افزایش موج ضدچین در ترکیه

با نزدیک‌تر شدن زمان سفر رئیس‌جمهور ترکیه به چین، فضای ضدچینی در این کشور طی هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه خبری المانیتور، ابراز نارضایتی نسبت به سفر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از آغاز ژوئیه و با حمله پنج تن به یک رستوران چینی در استانبول نمایان شد.

چند روز پس از این حمله، یک گردشگر کره‌ای به اشتباه چینی پنداشته می‌شود و در پایتخت مورد حمله گروهی از وطن‌پرستان قرار می‌گیرد. همان روز در بالیک شهیر معترضان آدمکی شبیه مائو را به دار آویختند.

پیش از این نیز معترضان در پی گزارش‌هایی مبنی بر ممنوعیت روزه‌داری برای اویغورها، مسلمانان ساکن چین، تجمع کرده بودند. این در حالی است که دولت چین ادعای این ممنوعیت را رد می‌کند. اویغورها حدود 45 درصد جمعیت منطقه خودمختار سین‌کیانگ را تشکیل می‌دهند.

در واکنش به این اتفاقات، دولت باغچلی، رئیس حزب حرکت ملی که اعضای آن متهم به توهین کردن به گردشگران می‌شوند، اعلام کرد حامیان حزبش نسبت به بی‌عدالتی در چین حساس هستند.

وی در این باره گفته بود: جوانان وطن‌پرست ما نسبت به بی‌عدالتی در چین حساس هستند. آنها باید آزادی عمل در حقوق دموکراتیک خود داشته باشند. همه آنها جوان هستند ممکن است تحریک شده باشند. به علاوه چطور می‌توان بین یک کره‌ای و چینی تفاوت قائل شد؟ آنها هر دو چشم‌های تنگ دارند. آیا واقعاً مهم است؟

انتهای پیام

کد N895852