ژاپن امیدوار به سازش با روسیه درباره جزایر مورد مناقشه

دولت ژاپن امروز (سه‌شنبه) ابراز امیدواری کرد که روسیه در مورد سازش درباره جزایر مورد مناقشه "کوریل" به مذاکره بپردازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دولت ژاپن بر این باور است که توکیو و مسکو باید در مورد تمامی این جزایر بحث و مذاکره کنند نه بخشی از آن. دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر کنونی ژاپن نیز می‌خواهد مطمئن شود که پیش از سفر پوتین به ژاپن در سال جاری میلادی هر دو کشور در این مناقشه در یک راستا باشند.

در ژوئن 2015، آبه این مساله را تایید کرد که دعوت از رئیس‌جمهوری روسیه برای سفر به ژاپن باید در یک زمان مناسب مورد توافق دو طرف صورت گیرد.

روز دوشنبه نیز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: هنوز هیچ تاریخی برای سفر پوتین به روسیه در نظر گرفته نشده است.

در آوریل نیز پوتین اعلام کرد که مسکو موضع خود رادر مقابل این جزایر مورد مناقشه تغییر نداده اما آماده ادامه مذاکرات با ژاپن در این باره است.

ژاپن و روسیه در پی پایان خصومت‌های جنگ دوم جهانی هرگز معاهده صلح دائم با یکدیگر امضا نکرده‌اند و علتش عدم توافق درباره این چهار جزیره است که روسیه آنها را "کوریل جنوبی" و ژاپن آنها را "قلمروهای شمالی" می‌نامد. این جزایر مورد مناقشه در پایان جنگ دوم جهانی به نیروهای شوروی واگذار شد و هنوز هم مورد ادعای ژاپن است.

روسیه مکرراً پیشنهاد داده که دو جزیره کوچکتر را به ژاپن پس دهد اما ژاپن مدعی مالکیت تمامی این جزایر است. اخیراً هم مناقشات مذکور میان دو کشور همچنان لاینحل باقی مانده است.

انتهای پیام

کد N894390