در پیامی به جهادگران

آیت‌الله نوری‌همدانی: به فکر تجدید حیات اسلام باشید

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي نوري همداني

آیت‌الله نوری‌همدانی در پیامی به جبهه جهادی منتظران خورشید گفت: مردم متعهد ایران مخصوصاً جوانان عزیز، دانش‌پژوهان و مجاهدان اسلام، به فکر تجدید حیات اسلامی با همان وسعت و عظمتی که داشته است، بیفتند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن پیام این مرجع تقلید که امروز همزمان با عزیمت جهادگران از میدان امام حسین علیه‌السلام تهران قرائت شد، به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و تحیت به آن جبهه محترم که به عنوان اردوهای جهادی مشغول خدمت‌گزاری می‌باشند.

با مطالعه منابع معارف اسلامی یعنی قرآن مجید و احادیث اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) این موضوع روشن می‌شود که هدف اسلام ساختن یک امت ممتاز و مقتدر و شرافتمند است. به عبارت دیگر ساختن « مدینه فاضله اسلام» یا بگوییم «مدینه سعادت» است.

برای این منظور آیه‌ای از قرآن حکیم، امت اسلامی را با عبارت « کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ؛ شما جامعه مسلمان به دلیل این که امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و به خداوند ایمان دارید بهترین امت‌های جهان هستند» معرفی می‌نماید.

و نیز آیه‌ای با عبارت: « وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِّتَکُونُواْ شُهَدَاء عَلَی النَّاسِ»

ما شما امت اسلامی را معتدل و به دور از افراط و تفریط قرار دادیم تا اسوه و الگو برای جهانیان باشید، بیان می‌کند. و در این رابطه آیات قرآنی و احادیث اسلامی این خصایص و امتیازات را برای جامعه اسلامی - « یا مدینه سعادت» به این ترتیب شرح می‌دهد:

جامعه‌ای که همه افراد آن مرد و زن و پیر و جوان با سواد هستند و در میان آن‌ها دانشمندانی که به اوج علم و دانش رسیده و علمایی که قله‌های علم و کمال را فتح کرده‌اند فراوان است.

جامعه‌ای که جهادگرانش در صفوف محکمی مانند پایه‌های پولادین برای جهاد در راه خدا صف کشیده‌اند و از جهت تجهیزات رزمی و آخرین اطلاعات علمی و فنی و قدرت دفاعی در حدی هستند که در دل دشمنان اسلام رعب و هراس ایجاد کرده‌اند و در هر مرحله از مراحل پیشرفت خود، گام جدیدی در راه تحکیم اسلام و ارزش‌های اسلامی برداشته‌اند. به علاوه با این اوصاف نیز شناخته می‌شوند:

«التائبون العابدون الحامدون السَّائِحُونَ الرَّاکِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّاهُونَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ الْحافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ بشر المومنین »

سپاهی و بسیجی و ارتش جهادگری که توبه کنندگان و عبادت کنندگان و خدا را حمد گویان و به سوی میدان‌های نبرد حرکت کنندگان، انجام دهندگان رکوع و سجود و امر کنندگان به معروف و نهی کنندگان از منکر و محافظین حدود الهی هستند.

که بشارت باد به چنین مجاهدان از جانب خداوند بزرگ. ملتی که همه مردان و زنان به حکم انمّا المومنون اخوه برادران و خواهران هم هستند و در محیط صفا و صمیمیت زندگی می‌کنند و از حیات طیبه برخوردار هستند.

امتی که همه یک دل و یک جهت در سایه وحدت و اتحاد مانند اعضای یک تن هماهنگ و با یکدیگر مهربان و در برابر کافران مقاوم شدیدند. یعنی اشداء علی الکفار و رحماء بینهم می‌باشند.

جامعه‌ای استکبارستیز و سلطه‌ناپذیر که وَلَن یَجْعَلَ اللّهُ لِلْکَافِرِینَ عَلَی الْمُؤْمِنِینَ سَبِیلاً را نصب العین خود قرار داده‌اند و عزت و عظمت خود را با مفاد آیه « وللهِ العِزَّةُ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤِمنین.» به جهانیان ارائه می‌کنند.

جامعه‌ای که این امتیاز مخصوص و بزرگ را دارد که زمامدار و سرپرستش حضرت پیغمبر خدا (ص) و حضرات ائمه معصومین(علیهم السلام) و یا جانشین امام معصوم است.

