نامه جمهوریخواهان تندرو به اوباما:

درباره ۲ توافق محرمانه در کنار «برجام» به کنگره توضیح دهید

سیاسی

تعدادی از چهره های سرشناس جمهوریخواه آمریکا در نامه ای خطاب به رئیس جمهوری این کشور از وی خواستند تا درخصوص توافقات جانبی و محرمانه هسته ای با ایران به آن ها توضیح دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه فاکس نیوز، برخی چهره های تندرو جمهوریخواه آمریکا با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری این کشور، از وی خواستند تا درباره آنچه آنها به عنوان ۲ توافق محرمانه جانبی در کنار توافق هسته ای جامع و موسوم به «برجام» مدعی آن هستند، توضیحات خود را ارائه دهد.

«تام کاتن» نویسنده نامه هشدار آمیز ۴۷ سناتور جمهوریخواه درباره توافق هسته ای با ایران، «مایک پومئو» نماینده ایالت آرکانزاس، «میت مک کانل» رهبر اکثریت مجلس سنا و «جان بینر» رهبر اکثریت مجلس نمایندگان در نامه خود درخصوص ادعای ۲ توافق محرمانه میان آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران، از رئیس جمهوری آمریکا توضیحاتی را خواستار شدند.

آن ها در این نامه نوشتند: ما خواستار ارسال فوری این دو توافق به کنگره هستیم تا بتوانیم به وظیفه خود در راستای ارزیابی طرح جامع مشترک اقدام (برجام) عمل نماییم.

این نمایندگان مدعی شدند که یکی از این توافق ها مربوط به بازرسی از سایت پارچین و دیگری به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران (پی اِم دی) تعلق دارد. 

نویسندگان این نامه به دلیل عدم اطلاعشان از ۲ مقوله ادعایی آن ها، ابراز نگرانی خود را به اوباما اعلام کرده اند.