ماجرای خوشگذرانی شاه عربستان و هیات 400 نفره او در سواحل فرانسه

ایرنا نوشت:

پایگاه خبری صعده پرس یمن روز سه شنبه از خوشگذرانی ملک سلمان شاه عربستان و هیات 400 نفر همراه وی در سواحل فرانسه خبر داد.

این پایگاه خبری نوشت: حضور سلمان بن عبدالعزیز همراه با 400 نفر که همه از خاندان آل سعود هستند، برای گذراندن تعطیلات تابستانی در سواحل فرانسه، موجب قرق شدن خیابانها و سواحل در خلیج ژوان در منطقه فالوریس در نزدیک شهر کن شده و نارضایتی گردشگران و شهروندان این کشور را به همراه داشته است.

مقامات فرانسوی اعلام کرده اند که سواحل نزدیک ویلای سلمان در مدت گذراندن تعطیلات تابستانی به دلایل امنیتی بسته خواهد بود و حتی ورود به آبهای حد فاصل 300 متری اطراف ویلای شاه سعودی برای شنا نیز ممنوع شده است .

براساس این گزارش، سلمان 79 ساله را که به بیماری آلزایمر مبتلا است، یک گروه پزشکی در سفر به فرانسه همراهی می کند.

این پایگاه خبری سپس برخی سخنان اعتراض آمیز شهروندان فرانسوی را نسبت به قرق کردن سواحل و مناطق نزدیک به ویلای شاه سعودی منتشر کرده و نوشت: از 24 ساعت قبل از ورود شاه سعودی، تمام راه های زمینی و دریایی نزدیک به ویلا تحت کنترل قرار گرفته و حتی شیشه های مشرف به هتل که به 'عرش الذهبی' ( تخت طلایی) معروف است نیز با شیشه های ضد گلوله تعویض شده است .

این ویلا که بر روی صخره های میان دریای مدیترانه و راه آهن قرار گرفته، برای 500 نفر ظرفیت دارد و مدت ها است کسی وارد آن نشده، اما کار آماده سازی آن از جمله نصب شیشه های ضد گلوله و کاشتن گل های تزیینی از یک هفته قبل از ورود شاه عربستان آغاز شده است .

تصمیم به بستن ساحل عمومی که در طول تابستان جهت شنا و ماهیگیری مورد استفاده قرار می گیرد، باعث اعتراض ساکنان منطقه شده به طوری که برخی این مساله را یک تبعیض و رفتار غیر طبیعی از سوی مسوولان دولتی فرانسه می دانند.

عربستان و فرانسه در سال های گذشته روابط خود را به سطح هم پیمانان راهبردی ارتقا داده اند و در سفر اخیر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد و پسر شاه عربستان به فرانسه، قراردادهای دهها میلیاردی در تمام زمینه ها بین دو کشور امضاء شد و عربستان به بزرگترین بازار مصرف محصولات فرانسوی تبدیل شده است.

سفر پیشین محمد بن سلمان فرزند شاه عربستان با زن دومش به فرانسه در شبکه های اجتماعی این کشور مورد بحث و جدل قرار گرفت و اعضای این شبکه ها از اینکه مقامات عربستان در حالی که جنگی ظالمانه را علیه یمن به راه انداخته اند و از سوی دیگر خودشان به خوشگذرانی در سواحل فرانسه مشغولند، ابراز ناراحتی می کردند که مقامات سعودی به این اخبار واکنش نشان داده و این سفر را تکذیب کردند.

محمد بن سلمان فرزند کم سن شاه عربستان که به گفته کارشناسان سیاسی یکی از بی تجربه ترین شاهزادگان سعودی است، در اقدامی کودتا گونه و خلاف روال سابق سلسله موروثی شاهی، از سوی ملک سلمان به عنوان جانشین ولیعهد منصوب شد.

وی در همان ابتدای فعالیت، جنگ علیه یمن را با همراه کردن 9 کشور عربی دیگر و چراغ سبز و کمک تدارکاتی دولت آمریکا آغاز کرد و 80 درصد تاسیسات زیربنایی و خدماتی، بیمارستان ها و منازل مردم یمن را هدف بمباران هواپیماها قرار داد که در اثر آن تاکنون دهها هزار یمنی از جمله زنان و کودکان بی گناه کشته یا مجروح شده و صدها هزار نفر نیز از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

4949

کد N894665