هشدار ایران به سوء استفاده و درز اطلاعات از آژانس

واحد مرکزی خبر نوشت:

سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با ارسال نامه ای به مدیرکل آژانس رسما به سخنان غیر مسئولانه سخنگوی کاخ سفید اعتراض و درباره سوء استفاده احتمالی و یا درز اطلاعات از آژانس به بیرون هشدار داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما از وین, جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در تاریخ 17 جولای با تکرار تهدید نخ نما شده گزینه نظامی، مدعی شده بود که مقامات نظامی آمریکا یا اسراییل با کسب اطلاعات از رژیم بازرسی های آژانس در سالهای اجرای برجام توانایی های خود را بهبود می بخشند. 


در نامه رضا نجفی اعلام شده است که این گونه بیانیه ها نقض تعهدات دولت ها در عدم تهدید یا استفاده از زور طبق منشور ملل متحد بوده و در زمانی که برجام بتازگی بصورت موفقیت آمیزی نهایی شده ، چنین اظهاراتی بشدت اصول اساسی لازمه اجرای برجام را که بزودی آغاز می شود تحت الشعاع قرار می دهد.


این اظهارات همچنین نقش آژانس را طبق برجام به مخاطره می اندازد زیرا از آژانس خواسته شده در اجرای اقدامات شفاف سازی، برای حفظ اسرار تجاری، فنی، صنعتی و سایر اطلاعات محرمانه که بدست می آورد هرگونه احتیاط لازم را در پیش گیرد.


در ادامه نامه آمده است که بیانیه ذکر شده و اطلاعات اشاره شده در آن، تنها با نقض فاحش اصل محرمانگی اطلاعات پادمانی و بویژه نقض صریح مقررات اساسنامه آژانس میسر خواهد شد زیرا طبق ماده 7 اساسنامه ، مدیرکل و کارمندان آژانس در انجام وظایفشان نباید از هیچ منبعی خارج از آژانس دستور بگیرند و نباید هیچگونه اسرار صنعتی یا اطلاعات محرمانه ای را که بدلیل اشتغال در آژانس کسب می کنند افشا کنند. دولتهای عضو هم طبق همین ماده اساسنامه متعهدند که بدنبال اعمال نفوذ بر مدیرکل و آژانس نباشند.


در نامه نماینده ایران اعلام شد: با یادآوری مواردی در گذشته که بواسطه نشت اطلاعات بسیار محرمانه جمهوری اسلامی ایران توسط بازرسان آژانس، امنیت ملی ایران عمیقا تهدید شده و با یادآوری ترور و شهادت دانشمندان هسته ای ایران و خرابکاری های صنعتی، برای آژانس مطلقا ضروری است که با اتخاذ اقدامات فوری اینگونه سوء استفاده ها را ، که اعتبار آژانس را تحت الشعاع قرار داده و صدمات جبران ناپذیری بر بی طرفی آژانس در رابطه با فعالیتهایش بخصوص در ایران وارد می کند، قویا رد کند. جمهوری اسلامی ایران بشدت علیه هر تلاشی برای کسب اطلاعات محرمانه اش هشدار می دهد و مانند هر کشور دیگر اجازه نخواهد داد امنیت ملی و ایمنی شهروندانش به هر شکلی مورد مصالحه قرار گیرند.


در پایان نماینده کشورمان در این نامه تاکید کرده است که ایران بدقت رعایت اطلاعات محرمانه را در طول اجرای برجام تحت نظر می گیرد و طبق آن اقدام خواهد کرد. انتظار ایران این است که آژانس بیانیه مزبور را محکوم کرده و در اجرای مسئولیت اساسی اش برای پایبندی به اصل محرمانگی اطلاعات مرتبط با اجرای پادمان در ایران و وظایفش طبق برجام، اقدامات مناسبی را اتخاذ کند.

52261

کد N898351