اجمالی/ صالحی در جلسه علنی مجلس:

مسئولیت ابعاد فنی توافق را می‌پذیرم/دبه غرب از لوزان تا وین

سیاسی

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز آمده‌ام که شهادت دهم مسئولیت عُرفی و شرعی آنچه در بعد فنی به دست آورده‌ایم را می‌پذیرم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته‌ای، اظهار داشت: مذاکره امر ساده‌ای نیست، آن هم در چالشی که با جنود شیطان باشد.

وی افزود: مذاکره با کسانی که همواره به دنبال مکر و مکاری و کید و کیادی هستند، کار آسانی نیست. اما انقلاب اسلامی ایران توانست با اتکای به خدای متعال و پیروی از مقام معظم رهبری به گونه‌ای عمل کند که امروز بنده بگویم به آنچه که به دست آورده‌ایم، می‌بالم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در این ۱۲ سال پرچالش با استواری، استقامت و نقش‌آفرینی مقام معظم رهبری، توانسته‌ایم با عزت و سرافرازی به ایستگاه آخر برسیم، ادامه داد: امروز آمده‌ام که شهادت بدهم آنچه در بُعد فنی به دست آورده‌ایم، مسئولیت عُرفی و شرعی‌اش را می‌پذیرم.

صالحی خاطر نشان کرد: پارادایم تعاملات سیاسی جهان به گونه‌ای فراگیر تغییر خواهد کرد و زنگ این تغییر در وین زده شد و اولین بار است که یک کشور توانست در مقابل شش قدرت جهان بایستد و این دستاورد بزرگ را تبریک می‌گویم.

وی تصریح کرد: مذاکرات ۱+۵ سال‌ها به طول انجامید و امروز که افق بالاتری را می‌بینیم، بر شانه‌های کسانی که در گذشته برای این امر زحمت کشیده‌اند، ایستاده‌ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری، افزود: وقتی متوجه شدیم گفتگو با ۱+۵ سال‌ها ادامه داشته و نتوانسته به نتیجه‌ای برسد، به مقام معظم رهبری پیشنهاد دادیم تا راه دیگری باز شود و ایشان موافقت کردند مسیر دیگری که مذاکره‌ای با آمریکا بود، باز شود اما هر دو مسیر هماهنگ و در یک راستا به پیش رود.

وی ادامه داد: در لوزان روی محورهای فنی به یک توافقی رسیدیم و در فاصله لوزان تا وین که از آن به دبه درآوردن تعبیر شد، مشکلاتی پیش آمد و طرف مقابل قصد داشت خواسته‌های بیشتری را مطرح کند.

ادامه دارد...