سفر اوباما به سرزمین پدری‌اش با محوریت مسائل امنیتی و تجارت

سیاسی

رئیس‌جمهوری آمریکا اواخر امروز (جمعه) به کنیا می‌رسد و تدابیر امنیتی شدیدی برای حفاظت از وی در مقابل شبه‌نظامیان سومالی مرتبط با القاعده اجرا شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اواخر امروز (جمعه) به کنیا می‌رسد و تدابیر امنیتی شدیدی برای حفاظت از وی در مقابل شبه‌نظامیان سومالی مرتبط با القاعده اجرا شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اولین سفر خود به زادگاه پدری‌اش را آغاز کرده است و قرار است در نشست کارآفرینان درباره سرمایه‌گذاری و تجارت، امنیت و مقابله با تروریسم، دموکراسی و حقوق بشر سخنرانی کند.

اوباما اواخر روز چهارشنبه در واشنگتن گفت: آفریقا به‌رغم چالش‌های متعددش، پوپایی غیر قابل باوری دارد و یکی از بازارهایی در جهان است که رشد آن بسیار بالاست. فرصت‌های آن فوق‌العاده است و ما باید موانع و کلیشه‌ها را از سر راه برداریم.

در زمان سفر اوباما بخش‌هایی از نایروبی، پایتخت کنیا بسته می‌شود و حریم هوایی این کشور نیز تا پایان سفر وی در اواخر روز یکشنبه بسته خواهد بود. پس از آن، اوباما برای شرکت در نشست اتحادیه آفریقا راهی اتیوپی می‌شود. دست‌کم 10 هزار نیروی امنیتی که یک‌چهارم کل نیروهای امنیتی این کشور است، در پایتخت مستقر می‌شوند.

یکی از تهدیدهای اصلی، شبه‌نظامیان الشباب سومالی هستند که حملات انتحاری، قتل‌عام و بمبگذاری‌های بسیاری در خاک کنیا انجام می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به حمله خونین دو سال پیش در فروشگاه وست‌گیت نایروبی اشاره کرد که 67 کشته بر جای گذاشت.

سفر اوباما به کنیا جایگاه این کشور آفریقایی را تحکیم می‌کند؛ جایگاهی که طی سال‌های اخیر به دلیل حملات خشونت‌آمیز گروه‌های مسلح خدشه‌دار شده و بخش دیگری از آن نیز به دلیل محاکمه رهبران کنیایی در دادگاه کیفری بین‌المللی آسیب دیده است.

انتهای پیام

کد N897713