواهند کرد.

- اقتصاد در حوزه صنعت در طول ۸ ماهه امسال از رشد ۴ درصدی برخوردار بوده است و این نکته گواه این مطلب است که بعد از ۸ فصل در جا زدن در رکود و رشد منفی، امسال رشد مثبت را آغاز کرده‌ایم.

- تا دولت می‌خواهد در یک ماجرا مفسده‌ای را برطرف کند، آنقدر اتهامات می‌زنند و می‌گویند که به صندوق‌ها دست‌درازی شده و آنقدر شلوغ‌کاری می‌کنند تا مسأله اصلی گم شود و صدای حق به گوش کسی نرسد. اما دولت عقب‌نشینی نخواهد کرد و به هیچ قیمتی پا پس نخواهد گذاشت. 

- من مخالف نقد نیستم ، نقد محترمانه هیچ اشكالی ندارد و باید راه حل بهتر بدهیم و اگر می خواهیم در سیاست خارجی موفق شویم، حمایت همگان ضروری است.

- برای تجارت خارجی و برای جذب گردشگر باید با دنیا و کشورهای همسایه رابطه خوبی داشته باشیم، نمی‌توان کشورهای همسایه را به عنوان مقصد صادراتی انتخاب کرد، اما با آنها در حال نزاع بود، نمی‌توان از فناوری‌های روز دنیا استفاده کرد، اما در حالت مخاصمه با کشورهای دنیا بود.

- تصویب ۱۱ پروژه مهم با اعتبار ۶۰۳ میلیارد تومان

-آغاز احداث جاده خروجی شهر بوشهر از سال آینده و اتمام آن تا پایان دولت یازدهم و اوایل سال ۱۳۹۶

-تکمیل فاضلاب شهر بوشهر با اختصاص اعتبار قابل توجه در طول ۴ سال آینده

- تکمیل باند دوم برازجان، گناوه و باند دوم جاده گناوه - دیلم

-اعلام منطقه آزاد تجاری در بوشهر

 

13

15 بهمن ماه 93

استان اصفهان

- زاینده‌رود حق مسلم همه ما است و کاری خواهیم کرد که با همت شما و وحدت و یکپارچگی، زاینده‌رود، زنده رود و زاینده بماند.

- ترویج نگاه محدود به دین با راهی که امام راحل می‌پیمودند و امروز مقام معظم رهبری آن را ادامه می‌دهند، منافات دارد.

-اجرایی و عملیاتی شدن ۲۸ پروژه مهم با مبلغ ۶۵۱ میلیارد تومان در طول سال‌های ۹۴ و ۹۵ برای توسعه استان

-حل دو معضل کمبود آب و هوای ناسالم در اصفهان

- سامانه دوم آب شرب اصفهان در دست اجرا قرار دارد و دولت با همه توان آن را اجرا خواهد کرد

-اتمام سامانه آبرسانی ۴ شهرستان استان تا پایان 94

-آغاز احداث اولین راه‌آهن سریع‌السیر کشور بین تهران، قم، اصفهان با در نظر گرفتن بودجه ای بالغ بر ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار

- ایجاد حدود ۳۱ هزار شغل تا پایان سال ۹۴ و حدود ۴۰ هزار شغل  تا پایان سال ۹۵ در استان

14

6 اسفندماه 93

استان قم

- دولت پشتوانه خود را در قم می بیند.

- تبدیل دین جامع و نجات‌‌بخش اسلام به دینی خشک، جامد، خشن و غیر منعطف به آن معناست که به دوام و استمرار و قدرت دین ضربه وارد شود. همه باید بدانند که اسلام دین سمهه و سهله است و در چارچوب طاقت بشر می‌باشد و دین خشونت و برای مشقت مردم نیست.

- دولت به تمام وعده‌هایی که در ۲۴ خرداد پارسال داده وفادار می‌ماند. شعار دولت نجات اقتصاد، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان بوده است و ما به راهمان ادامه خواهیم داد.

- دولت همواره به منتقدان احترام می‌گذارد و به آنها همانند حامیان خود می‌گوییم که از حمایت دولت برخوردار هستید.

- در این ۱۸ ماه ۷ هزار واحد صنعتی نیمه تمام راه‌اندازی شده و بیش از ۲۰۰ هزار هکتار زیر پوشش سیستم آبیاری مدرن و قطره‌ای رفته است و در زمینه سهولت کسب و کار ۲۲ رتبه نسبت به سال گذشته ارتقاء پیدا کرده‌ایم. 

- دو انتظار دولت از حوزه‌های علمیه؛ نظریه‌پردازی برای حل مشکلات و تحکیم اعتماد متقابل دولت و ملت است.

- دولت هیچ عهدی را فراموش نکرده است و حتماً به عهد و پیمان خود وفادار خواهد بود ولی باید فرصت و زمان لازم داده شود. 

