آمریکا به دنبال جلب نظر ایران برای مبارزه جدی تر با داعش

سیاسی

آمریکا به دلیل کسب نکردن برتری خاصی در مبارزه با داعش در پی آن است تا با جلب نظر ایران، حملات خود علیه این گروه تروریستی را با جدیدت بیشتری ادامه دهد.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: یک سال از تشکیل ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا می گذرد اما در این یک سال و با وجود انجام حملات متعدد هوایی و صرف میلیاردها دلار پول، داعش همچنان به فعالیت های خود در عراق و سوریه ادامه می دهد و ائتلاف ضد داعش نتوانسته موفقیت خاصی در برابر این گروه تروریستی کسب کند. 

از همین رو «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا در اظهاراتی جدید بطور ضمنی از تلاش آمریکا برای جلب نظر ایران برای حضور در ائتلاف ضد داعش خبر داد. 

جان کری روز جمعه همچنین گفت، در مذاکراتی آتی خود با سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، در خصوص نقش احتمالی ايران عليه گروه داعش گفتگو خواهد کرد.

در سال گذشته نیز آمریکا از ایران خواسته بود تا در ائتلاف ضد دعش حضور داشته باشد اما حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، با افشاگری درباره اهداف اصلی این ائتلاف عنوان داشته بودند که «اظهارات اخیر مقامات آمریکایی برای تشکیل ائتلاف بین‌ المللی به منظور مبارزه با داعش پوچ، توخالی و جهت‌ دار است و تناقضات آن‌ها در عمل و اظهارات‌ نشان دهنده این حقیقت است.» به گزارش رويترز، کری که در موسسه «شورای روابط خارجی» در نيويورک صحبت می‌کرد، اظهار داشت: برای از بين بردن داعش، می‌بايست «سازوکار در سوريه تغيير کند».

وزير امور خارجه آمريکا همچنين تصريح کرد: «به همین دلیل ما طی هفته‌های گذشته با ترکيه مذاکره کرديم و اکنون تغييری که ترکيه آماده است در اين زمينه انجام بدهد را مشاهده می‌کنيم. همچنين در برخی از کارها که ما در حال تعامل هستيم، تغيير روی خواهد داد».

برای نخستين بار از زمان قدرت گرفتن گروه حکومت اسلامیداعش، جنگنده‌های ترکيه روز جمعه به مواضع گروه خلافت اسلامی در خاک سوريه حمله کردند.

منابع نظامی در واشنگتن در همین زمینه روز شنبه اعلام کردند که ترکيه به آمريکا اجازه داده است تا از پايگاه‌های نظامی اين کشور در نزديکی مرز با سوريه برای حمله به مواضع گروه حکومت اسلامی استفاده کند.

جان کری همچنين ابراز اميدواری کرده است که در مذاکرات با سرگئی لاوروف در قطر با وی در خصوص داعش رايزنی کند.

وزير امور خارجه آمريکا گفته است: «تمايل داريم که عربستان سعودی را مشارکت دهيم، می‌خواهيم ترکيه را نيز مشارکت دهيم و در نهايت و احتمالا می‌خواهيم ببينم، ايران آماده است چه اقداماتی در اين زمينه انجام دهد».

به گزارش رويترز، روسيه در صدد است تا ضمن بهبود روابط حکومت سوريه با عربستان و ترکيه، يک اتحاد منطقه‌ای عليه گروه حکومت اسلامی ايجاد کند.

با اين حال جان کری تصريح کرده است: «هم حسن روحانی (رييس جمهوری) و هم محمد جواد ظريف (وزير امور خارجه ايران) به روشنی اعلام کرده‌اند با توجه به توافق (هسته‌ای)، آنها آماده‌اند که در خصوص مسائل منطقه‌ای مذاکره کنند».

به گزارش مهر، در سال گذشته نیز آمریکا از ایران خواسته بود تا در ائتلاف ضد دعش حضور داشته باشد اما حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب، با افشاگری درباره اهداف اصلی این ائتلاف عنوان داشته بودند که «اظهارات اخیر مقامات آمریکایی برای تشکیل ائتلاف بین‌ المللی به منظور مبارزه با داعش پوچ، توخالی و جهت‌ دار است و تناقضات آن‌ها در عمل و اظهارات‌ نشان دهنده این حقیقت است.»