یادداشت روزنامه اعتماد؛

سونامی سناتورهای جمهوريخواه دولت اوباما را محاصره كرد

سیاسی

جان كری كه برای نخستين بار پس از توافق جامع هسته‌ای در وين در صحن علنی كميته روابط خارجی سنا حضور يافته بود، تمام قد از توافق به دست آمده با ايران حمايت كرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه اعتماد در یادداشتی پیرامون توضیحات جان کری در مورد توافق هسته ایران برای سناتورهای آمریکا نوشت:

كري خطاب به كنگره: من وزيرخارجه‌ام نه شما ٥٣٥ نفر

مي‌خواهيد با ايران بجنگيد؟ سودي نخواهد داشت!

به صراحت می گویم؛ تسلیم ایران، خیالی خام است

جان كري: اگر به توافق «نه» بگوييد، دنيا مي‌گويد امريكا ٥٣٥ وزير امور خارجه دارد و نه يك وزير

سناتور باب كوركر: با اين توافق ايران را از نظر توان هسته‌اي هم رتبه آلمان ، فرانسه و ژاپن قرار داديد

سناتور جيم ريش: با اين توافق ايران از شر سانتريفيوژهاي عتيقه خلاص و به پيشرفته‌ترين سانتريفيوژها دست مي‌يابد

 انتقادهاي غيرهسته‌اي از توافق هسته‌اي

جان كري مردي كه پيش از رسيدن به عنوان وزير امور خارجه ايالات متحده، جامه سناتور را بر تن داشته است در اين جلسه از سوي همكاران سابق خود متهم شد كه فريب ايران را خورده و امتيازهاي بي‌شماري را در سايه برنامه جامع اقدام مشترك به ايران داده است. وي در اين جلسه كه به مدت چهار ساعت و نيم طول كشيد تمام تلاش خود را كرد تا سناتورهاي مقابل خود را قانع كند كه توافقي خوب به دست آورده است. جان كري روز پنجشنبه در كميته روابط خارجي سناي ايالات متحده در حالي كه انگشتان خود را از شدت عصبانيت در هم فرو مي‌برد با سونامي انتقادهاي جمهوريخواهان روبه‌رو شد. جان كري كه براي نخستين بار پس از توافق جامع هسته‌اي در وين در صحن علني كميته روابط خارجي سنا حضور يافته بود تمام قد از توافق به دست آمده با ايران حمايت كرد. كري پيش از ورود به ساختمان محل برگزاري جلسه استماع با تعدادي از فعالان صلح‌طلب روبه‌رو شد كه روي تي‌شرت‌هاي خود نوشته بودند: صلح با ايران. يكي از فعالان در حالي كه كري تلاش مي‌كرد با دو عصاي زيربغل خود كنترل راه رفتنش را حفظ كند فرياد كشيد: كار بزرگي انجام داديد آقاي وزير. جان كري، ارنست مونيز و جك لو در حالي خود را براي پاسخ‌دهي به پرسش‌هاي ١٩ سناتور در خصوص توافق به دست آمده با ايران مهيا كرده بودند با انتقادهاي غيرهسته‌اي به اين توافق از سوي جمهوريخواهان و برخي هم‌حزبي‌هاي دموكرات اوباما مواجه شدند؛ انتقادهايي كه به خودي خود نشان مي‌داد تا چه اندازه پرونده هسته‌اي ايران از سال ٢٠٠٦ تا به امروز دچار بهره‌برداري‌هاي سياسي در سطح بين‌المللي قرار گرفته است و تا چه اندازه تحريم‌هايي كه بر ايران در قالب قطعنامه‌هاي رنگارنگ تصويب شده است با نيت محدود كردن فعاليت‌هاي منطقه‌اي ايران و مهار آن در منطقه بوده است و نه به دليل فعاليت‌هاي هسته‌اي اين كشور.

بخش اعظمي از سخنان سناتورهاي عصباني از توافق به نحوه تامين امنيت اسراييل پس از اين توافق و همچنين محل صرف اموال آزاد شده ايران و دليل طرح توافق در شوراي امنيت پيش از راي كنگره به آن اختصاص داشت. بسياري از منتقدان از جان كري سوال كردند كه چرا در قالب مذاكرات هسته‌اي، چند تبعه امريكايي كه در زندان‌هاي ايران هستند، آزاد نشدند؟ يك سناتور جمهوريخواه به صراحت با بيان اينكه امريكا ٢٥ درصد از هزينه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را پرداخت مي‌كند، ادعا كرد كه اين آژانس بايد متن توافق محرمانه با ايران را در اختيار كميته روابط خارجي سنا قرار دهد. پرونده هسته‌اي ايران پس از ١٢ سال مذاكره در روزهايي به توافق جامع هسته‌اي تاريخي منتهي شد كه جمهوريخواهان و دموكرات‌هاي امريكا در جدالي تنگاتنگ براي پيروزي در انتخابات آتي رياست‌جمهوري به سر مي‌برند. بر همين اساس بسياري از انتقادهايي كه به توافق هسته‌اي با ايران در داخل امريكا صورت مي‌گيرد در حقيقت تلاشي براي زمين زدن دموكرات‌ها در انتخابات است. دو سناتور كانديداي رياست‌جمهوري از حزب جمهوريخواه نيز در جلسه استماع روز گذشته حضور داشتند؛ راند پائول و ماركو روبيو.

