سیدرضا تقوی:

نقد منصفانه و دفاع واقع‌بینانه از سیاست‌های نماز جمعه است

سيد رضا تقوي,نماز جمعه

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: نماز جمعه به عنوان یک جریان جوشیده از درون نظام و انقلاب و با مدیریت و تدبیر ولی فقیه شکل گرفت و اقامه شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز، به مناسبت 5 مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه کشور به امامت آیت‌الله طالقانی در سال 1358 اظهار کرد: اولین نماز جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اسلامی اقامه شد. اولین حکم امامت جمعه برای شخصیتی شناخته شده،‌ عالمی فرزانه، مجاهد شجاع که امام (ره) به او لقب ابوذر زمان را داده بود یعنی مرحوم آیت الله طالقانی صادر شد. ایشان اولین نماز جمعه را بعد از پیروزی انقلاب در دانشگاه تهران با شرکت مومنین و نمازگزاران انقلابی اقامه کرد و ما در اینجا یاد و نام اولین امام جمعه پس از پیروزی انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در ادامه با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی آیت‌الله طالقانی گفت:‌ ایشان مردی بود که علیه طاغوت قیام کرد و در میدان مبارزه با شجاعتی بی نظیر فریاد کشید و اندیشه‌های امام (ره) را تبیین کرد و به عنوان بازوی قدرتمند رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود و با سرافرازی تا پیروزی انقلاب با امام (ره) بود و پس از آن هم در خدمت رهبری و نظام فعالیت داشت.

تقوی گفت:‌ یکی از ویژگی‌های بارز این شخصیت مخلص این بود که بسیاری از مخالفین و منافقین قصد سوء استفاده از شخصیت ایشان را داشتند و می‌خواستند او را روبروی امام (ره) قرار بدهند و در اطلاعیه‌ها و شعارهای تبلیغاتی خود هم به این موضوع دامن می‌زدند و می‌گفتند یک رهبر امام (ره) و یک رهبر هم آیت‌الله طالقانی است. این شگرد منافقین بود که می‌خواستند رهبری را تجزیه کنند بین دو یا چند نفر. اما مرحوم آیت‌الله طالقانی با شجاعت و صراحت دست رد به جبهه نفاق زد و همواره بر رهبری امام (ره) و تمرکز بر روی شخصیت امام (ره) تاکید داشتند.

وی ادامه داد: آنهایی که جریانات انقلاب را به یاد دارند می‌دانند که در یک جلسه‌ای امام و آیت الله طالقانی بودند و منافقین در روزنامه‌های خود نوشتند" آن زمان که نشست دو رهبر در کنار یکدیگر بود". آن‌ها با این شیوه وارد شدند ولی امت ما هوشمندانه با این جریانات برخورد کردند.

وی گفت: شعارهای انقلاب هر کدام در شرایط خاصی صادر شده مثل آیات قرآن که شان نزول دارند. شعارهای انقلاب هم هر کدام در مراحل خاص به وجود آمد مثل همین شعار « حزب فقط حزب الله، رهبر فقط روح الله » این شعار در پاسخ به توطئه‌های منافقین بود.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور افزود: ملت ما همواره در صحنه‌ها هوشمندانه برخورد کرده‌اند. از آغاز پیروزی انقلاب تاکنون منافقان مسائل بسیار زیادی در رابطه با رهبری مطرح کرده‌اند آن‌ها می‌دانند که تمام قدرت و عظمت این انقلاب در چهره و مواضع و رهنمودهای امام (ره) است. دشمن این را فهمیده و می‌خواهد کارشکنی کند لذا ما امروز بر ولایت فقیه به شدت تاکید داریم و هرگز اجازه نمی‌دهیم و نخواهیم داد که کسی به این حریم مقدس نزدیک شود و به شکلی آن را تضعیف کند. چرا که تضعیف رهبری، تضعیف امنیت ملی و اقتدار ملی است و پاگذاشتن بر روی تمام خون‌های شهیدان مظلوم است. بنابراین رهبری در انقلاب محور بوده و هست.

تقوی خاطرنشان کرد: آیت الله طالقانی در مسیر انقلاب و رشد باورهای نهضت امام (ره) زحمات فراوانی را متحمل شده‌اند و همواره در مبارزه با طاغوت شجاعانه در صحنه بود. ما نباید از مجاهدت و زندان‌هایی که آیت الله طالقانی کشیده است به سادگی بگذریم و باید قدر این سرمایه را بدانیم.

