درخواست ولید معلم برای تشکیل ائتلاف جهانی ضد تروریسم/ "زود است از مذاکرات ژنو3 صحبت کنیم"

سوريه

وزیر خارجه سوریه ضمن تاکید بر اینکه مواضع ایران در قبال بحران سوریه هرگز تغییر نخواهد کرد، گفت: در حال حاضر سخن گفتن از برگزاری کنفرانس جدید صلح با نظارت سازمان ملل درباره سوریه زود است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری صدی البلد، ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در کنفرانس بین المللی رسانه‌ها جهت مقابله با تروریسم در دمشق در اشاره به ضعف احتمال موفقیت تلاش‌های دیپلماتیک درباره بحران سوریه گفت: در حال حاضر سخن گفتن از برگزاری کنفرانس صلح دیگری با نظارت سازمان ملل درباره سوریه زود است. ما همواره معتقدیم به دلیل اینکه سوری‌ها مسائل بین خود را حل نکرده‌اند رفتن به ژنو 3 زود است.

وی گفت: هر راهکار سیاسی که ازمذاکرات میان سوری‌ها به دست نیاید و یا اولویت خود را مبارزه با تروریسم قرار ندهد، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. دولت سوریه دیدگاه‌های سازنده‌ای در خصوص حل سیاسی بحران دارد و مردم سوریه تنها کسانی هستند که باید زمام امور در این کشور را در دست بگیرند.

معلم در خصوص ایران نیز گفت: ایران از وسیع‌ترین دروازه‌ها وارد صحنه بین المللی شد و به توافق نامه‌ای تاریخ دست یافت که منافع مردمش را محقق می‌کند. زمانی که هم پیمان‌هایمان قوی باشند ما نیز قوی خواهیم بود.

وی افزود: برخی طرف‌های غربی به ویژه آمریکا معتقدند که این توافق به غرب امکان می‌دهد تا بر مواضع ایران در قبال بحران سوریه تاثیر بگذارد. برخی نیز نظر عکس این را دارند. ما معتقدیم که مواضع ایران در قبال بحران سوریه هرگز تغییر نخواهد کرد.

معلم با درخواست تشکیل ائتلافی جهانی برای ریشه کن کردن تروریسم تاکید کرد: فرصت ایجاد ائتلاف منطقه‌ای برای مبارزه با تروریسم در آینده نزدیک نیاز به معجزه دارد، اما در کل ضرورت های امنیتی برای مبارزه با تروریسم کشورهای همجوار را مجبور می‌کند تا با دولت سوریه برای ایجاد این ائتلاف همکاری کنند.

انتهای پیام

کد N898313