روبيو در بخش‌هايي از سخنان خود خطاب به كري گفت: اين توافق، توافق دولت شما است و توجهي به مسائل حقوق بشر در ايران ندارد. رييس‌جمهور بعدي تحت هيچ اجبار اخلاقي و حقوقي قرار ندارد كه اين توافق را بپذيرد. اين توافق هم‌زماني كه اوباما از كاخ سفيد برود، قابل رد شدن است. سناتور ماركو روبيو همچنين از ارنست مونيز سوال كرد كه آيا اين توافق منجر به اين مي‌شود كه اگر اسراييل به ايران حمله كند، امريكا از ايران حمايت كند؟ مونيز هم در حالي كه با تعجب روبيو را نگاه مي‌كرد، بسيار كوتاه و خلاصه شده گفت: خير.

راند پائول نيز در سخناني ميزان همراهي ايران با اين توافق را زير سوال برده و گفت: ايران، تاريخي از ناراستي با جهان را دارد ! در ميان سناتورهاي دموكرات اما ميزان انتقادها از تند و تيزي كمتري برخوردار بود. بخش عمده‌اي از سخنان دموكرات‌ها به اين درخواست اختصاص داشت كه ايران بايد روح و متن توافق را رعايت كند. يكي از سناتورهاي دموكرات از جان كري سوال كرد: آيا در سايه اين توافق، در شرايطي كه ايران نقضي انجام دهد، امريكا مي‌تواند اجماع جهاني براي گزينه نظامي عليه ايران را جلب كند؟ كري با قاطعيت پاسخ داد: بله. سناتورهاي تندرو امريكايي در حالي تهديد به رد اين توافق مي‌كنند كه بر اساس آخرين نظرسنجي‌هاي انجام گرفته، ٧٩ درصد از امريكايي‌ها حامي توافق وين و ٤٨ درصد مخالف آن هستند.

شركاي ما در ١+٥ ابله نيستند آقايان!

پس از سخنان باب كراكر به عنوان مقدمه‌اي براي آغاز جلسه استماع، جان كري متن از پيش آماده‌اي را به عنوان شهادت نخست خود در جلسه قرائت مي‌كند. رييس تيم مذاكره‌كننده امريكا در مذاكرات با ايران در سطح وزرا، سخنان خود را با اشاره به حضور پنج كشور ديگر در اين مذاكرات آغاز مي‌كند. آغازي زيركانه تا به سناتورها يادآوري كند كه جز دولت باراك اوباماي دموكرات، مهر تاييد پنج قدرت جهاني ديگر هم پاي توافق جامعي است كه شما به دنبال مخالفت با آن هستيد. جان كري به ١٩ سناتور مقابل خود يادآوري كرد كه اعضاي تيم‌هاي مذاكره‌كننده ١+٥ كه در دو سال گذشته ماراتن رايزني‌ها را با ايران پيش برده‌اند نه ساده لوح هستند و نه آماتور. وي اين افراد را خبره‌ترين‌ها در حوزه فناوري هسته‌اي، راستي آزمايي و دوئل‌هاي ديپلماتيك خواند. پس از اين مقدمه ضربتي، جان كري به گذشته و زماني كه در صحن همين سنا به تحريم‌هاي ايران راي مثبت داده شد، گريزي زد. به روزهاي نه چندان دوري كه كري رياست اين كميته را بر عهده داشت و هنوز ايران و امريكا در مسير مذاكره مستقيم براي نخستين بار در تاريخ سياسي پس از انقلاب اسلامي ايران قرار نگرفته بودند. كري با به يادآوري روزهاي اعمال تحريم بر ايران، ادعاهاي پيشين خود را در خصوص تاثيرگذاري تحريم‌ها بر ايران تكرار كرده و گفت: ما به اتفاق آرا، آن تحريم‌ها را تصويب كرديم. اين تحريم‌ها نقش بسيار سازنده‌اي در آوردن ايران به سر ميز مذاكرات ايفا كردند و به صراحت مشخص كرد كه ما مي‌خواهيم مذاكرات جدي و سازنده‌اي با ايران داشته باشيم. رييس دستگاه ديپلماسي امريكا پس از به ياد آوردن همراهي خود در مسير تحريم ايران در گذشته، به سراغ تعريف مختصات «توافق خوب»ي رفت كه از ابتداي آغاز مذاكرات در سپتامبر ٢٠١٣ ميان ١+٥ و تيم مذاكره‌كننده جديد ايران به رياست محمد جواد ظريف، وعده آن به كنگره امريكا داده شده بود. وي براي چندمين بار در دو سال گذشته تاكيد كرد كه ما در سايه اين توافق همه چهار مسير دستيابي ايران به بمب اتم را مسدود كرده‌ايم: دو مسير از طريق اورانيوم و يك مسير فراوري پلوتونيوم و يك مسير مخفي. طرح اعلام شده در هفته گذشته در وين، واقعا همان توافقي است كه سبب بسته شدن مسيرهاي مذكور مي‌شود و به ما تضمين‌هايي مي‌دهد تا در سايه ان پي تي، مشاركت ايران به وجود بيايد و ما بدانيم ايران چه كارهايي انجام مي‌دهد.

