توافق دولت اوکراین و مخالفان برای خروج تسلیحات بیشتر از مناطق پرتنش

سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد، دولت کی‌یف و مخالفان جدایی‌طلب شرق اوکراین به توافق اولیه‌ای با هدف خروج بیشتر تسلیحات از شرق اوکراین شامل تانک‌ها و سیستم‌های تسلیحاتی کوچکتر و سبک‌تر دست یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس توافق آتش‌بس ماه فوریه 2015، در مینسک، بلاروس میان دولت کی‌یف و مخالفان شرق اوکراین، تسلیحات با کالیبر بیش از 100 میلیمتر باید از نواحی شرقی این کشور خارج شوند اما هر دو طرف با نقض مداوم این توافق به عملیات نظامی خود ادامه داده‌اند.

اویکا داجیچ، رئیس دیده‌بان امنیتی سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: این توافق جدید درباره تسلیحات سبک‌تر در نشست موسوم به گروه تماس شامل اوکراین، روسیه و جدایی‌طلبان و تحت نظارت و کنترل سازمان امنیت و همکاری اروپا به دست آمده است.

وی ادامه داد: این توافق باید امضا شود اما من به تمام طرف‌های درگیر در اوکراین تاکید می‌کنم که به آتش بس مینسک احترام بگذارند، آن را رعایت کنند و از حملات اجتناب کنند.

پیشتر هم جدایی طلبان شرق اوکراین گفته بودند که در جریان تیراندازی نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته، یک غیرنظامی و یک نیرو از جدایی طلبان کشته شد.

در جریان درگیری‌ها در اوکراین که از آوریل 2014 آغاز شده است بیش از 6500 تن کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N895603