استعفای مقام سازمان ملل در پی رسوایی جنسی صلح‌بانان فرانسوی

فلاویا پنسیری، معاون کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در پی سوء‌استفاده جنسی نیروهای صلح‌بان فرانسوی در آفریقای مرکزی استعفا کرد. دلیل استعفای او "بیماری" عنوان شد. این نهاد به سهل‌انگاری در پیگیری رسوایی متهم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سازمان ملل متحد اعلام کرد که فلاویا پنسیری، معاون کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان استعفا کرد. استعفای او در پی افشای رسوایی جنسی نیروهای نظامی فرانسوی در جمهوری آفریقای مرکزی رخ داد.

در آوریل گذشته افشا شد که عده‌ای از نیروهای فرانسوی حافظ صلح که از سوی سازمان ملل متحد به آفریقای مرکزی اعزام شدند از کودکان سوء استفاده جنسی کردند. برخی از کودکانی که مورد سوء‌استفاده‌ جنسی قرار گرفتند، ۹ ساله بودند.

سازمان ملل در بیانیه‌ای که در تایید استعفای فلاویا پنسیری منتشر کرد، به ذکر این‌که او به دلیل "بیماری" استعفا کرد، بسنده کرده است.

پنسیری متهم است که از دست‌کم یک سال قبل از افشای این رسوایی، در جریان آزار جنسی نیروهای فرانسوی بوده و با سهل‌انگاری از پیگیری موضوع خودداری کرده است.

برخی از مدارک محرمانه نیز که به رسانه‌ها درز کرد، حاکی از آن است که پنسیری از وقایع باخبر بوده است. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، طی حکمی دستور پیگیری و بررسی نقش پنسیری در این رسوایی جنسی را صادر کرده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نامه‌ای محرمانه در روند پیگیری سازمان ملل دسترسی پیدا کرده که فلاویا پنسیری در آن نوشته که به دلیل "اولویت‌های دیگر" پیگیری این ماجرا را به تعویق انداخته بود. او کمبود بودجه لازم برای تحقیق درباره‌ی این موضوع را نیز دلیل دیگر این سهل‌انگاری دانسته است.

به گزارش دویچه‌وله پنسیری در این نامه‌ مدعی شد که او و زید رعدالحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل که رئیس اوست، هر دو فکر می‌کردند مقامات فرانسوی این خبر را پیگیری خواهند کرد.

این درحالی است که نامه‌نگاری‌ها نشان می‌دهد که مقامات فرانسوی ماه‌ها با کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل نامه‌نگاری داشته و خواهان اطلاعات دقیق‌تر و جزئیات بیشتر درباره‌ی واقعه بودند. مقامات فرانسوی می‌گویند به بسیاری از نامه‌های آن‌ها پاسخ رسمی داده نشد.

در پی این رسوایی هنوز هیچ حکم قضائی برای هیچ یک ازنیروهای حافظ صلح و فرماندهان آن‌ها صادر نشده است. آسوشیتدپرس گزارش داد که تاکنون تنها کسی که تنبیه شده و شغل خود را از دست داده، همان کارمندی است که برای اولین‌بار این موضوع را علنی کرد.

آسوشیتدپرس همچنین به نامه‌ درون سازمانی دیگری دسترسی پیدا کرده که در آن زید رعدالحسین، کمیسیر عالی حقوق بشر از استعفای معاون‌اش ابراز ناراحتی کرده و خبر استعفای پنسیری را "خبری بد" توصیف کرده است.

این اولین‌بار نیست که سازمان ملل متحد به دلیل رسوایی‌های جنسی برخی نیروهای حافظ صلح در کشورهای مختلف با انتقادهای فراوان مواجه می‌شود. پیش از این نیز صلح‌بانان بین‌المللی در هائیتی و لیبریا جرایمی این چنین علیه کودکان، زنان و گاه مردان مرتکب شدند.

انتهای پیام

کد N897432