تصور توافقي بهتر، خام و فانتزي است

كري در ادامه برخي ستانده‌هاي امريكا در اين مذاكرات را به زبان قابل فروشي براي سناتورها برشمارد: ايران بايد ٩٨ درصد از ذخاير اورانيوم غني‌شده خود، دوسوم از سانتريفيوژهاي نصب شده و قلب راكتور آب سنگين خود را كنار بگذارد. براساس اين طرح، ايران از توليد اورانيوم غني شده با خلوص بالا و پلوتونيوم قابل استفاده براي تسليحات هسته‌اي به مدت ١٥ سال بازداشته خواهد شد. ايران مشمول جامع‌ترين و گسترده‌ترين اقدامات راستي آزمايي و شفاف‌سازي خواهد شد كه تاكنون از طريق مذاكره حاصل شده است. در نتيجه، اگر ايران فريبكاري كند، ما به سرعت قادر خواهيم بود به اين مساله پي ببريم و پاسخ متناسب بدهيم. بسياري از اين اقدامات نه براي ١٠ يا ١٥ يا ٢٠ سال بلكه براي كل دوره زماني برنامه هسته‌اي ايران به قوت خود باقي خواهند ماند و درنتيجه ما را قادر خواهند ساخت تا به گونه‌اي قابل راستي‌آزمايي اطمينان حاصل كنيم كه اين برنامه ماهيت منحصرا صلح‌آميز خواهد داشت. فصل‌الختام سخنان مقدماتي كري در جلسه استماع هم در قالب هشداري به سناتورها در خصوص رد توافق جامع هسته‌اي از سوي كنگره امريكا بود. كري در اين خصوص گفت: اگر توافق اخير رد شود، ما بار ديگر به وضعي بازخواهيم گشت كه ايران در آن غني سازي ٢٠ درصد انجام ميداد و فقط يك تفاوت با گذشته نيز وجود خواهد داشت و آن اينكه، حمايت ديپلماتيكي كه در سال‌هاي اخير به صورت مستمر جمع كرده‌ايم، يك‌شبه محو خواهد شد. اجازه بدهيد تاكيد كنم گزينه جايگزين براي توافقي كه به آن دست يافته‌ايم، توافق بهتر نيست و توافقي نيست كه مستلزم تسليم كامل ايران باشد.

بايد به صراحت و به زبان ساده بگويم كه اين تصوري خام است. گزينه پيش روي ما انتخاب بين دو گزينه است. گزينه اول اينكه اطمينان حاصل كنيم برنامه هسته‌اي ايران محدود و به‌شدت تحت نظر است و اينكه اين برنامه كاملا صلح‌آميز است. گزينه دوم اين است كه هيچ توافقي وجود نداشته باشد. بايد به صراحت بگويم كه ما به فشارهاي خود به ايران براي اطلاعات در خصوص شهروند امريكايي ناپديد شده، آزادي فوري امريكايي‌هايي كه به ناحق بازداشت شده‌اند، ادامه مي‌دهيم. در برابر به چالش كشيدن همه منطقه، در صورتي كه ايران در اين امور دخيل باشد، عقب نخواهيم نشست. با اين حال، بايد بگويم كه هيچ‌كدام از اين چالش‌ها با رسيدن ايران به سلاح اتمي، سريع‌تر حل و فصل نمي‌شوند. از اين رو نتيجه را فقط نمي‌توان با صرف تكيه بر تحريم تضمين كرد، البته آرزو داشتم اينگونه باشد ولي چنين امري ممكن نيست. هم‌زمان با صرف تكيه بر اقدام نظامي نيز اين نتيجه قابل تضمين نيست و اين مساله‌اي است كه ارتشي‌هاي خود ما نيز اين را مي‌گويند. تنها گزينه قابل اعتنا در اينجا حل و فصل جامع ديپلماتيكي است كه در وين به دست آمد. اين توافق كشور ما و متحدان ما را امن‌تر مي‌كند و اطمينان مي‌دهد كه برنامه اتمي ايران براي هميشه تحت نظارت سختگيرانه قرار مي‌گيرد و از آنچه انجام مي‌دهند، اطلاع خواهيم داشت. همچنين اين اطمينان را مي‌دهد كه جامعه جهاني متحد و ماهيت فعاليت‌هاي اتمي ايران كاملا صلح‌آميز مي‌ماند و در عين حال، ما براي عقب راندن ديگر فعاليت‌هاي ايران در منطقه متحد مي‌مانيم. كري افزود: باور داريم كه اين توافق، توافقي خوب براي جهان است، توافقي خوب براي امريكا، متحدان و دوستان‌مان در منطقه است و اين ارزش را دارد كه از آن حمايت كنيد.

