از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد:

آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست

معاون اول رئیس جمهور، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست را که به تصویب هیات وزیران رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، بر اساس این آیین‌نامه، متقاضیان سرپرستی مقیم ایران و خارج از کشور، تقاضانامه و سایر مدارک لازم را به اداره بهزیستی محل اقامت یا به سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و یا دفاتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران ارایه کنند و ادارات بهزیستی مکلفند پس از اخذ تاییدیه‌های لازم از مراجع ذی‌ربط، مراتب را همراه اعلام نظر کارشناسی به دادگاه صالح تقدیم نمایند.

همچنین متقاضیان سرپرستی که ادعای یافتن طفلی را دارند، موظفند مراتب را در اسرع وقت به ادارات بهزیستی محل یافتن طفل اعلام کنند و ادارات بهزیستی مکلفند مراتب را به ضمیمه مدارک و گزارش های لازم جهت اثبات ادعای یابنده به مراجع قضایی منعکس نمایند. پس از اثبات ادعای یابنده طفل در دادگاه، در صورتی که یابنده متقاضی سرپرستی واجد شرایط مندرج در قانون برای سرپرستی باشد با رعایت فرایند مقرر در آیین نامه و اولویت های مندرج در آن، در اولویت واگذاری سرپرستی قرار می گیرد و تا زمان تکمیل تحقیقات اولیه و طی مراحل قانونی توسط مراجع ذیصلاح، کودک یا نوجوان با معرفی دادگاه صالح توسط سازمان نگهداری خواهد شد.

طبق این آیین نامه، متقاضی یا متقاضیان سرپرستی باید متعهد گردند تمامی هزینه های مربوط به نگهداری و تربیت و تحصیل افراد تحت سرپرستی را حین سرپرستی و پس از فوت تا تعیین سرپرست جدید تأمین نمایند. سرپرست منحصر یا سرپرستان موظفند با نظر سازمان، خود را نزد یکی از شرکت های بیمه به نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بیمه عمر کنند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را در تاریخ 20/ 4/ 1394 برای اجرا به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دادگستری، وزارت کشور و وزارت امورخارجه ابلاغ کرد.

انتهای پیام

کد N896440