اظهارات خوشرو در خصوص شکست شورای امنیت در اجرای وظایف خود در قبال فلسطین

سفیر کشورمان در شورای امنیت اظهار داشت: فقدان اراده سیاسی موجب شکست شورای امنیت در اجرای وظایف خود در قبال مسئله فلسطین شده است.

به گزارش خبرآنلاین غلام علی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک روز گذشته در بحث عمومی شورای امنیت در مورد خاور میانه و فلسطین به نمایندگی از سوی جنبش عدم تعهد سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی بر حمایت و همبستگی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از آرمان فلسطین و احقاق حقوق غیر قابل انکار مردم فلسطین، مواضع بویژه حق تشکیل کشور مستقل فلسطین تاکید کرد. وی با اشاره به آلام مردم فلسطین در طول 67 سال که موضوع فلسطین در دستور کار سازمان ملل متحد و شورای امنیت قرار گرفته است ، گفت : از نظر جنبش عدم تعهد آنچه موجب شکست شورای امنیت در اجرای وظایف خود در قبال مسئله فلسطین شده است، فقدان اراده سیاسی است.

سفیر کشورمان با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی و سیاست های نژاد پرستانه و غیر قانونی آن بویژه درجریان تهاجم سال گذشته این رژیم به مردم بی دفاع غزه که اینک در گزارش کمیسیون تحقیق کمیسریای عالی حقوق بشر نیز منعکس شده است، گفت که بر اساس شواهد و مدارک تایید شده در این گزارش ارتش اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده و اصول حقوق بشر انساندوستانه بین المللی را یکسره نادیده گرفته است . خوشرو گفت: این رژیم باید پاسخگوی اعمال خود باشد اما تاکنون هیچ اقدام بین المللی علیه این رژیم صورت نگرفته است و این بی کیفری نمی تواند هیچگونه توجیهی داشته باشد. شورای امنیت نمی تواند همچنان در قبال این بحران که صلح و امنیت را در خاورمیانه به خطر انداخته است منفعل باقی بماند بلکه باید بر اساس وظایف خود که در منشور ملل متحد تصریح شده است زمینه را برای ایجاد صلحی پایدار و عادلانه در سرزمین فلسطین فراهم آورد.
خوشرو همچنین در این سخنرانی بار دیگر بر مواضع جنبش عدم تعهد مبنی بر محکومیت تجاوزهای مستمر و مکرر رژیم اسرائیل به مرزهای لبنان و نقض حاکمیت این کشور و نیز ادامه اشغال غیر قانونی بلندی های جولان توسط این رژیم تاکید کرد.
 4949

کد N897953