ابتکار عمل جدید اتحادیه اروپا برای روند صلح خاورمیانه

اتحاديه اروپا

اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان ایجاد "گروه‌ حمایت بین‌المللی" برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه است که از زمان شکست طرح اخیر آمریکا در سال 2014 به بن بست رسیده است.

اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان ایجاد "گروه‌ حمایت بین‌المللی" برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه است که از زمان شکست طرح اخیر آمریکا در سال 2014 به بن بست رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری العربیه، در بیانیه صادره از سوی شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا که روز دوشنبه در بروکسل نشست برگزار کرد، آمده است: ایجاد گروه حمایت بین‌المللی وسیله ممکنی برای شرکت در از سرگیری مذاکرات میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌هاست.

در این بیانیه آمده است: شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا از کمیساریای عالی امور خارجه می‌خواهد تا به بررسی گزینه‌های اجرای این طرح با طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بپردازد.

همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما به عنوان اتحادیه اروپا برای روند صلح خاورمیانه تلاش زیادی کرده‌ایم. طرح ایجاد گروه حمایت بین‌المللی در هفته‌های آتی بررسی خواهد شد. ما نیاز به ایجاد چارچوب منطقه‌ای گسترده داریم و من گزارشی از تلاش‌هایم را پس از بررسی این مساله با طرف‌های منطقه‌ای ارائه خواهم کرد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز ایجاد این گروه را تایید کرد.

وی پیش از این نشست گفت: روند صلح خاورمیانه متوقف شده است. اوضاع خوب نیست و اتحادیه اروپا باید برای اتخاذ طرح‌هایی جهت خروج از بن بست به دو طرف کمک کند.

پاریس مایل است که یک "گروه حمایتی گسترده" بزرگتر از کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه که شامل کشورهای عضو شورای امنیت، اتحادیه عرب و کشورهایی اروپایی باشد، تشکیل شود.

کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه که در سال 2002 تاسیس شد شامل کشورهای عربی نیست و تاکنون نیز در ایفای نقش مهمی در روند صلح خاورمیانه موفق نبوده است.

این کمیته شامل آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل است.

احتمالا گروه حمایت بین‌المللی برای اولین بار در حاشیه فعالیت‌های مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر آینده در نیویورک گرد هم آیند.

در همین راستا فرانسه قصد دارد تا طرح خود را در شورای امنیت برای مشخص کردن معیارهای بین‌المللی که در توافقنامه صلح احتمالی میان فلسطینیان و اسرائیل بر سر آن توافق شده به جریان بیندازد.

انتهای پیام

کد N894495