هشدار روسیه به سوئد در مورد پیوستن به ناتو

سفیر روسیه در سوئد اعلام کرد، در صورت پیوستن استکهلم به ائتلاف نظامی ناتو، مسکو دست به اقدامی مقابله‌ای خواهد زد.

سفیر روسیه در سوئد اعلام کرد، در صورت پیوستن استکهلم به ائتلاف نظامی ناتو، مسکو دست به اقدامی مقابله‌ای خواهد زد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، "ویکتور تاتارینستف"، سفیر روسیه در سوئد طی مصاحبه‌ای در این رابطه گفت: اگر سوئد به جدیدترین عضو ناتو تبدیل شود، این اقدام "پیامدهایی" به همراه خواهد داشت. با وجود تبلیغات گسترده در سوئد این کشور هدف نیروهای مسلح ما نیست.

وی با توجه به حمایت مردم سوئد از پیوستن کشورشان به ائتلاف ناتو هشدار داد: اگر چنین اتفاقی رخ دهد اقدامات متقابل وجود خواهد داشت.

سفیر مسکو در سوئد در ادامه خاطرنشان کرد: پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرده است که وقوع این مساله تبعاتی خواهد داشت و آن این که روسیه در آن صورت باید برای پاسخ نظامی آماده شود و نیروها و موشک‌هایش را با شرایط وفق دهد.

این در حالی است که نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها حاکی از آن است، 31 درصد سوئدی‌ها خواهان عضویت کشورشان در ناتو هستند و در مقابل تنها 17 درصد مخالف این اقدام‌اند. با این حال روسیه همچنان امیدوار است که این کشور اروپایی به ائتلاف نظامی مذکور نپیوندد.

تاتارینستف در ادامه اظهاراتش تاکید کرد: به اعتقاد من این موضوع در آینده نزدیک عملی نخواهد شد.

وی همچنین بدتر شدن روابط بین دو کشور را ناشی از کمپین‌ها و فضاسازی رسانه‌های سوئدی دانست که در آن از روسیه معمولا به عنوان یک مهاجم که تنها به فکر آغاز جنگ و تهدید سایرین است، یاد می‌شود.

در این میان براساس بسیاری از گزارش‌ها، مسکو در پی افزایش حضور خود در دریای بالتیک است. پیشتر یک زیردریایی خارجی که ادعا می‌شد متعلق به روسیه است در آب‌های سوئد مشاهد شده بود. حضور این زیردریایی موجب به روز رسانی نیروی دریایی سوئد و تلاش این کشور برای بهبود امکانات شناسایی و گشت زنی شد.

علاوه بر این اخیرا هواپیماهای روسیه اقدامات تجاوزکارانه خود در قبال دوست سوئدی را افزایش داده است. چنین مسالی از سوی وزیر خارجه سوئد "جدی‌ترین هجوم روسیه در حریم هوایی سوئد" طی 10 سال اخیر توصیف شد.

در پی الحاق کریمه و ادعاها درباره حمایت روسیه از جدایی طلبان شرق اوکراین، تنش‌ها بین ناتو و روسیه به بالاترین سطح خود از جنگ سرد رسید. تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه روسیه همزمان با اوج گیری این تنش‌ها ایجاد و اعمال شده‌اند.

علاوه بر مسائل مذکور تمایل پوتین به همکاری بیشتر با چین عامل دیگری برای نگرانی کشورهای غربی است. غرب معتقد است نزدیکی بیش از گذشته مسکو و پکن تهدیدی علیه هژمونی آمریکا در جهان محسوب می شود.

انتهای پیام

کد N894520