خودورکوفسکی: دوران فعالیت سیاسی پوتین 2019 پایان می‌یابد

میخائیل خودورکوفسکی، یکی از مخالفان سرسخت سیاسی روس و یکی از منتقدان کلیدی کرملین در مصاحبه‌ای با یک هفته نامه روسی پیش‌بینی کرد که دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در 2019 به پایان می‌رسد.

میخائیل خودورکوفسکی، یکی از مخالفان سرسخت سیاسی روس و یکی از منتقدان کلیدی کرملین در مصاحبه‌ای با یک هفته نامه روسی پیش‌بینی کرد که دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین در 2019 به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، میخائیل خودورکوفسکی که زمانی ثروتمندترین مرد روسیه بود و بنابر آمارهای مجله فوربس حدود 15 میلیارد دلار تا اوایل دهه 2000 از حوزه نفت روسیه درآمد داشت، به مدت یک دهه و در پی درگیری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حبس به سر برد. در سال 2011 عفو بین‌الملل، خودورکوفسکی را "زندانی عقیدتی" نامید و وی در 2013 به خاطر بیماری مادرش مورد عفو پوتین قرار گرفت.

خودورکوفسکی، رئیس سابق شرکت نفت یوکوس در حال حاضر در سوئیس و در تبعید به سر می‌برد اما اخیرا در سپتامبر به روزنامه فرانسوی لوموند گفته بود که اگر شرایط برایش مهیا باشد و مردم روسیه او را بپذیرند، آماده رهبری روسیه است. وی در اقدامی شگرف، درخواستی را در حمایت از راهپیمایی اعتراضی الکسی ناوالنی، فعال ضد فساد روس در فوریه سال جاری میلادی امضا کرد.

خودورکوفسکی در مصاحبه‌ای با هفته نامه سوبسدنیک گفت: پایان "عصر پوتین" نزدیک است و آن را می‌توان از نظراتش درباره اپوزیسیون، درگیری‌های اوکراین و احتمال جنگ میان روسیه و غرب حدس زد.

وی ادامه داد: روسیه در یک عصر 15 تا 16 ساله سخت و دشوار بوده است. البته در پایان این دوره او کنار نمی‌رود. پوتین در حال حاضر به دنبال این است که برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری 2018 نامزد شود و برای دستیابی به این سمت تلاش می‌کند. به نظر می‌رسد که پوتین در این انتخابات شرکت کند و پیروز شود. به نظر من محتمل‌ترین سناریو این است که پوتین در این انتخابات پیروز می‌شود و خروج وی از قدرت یک بازه زمانی یکساله دارد.

خودروکوفسکی با اشاره به ذهنیت پوتین گفت: او در یک واقعیت دیگری زندگی می‌کند، ذهنیت پوتین سیاسی و اقتصادی نیست بلکه مذهبی است. او خودش را سردمدار جهان فراآمریکایی می‌داند. رفتار پوتین غیرقابل پیش بینی و غیرواقعی است. اگر او بداند که هیچ احتمالی برای به دست گرفتن قدرت در کنار جنگ وجود ندارد، جنگ را بر می‌گزیند. بر این باورم که شانس وقوع یک جنگ هسته‌ای کمتر است اما اگر آمریکا به کی‌یف سلاح ارسال کند که محتمل‌ترین سناریوست، جنگ فاکتور جایگزین میان غرب و روسیه درباره اوکراین خواهد بود. احتمال دیگر، یک درگیری و تهاجم در بالتیک و گزینه دیگر پیوستن به درگیری نیابتی در خاورمیانه است.

خودورکوفسکی در ادامه مصاحبه‌اش با این هفته نامه روسی گفت: رابطه من با پوتین کاملا مشخص است و اظهارنظرهای اخیرم درباره عقاید سیاسی و درباره ساختار روسیه نقض کننده شرایط آزادی‌ام از زندان نیستند. می‌دانم که نزد پوتین می‌روند و به او میگویند من تعهدات و قول‌هایم را نقض کرده‌ام. پوتین به آن‌ها پاسخ می‌دهد که من قول داده‌ام این شرایط را نقض نکنم.

خودروکوفسکی درباره ناوالنی، دیگر مخالف سرسخت پوتین گفت: ناوالنی فردی شجاع است که به انتقاد از رئیس جمهور روسیه می‌پردازد، البته زندگی‌اش هنوز از جانب مقا‌م‌های دولت مسکو در معرض تهدید قرار نگرفته است.

وی درباره روابط مسکو با کی‌یف نیز گفت: اگر تنش‌ها به صورت عمدی در اوکراین افزایش پیدا نکند، روابط میان دو کشور به زودی و ظرف سه سال بهتر می‌شود.

خودورکوفسکی هم‌چنین اعضای سابق سرویس‌های مخفی و امنیتی روسیه منتسب به پوتین را به دست داشتن در قتل بوریس نمتسوف، منتقد کرملین که در فوریه 2015 در مسکو کشته شد، متهم کرد اما نامی از این افراد نبرد.

انتهای پیام

کد N898329