يورش سناتورها به مثلث وزرا

گزينه سومي جز توافق و جنگ هم وجود داشت

سكانس پرسش و پاسخ از وزراي كابينه باراك اوباماي دموكرات با سخنان تند و تيز سناتور باب كوركر جمهوريخواه آغاز شد. رييس كميته روابط خارجي سنا سخنان خود را با لحن انتقادگونه‌اي از سياست پاسخگويي جان كري به منتقدان آغاز كرد و گفت: «اين حرف كه يا بايد اين توافق را پذيرفت يا وارد جنگ شد، باعث مي‌شود تا ما اصلا نتوانيم درباره اين توافقنامه بحث كنيم.» كوركر در ادامه سخنان خود دولت باراك اوباما را متهم كرد كه در سايه اين توافق هسته‌اي به ايران اجازه غني‌سازي صنعتي را داده و مسير رسيدن ايران به بمب هسته‌اي را هموار كرده است. وي همچنين با تكرار ادعاهاي پيشين در خصوص آنچه كه دخالت ايران در عراق و سوريه خواند، ادعا كرد كه اين توافق مورد پذيرش متحدان منطقه‌اي امريكا در خاورميانه نخواهد بود. اين سناتور جمهوريخواه كه سابقه حضور در سنا از سال ٢٠٠٧ را در كارنامه كاري خود دارد، همچنين سيستم بازگشت‌پذيري تحريم‌هاي ايران موسوم به ماشه را هم به عنوان برگ ضمانتي قدرتمند در دست ١+٥ و امريكا معتبر نشناخته و از جان كري خواست كه در اين خصوص توضيحات قانع كننده‌اي به سناتورها بدهد. كوركر در پايان بخش نخست اظهاراتش هم از تعيين جدول زماني براي برداشته شدن تحريم‌هاي تسليحاتي و موشكي ايران در قطعنامه جديد ٢٢٣١ انتقاد كرد.

كنگره به جاي ايران منفور شد

جمهوريخواه ديگري كه انگشت اتهام خود را براي رد توافق هسته‌اي به سمت وزراي باراك اوباما نشانه رفت، سناتور جيم ريش بود. تندروترين فردي كه در جلسه روز پنجشنبه به صراحت جان كري و ارنست مونيز را متهم به گل به خودي در دوئل هسته‌اي با ايران كرد. اظهارات ريش به قدري تند و تيز و خارج از عرف ديپلماتيك بود كه جان كري از ميانه سخنان وي ترجيح داد براي كنترل بر خشم خود با برگه‌هاي پهن كرده بر روي ميز مقابل خود بازي كند. ريش مانند كوركر سخنان خود را با پرداختن به فراموش شدن شعار رسيدن به توافق خوب از سوي مذاكره‌كنندگان امريكا آغاز كرد و گفت: ما از آن شعار به اين شعار رسيديم كه اگر اين توافق را با همين مختصات نپذيريم جنگ پيش روي همه خواهد بود. اين سناتور ٧٢ ساله كه از سال ٢٠٠٩ در سنا مشغول به كار است در ادامه سخنانش خطاب به جان كري گفت: هركسي كه اين توافق را خوب بداند، ساده لوح است. وي همچنين در حالي كه از پشت عينك خود به جان كري چشم دوخته بود، گفت: شما كاري كرديد كه كنگره امريكا به جاي ايران در حال حاضر از نظر جهاني منزوي و منفور شده است. ريش در ادامه از روند آزادسازي اموال بلوكه شده ايران هم انتقاد كرد و ادعا كرد كه ايران از اين اموال براي هدف قرار دادن منافع امريكا در منطقه و كمك‌رساني به حزب‌الله لبنان و حوثي‌ها در يمن استفاده خواهد كرد. اين سناتور جمهوريخواه در پايان در حالي كه دستان خود را به نشانه عصبانيت در هوا تكان مي‌داد خطاب به كري و مونيز گفت: شما آقايان فريب خورديد و اين مردم امريكا هستند كه تاوان آن را خواهند داد.

قرار نبود جان كري در واشنگتن مذاكره كند!

