کنگره آمریکا: چین در نقض حقوق بشر با کره‌شمالی رقابت می‌کند

یکی از اعضای سرشناس کنگره آمریکا با محکوم کردن "آزار و اذیت مذهبی در چین"، برخی از اقدامات آنها را با نازی‌ها مقایسه کرد و گفت که پکن در سوءاستفاده از حقوق بشر با کره‌شمالی رقابت دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کریس اسمیت، از جمهوری‌خواهان ارشد عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و کمیسیون اجرایی در امور چین تاکید کرد: حال زمان آن فرا رسیده است که دولت اوباما و سازمان ملل علیه چین اقدامی انجام دهند.

وی در جلسه استماع کنگره گفت: ما نیاز داریم تا دولت و رئیس‌جمهورمان خط قرمزهایی در رابطه با حقوق بشر در چین داشت باشند چرا که وضعیت از بد تبدیل به وخیم شده است. چین حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد و از مساله حفاظت از حقوق شهروندانش بسیار فاصله دارد.

این عضو ارشد کنگره تاکید کرد: آنها در نقض حقوق بشر شهروندان خودشان با کره‌شمالی رقابت می‌کنند. حال زمان آن رسیده است که سازمان ملل صدای این شهروندان را بشنود. چین مرتکب چندین مورد قتل‌عام شده است که باید به آن رسیدگی شود و از جمله می‌توان به نوع رفتار با بودایی‌های تبت و اقلیت مسلمان اویغور اشاره کرد که هدف از آن نه تنها آزار و اذیت نبوده، بلکه ریشه‌کن کردن دین هم بوده است.

مارکو روبیو، از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا نیز می‌گوید که سرکوب فعالان حقوق بشر در چین ماه جاری به حدی شدید شده است که از زمان پایان انقلاب فرهنگی در دهه 70 میلادی بی‌سابقه بوده است. طبق بیانیه گروه‌ حقوق بشری مستقر در هنگ‌کنگ، 249 تن از جمله وکلا در جریان سرکوب‌های ماه جاری بازداشت و یا تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. واشنگتن به شدت از "الگوی سیستماتیک بازداشت‌ها" در چین ابراز نگرانی کرده است و معتقد است که چنین روندی بر روابط اقتصادی با پکن تاثیر می‌گذارد.

انتهای پیام

کد N897644