رییس مجلس:

موضوع هسته‌ای نباید باعث دودستگی در کشور شود

مجلس شوراي اسلامي, مذاكرات ايران و گروه 1 5, رئيس مجلس, مذاكرات وين, مذاكرات هسته‌اي

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: باید توافق هسته‌ای را جزو دستاوردهای ملی در نظر گرفت و از این موضوع پله‌ای برای پرش، حرکت و توسعه کشور درست کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قم، دکتر علی لاریجانی عصر روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید قم در تالار معصومیه فرمانداری قم، افزود: باید بین مسوولان مختلف استان قم برای کارکردن یک وفاق گسترده ایجاد شود؛ امروز بیش از پیش به این وفاق نیاز داریم.

وی تاکید کرد: پس از بحث هسته ای باید فضای کار بیشتر فراهم شود که یکی از آن مسایل، اراده است؛ بخش های فرهنگی و.... مشکلات بودجه ای دارند و از کمبود مالی رنج می برند؛ اگر ما بخواهیم مشکلات آموزش و پرورش و فرهنگ را حل کنیم باید از همه فرصت ها استفاده کرد.

وی افزود: توافق هسته ای را باید به درستی مورد بررسی قرار داد و از این دستاورد به عنوان یک فرصت برای پرش کشور استفاده کرد،نباید این مساله باعث دو دستگی در کشور شود.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دوران پس از تحریم نباید تورم را دامن بزند، بلکه باید زمینه ساز سرمایه گذاری در کشور باشد؛ باید زمینه ای برای توانمند سازی جمهوری اسلامی چه در حوزه فرهنگ و علوم و دفاع باشد.

لاریجانی ادامه داد: در این عرصه باید همدلانه عمل کرد،نباید برخی خود محور باشند و دیگران را از اسلام خارج و خود را الگوی مجسم اسلام بدانند.

وی بیان کرد: همه ما باید از این بستر برای توانمندسازی استفاده کنیم نه اختلاف؛ امروز نیز شاهد هستیم برخی از مسوولان آمریکایی نسنجیده سخن می گویند که این زیبنده یک به اصطلاح ابرقدرت نیست که خود را برای یک رژیم غاصب خفه می کنند؛ البته می توان حدس زد که چرا اینگونه سخن می گویند.

نماینده مردم قم در مجلس اظهارکرد: جمهوری اسلامی استراتژی درستی در بحث هسته ای داشت؛ در چند سال گذشته با دقت نظر بهترین راهبرد انتخاب شد؛ ما در شرایطی قرار داشتیم که باید بحث هسته ای را به یک قدرت فعال تبدیل می کردیم؛ آنچه باید دنبال می شد این بود که باید این دانش را تثبیت می کردیم و تحریم ها را به شکلی کنار می زدیم که کار برای فضای اقتصادی نمایان شود.

وی گفت: یکی از وزرای خارجی کشورهای منطقه افتخار کرده بود که ما بودیم در 7 ماه پیش آمریکایی ها را تحریک کردیم که قیمت نفت را به حدی پایین بیاوریم که جمهوری اسلامی تسلیم شود؛ این موجودات در صحنه بین المللی حضور دارند که به دنبال سنگ اندازی هستند ولی ما باید هوشیار باشیم و بهترین نگاه راهبردی را داشته باشیم.

لاریجانی بیان کرد: مدیران استانی، باید زمان را به خوبی دریابند و با استاندار جدید همدلانه کار کنند که بهترین سهم را به دست آورند؛ باید مسابقه بین استان ها برای توسعه، توسعه یابد که قطعا مسوولان کشور نیز از این روند حمایت خواهند کرد.

وی ادامه داد: استاندار جدید باید در یک فرصت یک ماهه وضعیت مراکز و موقعیت های مختلف قم را بررسی کند زیرا یک ارزیابی واقعی می تواند نقش مهمی برای پایه سازی کار باشد.

وی افزود: این تحلیل پایه ای کمک می کند تا بتوانید یک راهبرد صحیحی برای مسایل انتخاب کنید، زیرا به قدری مسایل گسترده است که ممکن است برخی مسایل مهم در میان فعالیت های روزمره گم شود.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قم مرکز تشیع است و حوزه و مراجع عظام در این شهر حضور دارند و کسب نظر این حضرات و دغدغه های آنها برای استاندار جدید بسیار مهم است تا راه را به درستی پیش ببرند؛ مراجع همیشه با دلسوزی و خیرخواهی به مدیران توصیه هایی را مطرح می کنند.

لاریجانی بیان کرد: سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن قم بسیار مهم است؛ باید رکود را از بخش های مختلف صنایع در استان پاک کنیم و توصیه می کنیم که استاندار جدید موتور تولید صنعت و معدن استان را به شکلی راه بیاندازد که در هیچ بخشی مشکل ایجاد نشود.

نماینده مردم قم در مجلس اظهارکرد: در بخش دامداری نیز مشکلاتی وجود دارد و باید بخش کشاورزی و دامداری مورد حمایت قرار گیرد.

لاریجانی ادامه داد: تغییر الگوی کشت در قم، تغییر روش آبیاری، توسعه سیستم های گلخانه ای، در خدمت قرار گرفتن بانک ها در مسیر تولید از جمله فعالیت هایی است که باید در قم انجام شود.

وی گفت: در این زمینه ممکن است برخی اشکالات وجود داشته باشد که باید نمایندگان استان قم نیز کمک حال استانداری قم باشند که در سطح ملی نیز حمایت هایی از قم انجام شود.

وی افزود:در مدت گذشته نیز به همین شکل بود که مشکلات بسیاری بود که باید در سطح ملی پیگیری می شد؛ نکته دیگری که در این بین وجود دارد این است که با توجه به مزیت های استان قم، استعدادهای بسیاری در کشور وجود دارد که می خواهند در قم سرمایه گذاری کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قم دارای زمینه های بسیاری برای سرمایه گذاری است که از آن جمله می توان به بحث صادرات فرش اشاره کرد.

انتهای پیام
کد N896660