-اجرایی و عملیاتی شدن  ۳۰ پروژه مهم با اعتبار ۳۷۹ میلیارد تومان در سال ۹۴ و ۹۵ برای توسعه استان

از جمله آغاز راه آهن دو خطه برقی سریع السیر تهران - قم - اصفهان با اعتبار ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، توسعه صحن شرقی حرم مطهر و اتمام نهایی آن در سال های ۹۴ و ۹۵، افتتاح آزادراه ۶ بانده قم - گرمسار، رساندن آب از سد مخزنی کوچری تا پایان فروردین آینده به قم، توسعه تصفیه‌خانه قم به عنوان پیشرفته ترین تصفیه‌خانه کشور و احداث بیمارستان مجهز هزار تختخوابی و نیز تسهیلاتی برای توسعه کشاورزی و سرمایه گذاری های صنعتی و احداث و تکمیل مجتمع فرهنگی قم 

15

چهارشنبه 26 فروردین 94

استان گیلان

- امسال باید از منافع فردی، حزبی و جناحی گذشت و همگان باید به منافع و عزت ملی بیندیشند تا در سایه این وحدت و اتحاد راه توسعه کشور را به پیش ببریم.

- ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم و قدم‌های لازم را در این مسیر به پیش خواهیم برد، اما طرف‌های مقابل نیز باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم این ملت را برگزینند.

- این که سنا و مجلس نمایندگان و تندروها در آمریکا و مزدوران منطقه‌ای آنان چه می‌گویند، به ما ارتباطی ندارد، ما در برابر تعامل، حسن نیت و احترام، تعامل، حسن نیت و احترام میخواهیم و اعلام می‌کنیم طرف ما مجالس آمریکا نیست، بلکه مجموعه‌ای به نام ۱+۵ است.

- ۱+۵ بداند پایان این توافق اگر پایان تحریم‌های اقتصادی نباشد، توافقی نخواهد بود. باید پایان این مذاکرات که از زمان امضای توافق آغاز می‌شود، اعلام لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی علیه ملت ایران باشد.

- این دولت در طول ۲۰ ماه گذشته، به هر قولی که به مردم داده، عمل کرده است ... به شما قول دادیم نرخ تورم را کاهش خواهیم داد، بیش از ارقامی که در آغاز سال اعلام کرده بودیم، به آن عمل کردیم. به شما قول دادیم که کشور را از رکود خارج می‌کنیم، کشور در سال ۹۳ از رکود خارج شده و به شما وعده می‌دهیم که امسال، سال رونق اقتصادی خواهد بود.

-(با اشاره به اوضاع یمن) هدف نهایی ما سلطه ایران بر منطقه نیست، اشتباه نکنید، هدف ما سلطه تشیع بر تسنن نیست، اشتباه نکنید، هدف ما آن است که ملت‌های منطقه سربلند باشند. برای ما بین شیعه، سنی، ترک، عرب، فارس و بلوچ هیچ تفاوتی وجود ندارد.

- اجرای ۱۸ پروژه مهم در گیلان با اعتبار ۷۹۵ میلیارد تومان در سال های 94 و 95

از جمله تکمیل راه‌آهن قزوین به رشت تا سال 95، ادامه مسیر راه‌آهن قزوین-رشت به آستارا که اگر چه در دولت یازدهم تکمیل نخواهد شد، اما اجرای آن را آغاز خواهیم کرد، تکمیل آزادراه قزوین به رشت تا پایان دولت یازدهم، اجرایی و عملیایتی شدن ۴ سد در سال ۹۴ و ۷ سد در ۹۵

16

چهارشنبه 9 اردیبهشت94

استان فارس

- با قدرت منطق، تمام قطعنامه‌های شورای امنیت را در همان شورا لغو خواهیم کرد

- هنر این نیست که در تریبونی در گوشه‌ای شعار دهیم بلکه هنر آن است که به سازمان ملل رفته و همانجا قطعنامه‌ها را ملغی کنیم.

- بیایید به معنی واقعی کلمه آشتی کنیم، در پی انسجام و وحدت باشیم. فضا را آرام کنیم و با تلاش، عقب‌ماندگی‌های ناشی از جنگ تحمیلی را جبران کنیم.

-(با اشاره به حوادث شیراز) اگر کسی می‌خواهد بیاید، سخنرانی کند و بحثی انجام دهد، مشکلی ندارد و نباید از این اتفاق ترسید، بلکه باید به طور مستدل به بحث‌ها پاسخ داد، لذا باید یکدیگر را تحمل کنیم.

- بهره برداری از ۹۲ طرح و پروژه بزرگ با اعتبار ۹۵۳ میلیارد تومان برای توسعه استان فارس تا پایان سال ۹۵

-به پایان رساندن کار آبرسانی به ۳۶۹ روستا در تکمیل همه سدهایی که قرار بوده در سالهای ۹۴ و ۹۵ به بهره‌برداری برسند،

- احیای ۲۷ هزار هکتار از اراضی استان در سال جاری

-گازرسانی به ۹ شهر و ۷۰۰ روستای استان در طول سال ۹۴ و ۹۵

-بهره برداری از طرح آلومینیوم جنوب در سال 96

17

چهارشنبه 30 اردیبهشت 94

استان آذربایجان شرقی

- پایان مذاکرات هسته ای افتخار برای ملت ایران خواهد بود.