بن كاردين يكي از سناتورهاي دموكراتي بود كه در دوئل ديروز با سه وزير كابينه باراك اوباماي دموكرات تا حدودي حرمت هم‌حزبي بودن با سكاندار كاخ سفيد را نگه داشت. وي بيش از ساير سناتورها ترجيح داد به جاي سخنراني‌هاي پرطمطراق، انتقادهاي خود را در قالب پرسش از سه وزير مطرح كند و انتظار دريافت پاسخ را بكشد. وي علامت سوال‌هاي در ذهن خود را با اين سوال كه اگر امريكا توافقنامه را ترك كند، واكنش‌هاي بين‌المللي به اين كشور و سرنوشت تحريم‌ها چه خواهد بود؟ به تصوير كشيد. وي در ادامه سوال كرد: آيا ما توانسته‌ايم به طرزي كارآمد مانع از آن شويم كه ايران از فعاليت‌هاي مخفي براي ساختن سلاح هسته‌اي استفاده كند؟آيا اين توافقنامه دسترسي كافي به افراد، مكان‌ها و اسناد را در اختيار ما و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خواهد داد تا ما درباره ابعاد نظامي قبلي شان بدانيم؟ آيا ما به اندازه كافي زمان گريز در اختيار خواهيم داشت تا اگر ايران تلاش كند به يك كشور دارنده سلاح هسته‌اي تبديل شود،

پس از دوره توافق، ما ابزارهاي كافي داشته باشيم و مانع از آن شويم كه آنها به قدرت دارنده سلاح هسته‌اي تبديل شوند؟ بن كاردين ٧١ ساله در ادامه گريزي هم به وضعيت متحدان منطقه‌اي امريكا در خاورميانه پس از اين توافق زده و اين سوال را مطرح كرد كه من مي‌خواهم بدانم ما چگونه با شركاي خود كار خواهيم كرد تا آنها توان خود را براي مقابله با ايران افزايش دهند كه به طور خاص مربوط به اسراييل مي‌شود؟ اين سناتور دموكرات از ايالت مريلند امريكا در ادامه؛ قانونگذاران كنگره امريكا را مخاطب قرار داده و از آنها خواست تا پس از كسب همه اطلاعات مورد نياز درباره توافقنامه هسته‌اي با ايران نظر بدهند. وي همچنين با اشاره به اهميت اين توافقنامه براي امريكا گفت: اين توافقنامه از منظر سياست خارجي امريكا بسيار مهم است. ايران در آن منطقه اهميت بسيار زيادي براي امنيت امريكا دارد اما هدف دومي هم در قانون بازنگري توافق هسته‌اي ايران وجود دارد. هدف اين بود كه همه تلاش‌هاي ما روي «فرد بد» كه ايران است متمركز شود و تا جايي كه مي‌توانيم يكصدا صحبت كنيم تا مذاكره‌كنندگان ما بتوانند در وين روي مذاكرات تمركز داشته باشند نه اينكه در واشنگتن مذاكره‌كنند! هدف همچنين اين بود كه مذاكره‌كنندگان ما تلاش كنند بهترين توافقنامه ممكن را به دست آورند.

تحريم به تسليم ايران ختم نمي‌شود

جك لو، وزير خزانه‌داري امريكا كه وي را بايد مجري بسياري از تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران در دولت باراك اوباما دانست، روز گذشته مسووليت پاسخ دادن به پرسش‌ها در خصوص ساز و كار برداشته شدن تحريم‌هاي ايران و همچنين بحث بازگشت‌پذيري آنها را بر عهده داشت. وي پاسخ‌هاي خود را با اين شاه‌كليد آغاز كرد كه تصور اينكه تحريم‌هاي بيشتر باعث مي‌شود ايران كاملا تسليم شود، تصوري اشتباه و غيرواقع‌بينانه است. لو در ادامه ادعا كرد كه اين اجماع جهاني در سيستم تحريم ايران بود كه تهران را به پاي ميز مذاكره كشاند و گفت: هدف اين تحريم‌ها، تغيير در رفتارهاي اتمي ايران بود و اين فشارها زماني برداشته مي‌شدكه به نگراني‌هاي جهانيان رسيدگي شود. بر اين اساس، زماني كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تاييد كند كه ايران گام‌هاي اساسي براي عقب راندن برنامه اتمي خود را برداشته است و زمان فرار هسته‌اي اين كشور به دست‌كم يك سال رسيده باشد، برداشته شدن تحريم‌ها نيز اجرايي مي‌شود. هيچ تشويق امضا شده‌اي وجود ندارد. اگر ايران در زماني كه تحريم‌ها را تعليق كرديم، تعهدات خود را نقض كرد، مي‌توانيم خيلي سريع تحريم‌هاي سازمان ملل و امريكا را بازگردانيم.