وی عنوان کرد: نماز جمعه از پنجم مرداد 58 در ایران آغاز شد و این نماز باشکوه بعد از تهران در مراکز استان‌ها و شهرهای بزرگ گسترش و توسعه یافت تا امروز که در خدمت شما نمازگزاران هستیم. اکنون در بیش از 830 شهر نماز جمعه اقامه می‌شود. ما شهر یا روستایی را سراغ نداریم که در آن نماز جمعه اقامه نشود. نماز جمعه خیرات و برکات فراوانی داشته و دارد. اگر بخواهیم نماز جمعه را به لحاظ شکلی، معنوی و کیفی تجزیه و تحلیل کنیم نیازمند ساعت‌ها وقت هستیم.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در ادامه با بیان اینکه نماز جمعه به عنوان یک جریان جوشیده از درون نظام و انقلاب و با مدیریت و تدبیر ولی فقیه شکل گرفت و اقامه شد، اظهار کرد: نماز جمعه و اقامه آن یک عبادت ارزشمند است و این نماز یک جریان ولایی است. در کل نماز جمعه نماز ولایت است و متولی این نماز در زمان حضور امام معصوم (ع)، امام معصوم است و در زمان غیبت نایبش ولی فقیه، برپایی این نماز را بر عهده دارد. اینکه احکام نماز جمعه را امام امت و رهبر امت اسلامی امضا و صادر می‌کند آن هم به صورت مستقیم یا با واسطه این کار مبنای فقهی دارد و نشان دهنده این است که او متولی اقامه نماز جمعه است.

تقوی تصریح کرد: شرکت در نماز جمعه یعنی تجدید بیعت با ولی امر مسلمین و با نگاه بالاتر یعنی ارتباط با حضرت بقیة الله چون متولی اصلی نماز جمعه امام عصر (ع) است و اگر ان‌شاءالله در چنین روزی حضرت ظهور کند به اقامه نماز جمعه می‌پردازد.

وی افزود: حکم ائمه جمعه مراکز استان‌ها که نمایندگی ولی فقیه را در سایر موارد بر عهده دارند، مقام معظم رهبری صادر می‌کنند و تعیین امام جمعه در سایر شهرها یا روستاها به شورای سیاست گذاری واگذار شده است که آن‌ها از طرف رهبری مسائل را بررسی و گزینش ائمه جمعه را بر عهده دارند.

وی تاکید کرد:‌ ما در نهاد نماز جمعه مجموعه‌ای از خواهران و برادران را داریم که در قالب ستادهای اقامه نماز به ما کمک می‌کنند و هر هفته جمعه‌ها چند ساعت قبل از حضور مردم کارهای پشتیبانی و انتظامات را انجام می‌دهند. اکنون 39 هزار نیروی ستادی در 830 شهر در روزهای جمعه برای برپایی این نماز باشکوه به نیت قربة الی الله فعالیت می‌کنند که اکثر آن‌ها فرهنگیان،‌ معتمدین، خانواده‌های شهدا و افراد خوشنام و متدین شهرها هستند که حدود 25 هزار نفر از آن‌ها برادران و بقیه خواهران هستند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلاتی که برای اقامه نماز جمعه در کشور داریم، مشکل مکان اقامه نماز است، گفت:‌ از این 830 شهری که نماز جمعه در آن‌ها اقامه می‌شود دو سوم آن‌ها محل مناسبی بر ای اقامه نماز جمعه ندارند. چون در گذشته نمازی اقامه نمی‌شده و اکنون هم مساجد شهر ظرفیت پذیرش این همه شرکت کننده را ندارد. در بسیاری از شهرها نماز جمعه در سالن‌های ورزشی برگزار می‌شود و یا در فصل‌های مناسب در خیابان‌ها و پارک‌ها مردم به اقامه نماز می‌پردازند. برخی از مردم می‌گویند ما می‌خواهیم در نماز شرکت کنیم ولی به دلیل کمبود جا با مشکل مواجه هستیم.

تقوی افزود:‌ ما در ساخت مصلی طبق سیاست‌های امام و رهبری از مردم کمک گرفته‌ایم ولی این کمک خیلی کارگشا نیست. من از مجلس و دولت درخواست می‌کنم که امکانات و بودجه‌ای را برای ساخت مصلی در شهرهای مختلف در نظر بگیرند. با 20 میلیارد و 10 میلیارد بودجه نمی‌شود در شهرهای مختلف مصلی ساخت و این بودجه‌ها به نوعی قطره چکانی است و مشکلی را حل نمی‌کند. ما چند سال قبل نهضت مصلی سازی را راه انداختیم و در بیش از 200 شهر ساخت مصلی را آغاز کرده‌ایم و وزارت مسکن، شهرداری، شورای اسلامی و سایر ارگان‌ها در این راستا به ما کمک کردند و زمین‌هایی را در استان‌های مختلف در اختیار ما قرار داده‌اند.

رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور گفت: دولت گذشته به ما کمک کرده و دولت فعلی هم کمک‌هایی را انجام داده است ولی ما می‌خواهیم توجه به ساخت مصلی بیشتر از اینها شود. ما برای ورزشکاران سالن مجهز داریم این امر اشکالی ندارد. جوانان باید ورزش کنند و یا برای تفریح چگونه پارک فراهم می‌کنیم؟ این هم اشکالی ندارد. ولی باید برای متدینین و نمازخوانان هم یک سالن بسازیم. آیا متدین و مومنین باید در تابستان زیر تابش آفتاب در خیابان‌ها باشند و در زمستان زیربرف و باران بنشینند؟ آیا این در شأن نظام جمهوری اسلامی است؟

ادامه دارد...

کد N897702