جاسوس صهیونیست پس از ۳۰ سال از زندان آمریکا آزاد می شود

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا در حال آماده کردن زمینه برای آزادی «جاناتان پولارد» یک جاسوس صهیونیست پس از ۳۰ سال از زندان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابعی در دولت آمریکا نوشته است که آزادی جاناتان پولارد می تواند به ترمیم روابط تل آویو-واشنگتن کمک کند که بعد از توافق هسته ای قدرت های بزرگ با ایران صدمه دیده است.

بر این اساس برخی از مقامات آمریکایی در تلاش هستند تا ظرف هفته های آینده این جاسوس از زندان های آمریکا آزاد شود اما برخی دیگر انتظار دارند که برای این موضوع تا ماه نوامبر صبر کنند. جاناتان پولارد جاسوس یهودی اهل آمریکاست که در سال ۱۹۸۷ به جرم جاسوسی برای اسرائیل به حبس ابد محکوم شد و هم اکنون در ایالت کارولینای شمالی در زندان به سر می‌برد.

وی کارمند بخش اطلاعات نیروی دریایی آمریکا بود و اسرار نظامی شوروی، پاکستان، سوریه، و لیبی را که سرویس های اطلاعاتی آمریکا گردآوری کرده بودند، توسط یک نظامی اسرائیلی در ازای دریافت پول و هدایای گرانبها در اختیار تل آویو قرار داد. اسرائیل ماهی دو هزار و پانصد دلار پول نقد، چند حلقه الماس و هزینه هتل و رستوران پولارد را در ازای دریافت این اطلاعات پرداخت کرد. پولارد هر جمعه اطلاعات را به صورت چاپ شده که در کیف قرار داده بود به سفارت اسرائیل می برد و در یکی از موارد در ۲۳ ژانویه ۱۹۸۵ چند عدد کیف حامل اطلاعات سری را به سفارت رژیم صهیونیستی تحویل داد.

در ازای این خدمات، رژیم صهیونیستی، در سال ۱۹۹۵ به پولارد تابعیت اسرائیلی داد با این حال تل آویو تا سال ۱۹۹۸ خرید اطلاعات محرمانه از پولارد را تکذیب می کرد. هم اکنون رژیم صهیونیستی با لابی کردن در ایالات متحده به دنبال آزادسازی پولارد از زندان است. مقامات امنیتی آمریکا ماجرای پولارد را درسی سخت برای صهیونیستها می دانند که دیگر هوس جاسوسی از ایالات متحده به سر آنها نزند.

گفتنی است مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی در صددند در نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی، پولارد را از زندان آزاد کنند. آنها از سال ۱۹۹۸ به این سو، با مقامات آمریکایی در خصوص پولارد مشغول مذاکره هستند.