با توجه به اينكه بازگردانده شدن تحريم‌هاي سازمان ملل نيازمند راي در شوراي امنيت است، امريكا اين توان را دارد كه اجراي دوباره اين تحريم‌ها را صورت بدهد. جك لو در پاسخ به پرسش‌ها در خصوص نگراني از آزادسازي اموال ايران و محل هزينه شدن آن گفت: ارزيابي ما اين است كه بعد از كاهش تحريم‌ها، ايران فقط مي‌تواند به نيمي از اين ذخاير دست يابد كه ٥٠ ميليارد دلار است. زيرا بيش از ٢٠ ميليارد دلار از اين پول‌ها مربوط به طرح‌هايي با چيني‌هاست كه قابل صرف شدن نيستند و ده‌ها ميليارد دلار ديگر وام قابل ارايه به بخش‌هاي بانكي و انرژي هستند. به عنوان يك واقعيت مالي، ايران مي‌تواند فقط منابع قابل استفاده را صرف كند تا بازپرداخت‌هاي بين‌المللي مانند فاينانس واردات و بدهي‌هاي خارجي را پرداخت كند. افزون بر اين، رييس‌جمهور روحاني با وعده احياي اقتصادي انتخاب شد و ضرورت دارد كه به اين وعده‌هاي عمل نشده، عمل كند. وي با نيم تريليون دلار نياز به سرمايه‌گذاري و الزامات دولتي روبه‌روست. جك لو در بخش‌هايي از سخنان خود تاكيد كرد كه ما بر اساس توافق نمي‌توانيم تحريم‌هاي هسته‌اي كه لغو مي‌شود را پس فردا دوباره با يك عنوان ديگر اعمال كنيم. وي در پاسخ به سوال‌هاي بي‌شمار در خصوص آزادسازي اموال بلوكه شده ايران هم در حالي كه تعجب كرده بود، گفت: آقايان، اموالي كه آزاد مي‌شود اموال بلوكه شده ايران است و پول امريكا نيست كه به حساب اين كشور واريز مي‌شود.

 

نگذاريد دنيا بگويد امريكا ٥٣٥ وزير امور خارجه دارد

پاسخ‌هاي جان كري به اظهارات انتقادگونه و نه پرسش‌وار سناتورهاي جمهوريخواه ابتدا با لحني آرام و طمانينه سياسي آغاز اما با طولاني شدن جلسه و حالت بازجويي گرفتن آن، كاسه صبر جان كري هم لبريز شد. جان كري در پاسخ به سناتوري كه ادعا كرد اوباما براي رسيدن به بهترين توافق تلاش نكرده است، گفت: ساده‌لوحانه و فانتزي است كه ادعا كنيد اوباما نخواست براي محدود كردن بيشتر برنامه هسته‌اي ايران تلاش بيشتري كند. برنامه شما چيست آقايان ؟ رفتن به جنگ ؟ جايگزين اين توافق آن چيزي نيست كه ما در شوها و تبليغ‌هاي تلويزيوني مي‌بينيم. فكر نكنيد ما مي‌توانستيم به توافقي تك شاخ با ايران دست پيدا كنيم كه در آن تسليم كامل ايران وجود داشته باشد.

وي در مقام دفاع از استراتژي اوباما در برابر برنامه هسته‌اي ايران گفت: اوباما همواره به صراحت گفته است كه ايران اتمي را نمي‌پذيرد. او تنها رييس‌جمهوري بود كه ابزاري براي ممانعت از دستيابي ايران به بمب هسته‌اي هم پيدا كرد. جان كري در بخش‌هايي از سخنان خود به اظهارات مقام‌هاي اطلاعاتي اسراييل كه توافق هسته‌اي به دست آمده با ايران را توافقي خوب مي‌دانند، استناد كرد و گفت: اين افراد ساده لوح و بي اطلاع نيستند. آنها با در نظر گرفتن تمام شرايط و امنيت اسراييل، اين توافق را خوب مي‌دانند.

كري در ادامه اعلام كرد كه عربستان سعودي كه رقيب ايران در منطقه خاورميانه است نيز از اين توافق حمايت خواهد كرد. كري در اين خصوص گفت: «در ديداري كه پس از توافق هسته‌اي ايران با عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان داشتم، او اعلام كرد كه با رعايت برخي شروط، از اين توافق حمايت مي‌كند.» اندكي پس از اين سخنان كري بود كه در يك همزماني جالب و شايد هم نه‌چندان تصادفي، الجبير در رياض يعني هزارها كيلومتر دورتر از اتاقي كه جلسه كميته روابط خارجي سنا در آن برگزار مي‌شد گفت كه به نظر مي‌رسد اين توافق، مختصاتي را كه مي‌تواند برنامه هسته‌اي ايران را محدود كند، در اختيار دارد. جان كري در بخش‌هايي از سخنان خود خطاب به زياده خواهي برخي سناتورها گفت: ايران چه بخواهيم و چه نخواهيم تجربه كامل را در توليد چرخه سوخت به دست آورده و اين دانش با تحريم و گزينه نظامي از ميان نمي‌رود. ما از مقابله با چالش‌هاي ايران در منطقه دست برنخواهيم داشت اما بدانيد كه با تحريم هم نمي‌توانستيم اين چالش‌ها را متوقف كنيم. رييس دستگاه ديپلماسي امريكا در ادامه با هشدار به كنگره در خصوص تبعات رد توافق گفت: مخالفان توافق، جايگزيني جز جنگ با ايران ندارند. اگر از اين توافق فاصله بگيريم به جهان ثابت مي‌كنيم قابل اعتماد نيستيم. رهبر ايران به امريكا بي‌اعتماد است و اگر پس از اين توافق تاريخي، كنگره به آن «نه» بگويد، رهبر ايران ديگر به پاي ميز مذاكره بازنمي‌گردد. اگر اين توافق رد شود، دنيا خواهد گفت كه نمي‌توانيم به امريكايي‌ها اعتماد كنيم. آنها خواهند گفت كه امريكا ٥٣٥ وزير امور خارجه دارد و نه يك نفر.