جامعه‌ای که از لحاظ عقل و فرهنگ در سطحی هستند که همه حرف‌ها را می‌شنوند ولی قدرت انتخاب بهترین حرف‌ها را دارند فیتّبعون احسنه هستند. ملتی مستقل و سربلند که هرگز گرایش به کفار و سلطه‌پذیری در آن نه از جهت فرهنگی و نه از جهت سیاسی و اجتماعی دیده نمی‌شود.

جامعه‌ای که در آن نه فقر مالی وجود دارد و نه فقر فرهنگی، ملتی که بنیان خانواده‌های آن بر اساس تقوا پی‌ریزی شده و حضور اجتماعی زنان و مردان تنها به منظور کمک به یکدیگر است و با مساعدت یکدیگر جامعه‌ای مترقی و متکامل می‌سازند.

امتی که اقتصاد آن براساس خود کفایی و تامین رفاه برای همه افراد پی‌ریزی شده است.

جامعه‌ای که به نور صداقت و امانت و قانونمندی و قضاوت به حق و عدالت روشن است و در آن نشانه‌ای از تیرگی‌هایی که رشوه و ربا و احتکار و تخلف به وجود می‌آورد اصلا به چشم نمی‌خورد.

ملتی که امنیت فکری و مالی و حیثیتی در آن کاملاً برقرار است.

ملتی که فرمان: « خذوا حذرکم» را به کار بسته و آمادگی فکری و روحی و رزمی و اقتصادی در برابر دشمن را سرلوحه خود قرار داده‌اند.

جامعه‌ای که همه افراد آن به یکدیگر با نظر احترام می‌نگرند و حقوق یکدیگر را مراعات می‌کنند و هرگز به غیبت و اهانت و اذیت یکدیگر نمی‌پردازند.

این‌ها که ذکر شد امتیازات مثبت این مدینه فاضله است و اما امتیازات منفی آن به این شرح است که این گروه‌هایی که ذکر

می‌شوند در آن، جا ندارند:

1. مُترَفین ( افراد عیاش و اشرافی و خودکامه)

2. مستکبرین ( طاغوت‌های سیاسی)

3. ظالمین

4. خائنین

5. متکاثرین (طاغوت‌های اقتصادی)

دین اسلام با ساختن چنین تمدنی و با ایجاد چنین مدینه فاضله‌ای در روزی که جهل و ظلم و انحطاط سراسر جهان را فرا گرفته بود طلوع کرد و با نور وجود خود جهانیان را از ظلمات و تیرگی‌ها نجات داد.

شما برای شاهد این گفتار به عرصه تمام علوم مفید اگر مراجعه کنید خواهید دید که اصطلاحات این علوم همه عربی بوده است و این مطلب نیز معلوم است که زبان عربی زبان اسلام و قرآن است و همه می‌دانند که اروپا و آمریکا جنبه‌های مثبت تمدن خود را از اسلام گرفته و مدیون اسلام هستند.

متاسفانه بعدها در نتیجه حکومت‌های نالایقی که در کشورهای اسلامی زمام امور مسلمانان را به دست گرفته و عملکرد آن‌ها استبداد و استعمار را به دنبال کشید، انحطاط و عقب ماندگی به وجود آمد.

و اکنون که الحمدلله تعالی انقلاب شکوهمند اسلامی که با دست توانای امام خمینی (ره) به وجود آمده و تحولی در سطح جهان به وجود آورده است؛ لازم است با بیداری و سعی و همت، مردم متعهد ایران مخصوصاً جوانان عزیز، دانش پژوهان و مجاهدان اسلام به فکر تجدید حیات اسلامی با همان وسعت و عظمتی که داشته است بیفتند و زمینه را برای ظهور حضرت مهدی صاحب الزمان ارواحنا لتراب مقدمه الفداء آماده کنند.

در پایان از همه عزیزانی که در این کار مجاهدانه تلاش می‌کنند و به عنوان اردوهای جهادی مشغول خدمت به مردم مخصوصاً مناطق محروم هستند تشکر می‌کنم که بهترین و بالاترین اجر و ثواب را نثار خود نموده‌اند و موفقیت روزافزون همگان را از درگاه خداوند متعال مسالت می‌نمایم.»

در پی برگزاری اردوی خدمت رسانی و سازندگی جبهه جهادی منتظران خورشید به روستاهای ایلیخ بولاغی- نعمت آباد- عباس آباد و انجیرلی از بخش مرکزی استان قم که با فعالیت 140 نفر از جامعه پزشکی، جامعه قرآنی، اساتید، دانشجویان، ورزشکاران و هنرمندان جهادگر در عرصه‌های پزشکی، آموزشی، فرهنگی، هنری، عمرانی و ورزشی برگزار می‌شود، آیت‌الله نوری‌همدانی این پیام را صادر کرد.

انتهای پیام

کد N895675