مک‌کین: عربستان دیگر به ما اعتماد ندارد/کلید پیروزی، تبلیغات است

سناتور جان مک‌کین در واکنش به طرح عربستان برای خرید تسلیحات روسی گفت که این امر نشان دهنده تغییرات در روابط آمریکا با نزدیکترین متحد خود در خلیج‌فارس است و حاکی از آن است که "آنها دیگر به ما اعتماد ندارند".

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه عربستان پس از حضور در کنفرانس اقتصادی بین‌المللی سن پترزبورگ و گفت‌وگو با روسیه درباره چشم‌انداز معاملات تسلیحاتی گفته بود که هیچ چیزی مانع عربستان در خرید سیستم‌های دفاعی روسی نمی‌شود.

در پی این اظهارات جان مک‌کین، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی اظهار کرد: چیزی که عربستان با این سخنانش به ما می‌فهماند این است که آنها فکر می‌کنند باید راه خود را بروند چرا که دیگر نمی‌توانند به ما اعتماد کنند.

مک‌کین در سخنرانی خود در مرکز «هادسون» ادامه داد، روابط آمریکا با کشورهای حوزه خلیج‌فارس به جایی رسیده است که عربستان سعودی و روسیه می‌توانند برای اولین بار در تاریخ توافق تسلیحاتی امضا کنند.

براساس آمار مرکز تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم، عربستان در سال 2015 بودجه دفاعی خود را به 80 میلیارد دلار یعنی 17 درصد بیشتر از سال گذشته افزایش داده است.

سناتور مک‌کین در ادامه اظهاراتش با تاکید بر ضرورت استفاده از قابلیت‌های تبلیغات سیاسی در کشورهای تحت نفوذ روسیه عنوان کرد: یکی از عوامل کلیدی در پیروزی جنگ سرد بدون شلیک کردن حتی یک گلوله، تبلیغات بود.

این در حالی است که کنگره آمریکا اخیرا تصمیم گرفته است تا بودجه آژانس رسانه‌ای دولت را افزایش دهد. در آوریل سال 2015 این آژانس برای راه‌اندازی بخش روس‌زبان خود 15 میلیون دلار بودجه درخواست کرده بود.

به گفته مک‌کین، لهستان، رومانی، مولداوی و کشورهای حوزه دریای بالتیک تحت تاثیر پیام‌هایی هستند که حتما باید با آنها مقابله شود.

از سوی دیگر بروز بحران اوکراین در سال 2014 به افزایش تنش‌ها بین غرب و روسیه منجر شد. رسانه‌های غربی ادعا می‌کنند که روسیه در این درگیری‌ها دخالت دارد؛ ادعایی که مکررا از جانب روس‌ها رد می‌شود.

انتهای پیام

کد N896003