هشدار چین به اویغورها درباره پیوستن به گروه‌های شبه‌نظامی

رسانه‌ها و روزنامه‌های چین اخیرا با انتشار گزارش‌هایی درباره پیامدهای ناخوشایند خروج از این کشور و پیوستن به گروه‌های شبه‌نظامی در خاورمیانه به شهروندان هشدار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه لس آنجلس تایمز، رسانه‌های چین همچنین به نگرانی‌های فزاینده دولت پکن درباره خروج تعداد زیادی از اقلیت قومی اویغور از منطقه سین‌کیانگ اشاره کرده‌اند.

صدها تن از مسلمانان اویغور در سال‌های اخیر از چین فرار کرده‌اند و بنا به گفته رسانه‌های این کشور ویدئوهای افراطی بسیاری از این اویغورها را تحت تاثیر قرار داده تا به گروه‌های شبه‌نظامی به ویژه داعش بپیوندند.

اما تحلیلگران و گروه‌های حقوق بشری با این گزارش‌ها مخالفند و می‌گویند علت فرار اویغورها از چین، سرکوب شدید فرهنگ، مذهب و سنت‌هایشان توسط دولت پکن است.

سخنگوی کنگره جهانی اویغور به رویترز گفت: مقام‌های چین از تلویزیون برای تهییج مردم چین برای دشمنی با اویغورها استفاده می‌کنند تا سیاست‌هایشان را که باعث فرار اویغورها شده است، لاپوشانی کنند.

این در حالیست که پکن اعمال هرگونه سیاست سرکوبگرانه علین ساکنان سین‌کیانگ را که محل اصلی سکونت اویغورهاست، رد می‌کند.

یک کارشناس مقابله با تروریسم می‌گوید، پس از فیلم تبلیغاتی داعش مبنی بر فراخوان ساکنان سین‌کیانگ در تشکیل یک جبهه جدید برای این گروه تروریستی تعداد اویغورهایی که از چین فرار کردند، در سال گذشته میلادی افزایش یافت.

شبکه خبری دولتی سی.سی.تی.وی چین ژوئن 2015 مستندی درباره اویغورهایی پخش کرد که به یک اردوگاه آموزشی تروریستی در خارج از چین پیوسته‌اند. این مستند نیم ساعته مصاحبه با سه اویغور بود که در پی تخریب خانه‌اش به خاطر سیل، در وضعیت نامساعدی زندگی می‌کردند.

یکی از آن‌ها به عنوان آشپز برای یک فرمانده ارشد تروریست‌ها کار می‌کرد و دیگری معاون یک مبلغ محلی بود که پای راستش را در اردوگاه آموزشی تروریست‌ها از دست داده بود. در این فیلم اشاره‌ای به محل این اردوگاه و اینکه اویغورها چگونه به آن جا می‌روند یا چرا بار دیگر وارد چین می‌شوند، اشاره‌ای نشده است.

انتهای پیام

کد N896330