آنکارا در حال توجیه مداخله نظامی در سوریه

دولت ترکیه تلاش می‌کند تا حمله هوایی به پایگاه‌های داعش در سوریه را در پیامی به سازمان ملل توجیه کند.

دولت ترکیه تلاش می‌کند تا حمله هوایی به پایگاه‌های داعش در سوریه را در پیامی به سازمان ملل توجیه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، ترکیه در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و همچنین نامه‌ای به شورای امنیت، این‌گونه مداخله نظامی در سوریه را توجیه کرد که ماده 51 منشور سازمان ملل به کشورها به صورت انفرادی یا جمعی حق دفاع از خود را در مقابله با حملات مسلحانه می‌دهد.

معاون نماینده ترکیه در سازمان ملل در پیامی مدعی شد: آشکار است که نظام در سوریه یا قادر نیست یا نمی‌خواهد با تهدیدهایی که به صورت آشکار امنیت ترکیه و جان شهروندان این کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد، مقابله کند.

در این نامه آمده است: سوریه پناهگاه امنی برای داعش شده است. داعش از این منطقه برای آموزش و برنامه‌ریزی حملات از طریق مرزها و حمایت مالی از این حملات و اجرای آن استفاده می‌کند.

طبق ماده 51 منشور سازمان ملل باید به شورای امنیت که متشکل از 15 عضو است فورا نسبت به اقدامی از سوی کشورها برای دفاع از خود در مقابله با حمله‌ای مسلح صورت می‌گیرد، اطلاع داده شود.

ترکیه همچنین با این امر موافقت کرده است که جنگنده‌های آمریکایی و ائتلاف ضدداعش از پایگاه‌های هوایی این کشور برای حملات به داعش استفاده کنند.

همچنین جنگنده‌های ترکیه‌ای ظرف ساعات گذشته پایگاه‌های تندروها را در سوریه هدف قرار دادند.

انتهای پیام

کد N898133