از سوي ديگر، اگر امريكا كه با همراهي ٥ كشور ديگر به اين توافق با ايران دست يافته است از اين گردونه خارج شود، تنها مي‌ماند. شركاي ما با ما همراهي نخواهند كرد. در اين‌صورت ما بهترين فرصت براي حل اين مشكل با ابزار صلح‌آميز را از دست خواهيم داد. جان كري در بخش‌هايي از سخنانش خطاب به سناتور جيمز ريش گفت: نگاه كنيد! سناتور جيمز ريش! شما گفتيد كه آنها در وضعيتي بودند كه ما مي‌خواستيم باشند! ١٩ هزار سانتريفيوژ؟ مواد شكاف‌پذير كافي براي ساختن ١٠ تا ١٢ بمب؟ آيا ما مي‌خواستيم كه آنها در چنين وضعيتي باشند؟ هدف از اعمال تحريم‌ها چه بود؟ زماني كه ما تحريم‌ها را تصويب كرديم من رييس كميته روابط خارجي سنا بودم. هدف ما اين بود كه آنها پاي ميز مذاكره بيايند. پس ما مذاكره كرديم. من به شما تضمين مي‌دهم كه شما در ١٥ سال نخست، محدوديت‌هاي باورنكردني داريد كه باعث مي‌شود حتي فكر كردن به ساخت بمب هم غيرممكن شود! شايد درباره‌اش فكر شود اما نمي‌توانند كاري انجام دهند. پس در پايان ١٥ سال، شما همه آن گزينه‌هايي را در اختيار خواهيد داشت كه امروز داريد. انتخاب شما اين است كه «آن ١٥ سال بعد»، همين الان باشد و يا اينكه آن ١٥ سال، سپري شود و ببينيد كه آيا اين (توافق) كارايي خواهد داشت؟ واقعا انتخاب همين است. كري در بخش‌هاي ديگري از سخنانش خطاب به سناتوري كه گفته بود اين توافق، توافق دولت اوباما است، گفت: جورج بوش، رييس‌جمهور پيشين امريكا هم در سال ٢٠٠٨ اعلام كرده بود كه حاضر است برنامه هسته‌اي صلح‌آميز ايران را به رسميت بشناسد. اگر شما امروز نگران اتفاقي هستنيد كه ممكن است ١٥ يا ٢٠ سال ديگر رخ بدهد بايد به شما يادآوري كنم كه اگر اين توافق را رد كنيد، ١٥ تا ٢٠ سال ديگر از همين فردا آغاز خواهد شد. در ضمن فكر مي‌كنم رييس‌جمهور آتي هم اينقدر عقلانيت داشته باشد كه توافق را زير پا نگذارد.

سناتور جيم ريش، جمهوريخواه: به جاي ايران، كنگره امريكا منزوي شد

هركسي كه اين توافق را خوب مي‌داند واقعا به طيف ساده‌لوح‌ترين افراد در روي كره زمين تعلق دارد.

شروع كار ما از وضعيتي بود كه ايران منزوي شده و در عرصه جهاني به آنها به ديد منفور نگريسته مي‌شد. اكنون به ما گفته مي‌شود كه اگر ما با اين توافقنامه همراهي نكنيم ساير مذاكره‌كنندگان با آن همراهي خواهند كرد و امريكا در مورد اين موضوع منزوي خواهد شد و ما درعرصه جهاني منفور خواهيم شد.

اين ادعا كه اين توافق يك توافق خوب است، مضحك است. من با تمام احترامي كه براي شما قايل هستم بايد بگويم كه شما افراد (خطاب به نمايندگان دولت در جلسه كميته روابط خارجي سنا) فريب خورديد و اين مردم امريكا هستند كه تاوان آن را خواهند پرداخت.

بر اساس آن چيزي كه شما افراد (نمايندگان دولت در جلسه) با آن موافقت كرديد ما حتي نمي‌توانيم در پارچين نمونه‌برداري داشته باشيم. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نمي‌تواند از پارچين نمونه‌برداري كند.

سناتور باب كوركر، جمهوريخواه: شما غني سازي صنعتي ايران را پذيرفتيد

توافقنامه‌اي پيش روي ماست كه امكان صنعتي شدن برنامه هسته‌اي ايران را فراهم مي‌كند.

٩ ماه ديگر با اجراي اين توافقنامه همه تحريم‌هاي ايران برداشته مي‌شود البته چند تحريم كوچك باقي مي‌ماند. ايران به ميلياردها دلار پول دسترسي خواهد داشت، اقتصاد ايران رشد خواهد كرد و صادرات ايران به سرتاسر جهان آغاز مي‌شود.