- آیا کسی اجازه دارد، دست در جیب مردم کند و اموال آنها را بردارد و با طرح سخنان درشت و شعارهای تند و بی‌خاصیت، زندگی مردم را از هم بپاشاند؟ اگر کسی می‌خواهد شعار بدهد از جیب خود هزینه کند نه از جیب مردم. ما حق نداریم از جیب مردم برای شعار و افراط‌ زدگی در جامعه هزینه کنیم. حق نداریم کاری کنیم که مردم نگران آینده و امنیت کشور شوند.

- تلاش دولت ، معرفی چهره صلح طلب و متمدن ایرانیان به جهانیان است.

- اجرا و تکمیل ۳۲ طرح و پروژه در سال جاری و سال آینده با اعتبار ۹۶۵ میلیارد تومان به اضافه رقم۵۱۷ میلیون دلار فاینانس برای خط ۲ متروی تبریز

-ادامه تلاش دولت برای احیای دریاچه ارومیه

- تکمیل بزرگراه تبریز - اهر با اختصاص ۹۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۱۳۹۵

- کلنگ زنی آزادراه تبریز به بازرگان با اعتباری حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان

- اختصاص حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت راه‌آهن تبریز به میانه در سال ۹۴ و ۹۵ 

-اختصاص  ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آزادراه تبریز و سهند تا پایان سال ۹۵

 

18

سه شنبه 5 خرداد 94

غرب استان تهران

- دوران خشونت و افراط به سر آمده؛ باید با منطق و اعتدال مسیر توسعه را طی کنیم.

-مردم ایران آگاهند و می دانند با شعار و ادای جملات تند گروهی اندک ، مشکلات جامعه و کشور حل و فصل نخواهد شد.

- با وجود اقلیت بسیار کوچکی که بلندگوهای بزرگ را از دیگران به عاریت گرفته است، اکثریت قاطع ملت پشتیبان مسیر صلح، آشتی و تعامل سازنده با جهان هستند و ما مسیرمان را با حمایت مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری مثل ماه‌های گذشته، قدرتمندانه به پیش خواهیم برد.

- اجرای 20 طرح و پروژه با ۶۴۲ میلیارد تومان در این منطقه در سال ۹۴ و ۹۵

از جمله اجرای شهرک صنعتی شهریار به وسعت ۳۰۰۰ هکتار در این سفر و احداث شهرک‌های صنعتی ملارد و صفادشت نیز در سال 94، ساخت و تجهیز یک بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی در شهریار و ۲ بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی در ملارد و شهر قدس، تخصیص اعتبار ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای بنگاه‌ها و مراکز اقتصادی نیازمند منابع بانکی شهرستان‌های شهریار، ملارد و قدس 

19

یکشنبه 24 خرداد 94

استان خراسان شمالی

- ما هم دین، شادی، اشتغال، رفاه، سانتیریفیوژ و همه حقوق مردم را می‌خواهیم.

-در تهران نمی‌نشینیم شعار بدهیم، در همان سازمان ملل تحریم‌ها را لغو خواهیم کرد.

-  ملت ایران در ۲۴ خرداد ۹۲ اعلام کردند که مسیری را انتخاب کرده‌اند که در آن شیعه و سنی و همه اقوام زیر پرچم اسلام و پرچم ایران دست به دست هم برای توسعه ایران زمین تلاش می‌کنند.

- کسانی که می‌گویند تحریم‌ها مهم نیست، گویا از جیب مردم خبر ندارند.

- ادامه غنی‌سازی، تحقیق و توسعه، لغو قطعنامه‌ها و برچیده شدن تحریم‌های اقتصادی، خط قرمز ما است.

 

-اجرای 25 طرح با اعتبار ۵۷۰ میلیارد تومان در استان طی سال‌های ۹۴ و ۹۵ از جمله:

احداث بزرگراه ۲۵۰ کیلومتری بجنورد به جنگل گلستان، اصلاح و تکمیل ۶۶۰ کیلومتر راه‌های روستایی، احداث خط آهن بجنورد به اسفراین و جوین و اتصال آن به راه آهن سراسری، ‌اصلاح نقاط حادثه خیز جاده‌ای استان، تکمیل فرودگاه بجنورد، احداث، تکمیل و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان، گازرسانی به همه ۷۵ روستای باقیمانده استان که فاقد گاز شهری هستند و تکمیل و بازسازی مدارس جدید، طرح‌های آبرسانی و فاضلاب، تکمیل سدهای استان و توسعه واحد جدید پتروشیمی در استان، تجهیز اراضی کشاورزی استان به روش‌های آبیاری مدرن و ساخت و توسعه استادیوم‌های ورزشی در استان


27214

 

کد N898353