پیروز انتخابات ریاست جمهوری بروندی معرفی شد

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بروندی نشان می‌دهد، "پی‌یر نکورونزیزا" برای یک دوره دیگر پیروز شد و برای سومین بار رهبری این کشور را برعهده می‌گیرد.

نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بروندی نشان می‌دهد، "پی‌یر نکورونزیزا" برای یک دوره دیگر پیروز شد و برای سومین بار رهبری این کشور را برعهده می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیسیون انتخابات بروندی اعلام کرد، پی‌یر نکورونزیزا 69.41 درصد از آرای انتخابات را به دست آورد و توانست در دور اول انتخابات با اکثر آرا پیروز شود.

نامزدی وی در انتخابات از سوی اپوزیسیون این کشور اقدامی «مغایر قانون اساسی» توصیف شده است و موجب شد ماه‌ها اعتراضات رقم بخورد و کودتایی نافرجام در این کشور آفریقایی مرکزی شکل بگیرد.

اگرچه هشت نامزد در انتخابات شرکت داشتند اما بیشتر آنها با توجه به بسته شدن اصلی‌ترین رسانه مستقل و توقف کمپین از رقابت کنار رفتند.

اعتراضات ضد نکورونزیزا با خشونت سرکوب شده است و از اواخر آوریل دست‌کم 100 کشته بر جای مانده است. بسیاری از عناصر مخالف از این کشور گریخته و به بیش از 150 هزار شهروند عادی بروندی پیوسته‌اند که از ترس اوج‌گیری دوباره خشونت‌ها از کشورشان رفته‌اند.

ژنرال‌های شورشی بروندی در اواسط مه برای سرنگون کردن نکورونزیزا کودتایی انجام دادند که ناکام ماند. از آن زمان به بعد، آنها فعالیت‌های خود را در شمال این کشور ادامه می‌دهند.

در تازه‌ترین موج از حملات، چهار تن در جریان انفجار نارنجکی در پنجشنبه گذشته زخمی شدند. محل انفجار خانه یکی از مقام‌های حزب حاکم به رهبری نکورونزیزا بود.

نتایج انتخابات بروندی از سوی آمریکا، اتحادیه اروپا رد شده است. بلژیک نیز که سابقاً بروندی جزو مستعمره‌های آن بوده، نتایج انتخابات را نامعتبر خوانده است.

دولت آمریکا و اتحادیه اروپا پیشتر خواستار برگزاری انتخاباتی شفاف، معتبر و آزاد شده بودند که در آن تمام گروه‌ها و جناح‌ها بتوانند آزادانه تبلیغ کنند.

انتهای پیام

کد N898139