٩ ماه ديگر ايراني‌ها هستند كه اهرم فشار را در اختيار خواهند داشت. ما فقط مكانيسم بازگشت تحريم‌ها را در دست داريم، اگر ما بخواهيم از اين مكانيسم استفاده كنيم در آن صورت ايران ما را به نقض توافقنامه متهم خواهد كرد و از مكانيسم بازگشت استفاده خواهد و برنامه هسته‌اي خود را دوباره شروع مي‌كند.

‌ جان كري روابطي گرم با ظريف دارد اما كاري كه او در اين مذاكرات انجام داده است اين است كه مسير ايران را براي رسيدن به سلاح اتمي هموار كرده است.

نه تنها در سايه اين توافق برنامه ايران برچيده نمي‌شود، بلكه ما تحريم‌هاي موشك‌هاي بالستيك را پس از هشت سال برمي‌داريم. اصلا چرا اين مساله وارد توافقنامه شد؟ ما تحريم‌هاي تسليحات متعارف را پنج سال ديگر بر مي‌داريم. باور كردني نيست كه ما فورا ممنوعيت آزمايش‌هاي موشك‌هاي بالستيك را بر مي‌داريم. شما فصل جديدي را در سياست خارجي امريكا ايجاد كرده‌ايد كه براساس آن ايران به برنامه صنعتي و پيشرفته هسته‌اي دست پيدا مي‌كند.

جان كري در شوراي روابط خارجي امريكا: ايران برخلاف كره شمالي از NPT خارج نشد

وزير خارجه امريكا با حضور در شوراي روابط خارجي امريكا به گفت‌وگو درباره مذاكرات هسته‌اي ايران پرداخت و به سوالات «ريچارد هاس» مجري اين نشست پاسخ داد. جان كري در پاسخ به اين سوال كه «از نظر شما ما از توافق هسته‌اي با ايران چه به دست آورده‌ايم و ايران چه به دست آورده است؟» گفت: ما در حال كسب ايمني و امنيت براي اسراييل و منطقه‌ هستيم كه هيچ جايگزيني براي آن وجود ندارد. مهم‌ترين محور سخنان وزير امور خارجه امريكا به
شرح زير است:

موضوع آن نيست كه پس از ١٥ سال چه اتفاقي خواهد افتاد، موضوع آن است كه اگر ما اين توافق را نپذيريم فردا چه اتفاقي مي‌افتد. هيچ چيزي در اين توافق بر اساس و مبتني بر اعتماد نيست.

اگر ما اين توافق را نپذيريم و آن را اجرا نكنيم، ايراني‌ها مستقيما به غني‌سازي بازخواهند گشت. آنها اين را به صراحت گفته‌اند زيرا اين امر را حق خود مي‌دانند. عضو ان‌پي‌تي هستند و بر خلاف كره شمالي آنها از ان‌پي‌تي خارج نشده‌اند. بر خلاف كره شمالي آنها هيچ سلاح هسته‌اي آزمايش نكرده و رهبر ايران اعلام كرده كه ما در جست‌وجوي سلاح هسته‌اي نيستيم.

نگراني من اين است كه اگر كنگره توافق هسته‌اي با ايران را رد كند دوستان ما در اسراييل منزوي‌تر و مقصرتر خواهند شد و در ارتباط با هر نوع گزينه نظامي محتمل، چين، روسيه و اروپا را از دست خواهيم داد.

با وجود تحريم‌ها ايران برنامه خود را ادامه داد زيرا آنها عميقا اعتقاد دارند كه به عنوان يك كشور عضو ان‌پي‌تي حق برخورداري از برنامه صلح‌آميز هسته‌اي را دارند، زيرا از اين واقعيت كه امريكا از صدام حسين حمايت كرده بود ناراحت بودند و زيرا از اينكه وقتي مردم‌شان تحت بمباران شيميايي قرار گرفتند هيچ‌كس قطعنامه‌اي به شوراي امنيت نبرد و آنها احساس مي‌كردند كه بايد برنامه مستقل خود را داشته باشند زيرا هيچ‌كس به آنها كمك نخواهد كرد.

من بارها سعي كردم كه اين موضوعات (مسائل منطقه) را مطرح كنم اما ظريف اعلام مي‌كرد كه از اختيارات لازم براي صحبت درباره آنها برخوردار نيست. اما هم روحاني و هم ظريف به روشني اعلام كرده‌اند كه با دستيابي به اين توافق آماده هستند كه مسائل منطقه‌اي را نيز مورد بحث قرار دهند.

ايراني‌ها از تهديد خوش‌شان نمي‌آيد.

بمباران فقط مي‌تواند دو تا سه سال در برنامه هسته‌اي ايران تاخير ايجاد كند.

اگر توافق را نپذيريم، تندروها در ايران خوش‌شان مي‌آيد.

ايران مردم تحصيلكرده‌اي دارد.

ايراني‌ها ثابت كردند كه تحريم‌ها نمي‌تواند مانع از فعاليت‌شان بشود.