دور بعدی مذاکرات کابل – طالبان هشتم مرداد در چین

سیاسی

دور دوم مذاکرات میان نمایندگان دولت کابل و شبه‌نظامیان طالبان با هدف پایان دادن به 14 سال جنگ، سی ژوئیه (هشتم مرداد) در چین برگزار می‌شود.

دور دوم مذاکرات میان نمایندگان دولت کابل و شبه‌نظامیان طالبان با هدف پایان دادن به 14 سال جنگ، سی ژوئیه (هشتم مرداد) در چین برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، محمد اسماعیل قاسم یار، از اعضای شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد، دو طرف در حال کار بر روی جزئیاتی از جمله لیست حاضران هستند که باید طی روزهای آتی نهایی شود.

به گفته این مقام ارشد افغانستان، کابل خواستار آتش‌بس موقت در درگیری‌ها می‌شود که از زمان آغاز حملات تابستانه طالبان در ماه آوریل به شدت افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: ما مایل به برقرار آتش‌بس هستیم و این محک خوبی خواهد بود که نشان بدهد شبه‌نظامیان تا چه اندازه مایل به برقراری صلح هستند.

دور اول مذاکرات رسمی میان نمایندگان کابل و طالبان هفتم ژوئیه در اسلام‌آباد برگزار شد و نمایندگان چین و آمریکا بر آن نظارت داشتند. این نشست پس از تماس‌های غیررسمی از زمان روی کار آمدن اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در سال گذشته میلادی برگزار شد. اشرف غنی مذاکرات صلح با طالبان را جزو اولویت‌های دولت خود قرار داده بود.

ظفر هاشمی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان جزئیات دور بعدی مذاکرات را تایید نکرد اما گفت که اشرف غنی می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افراد شرکت‌کننده از طرف کابل شامل تمام بخش‌های جامعه از جمله زنان، جامعه مدنی، فعالان صلح و نیز رهبران جهادی که علیه حمله شوروی و رژیم طالبان از 1996 تا 2001 می‌جنگیدند، می‌شوند.

انتهای پیام

کد N897734