کابینه ژاپن سند دفاعی سال 2015 این کشور را تصویب کرد

کابینه ژاپن امروز (سه‌شنبه) سند دفاعی سال 2015 این کشور را که در آن شرایط امنیتی اطراف ژاپن آمده، تصویب و آن را "نسبتا وخیم" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این سند سالانه پس از آن تصویب شد که حزب حاکم لیبرال دموکراتیک نسخه پیش نویس آن را رد کرد و گفت که در آن هیچ اشاره‌ای به ساخت و سازهای چین در دریای چین جنوبی نشده است.

تصویب سند دفاعی مذکور همچنین پس از آن صورت گرفت که شنیزو آبه، نخست وزیر ژاپن و ائتلاف حاکم وی لایحه‌های امنیتی جنجالی را در مجس سفلی پارلمان به تصویب رساند در حالی که مردم و احزاب اپوزیسیون شدیدا مخالف آن بودند. در این سند 400 صفحه‌ای ژاپن از چین خواسته است تا از ساخت و سازها در دریای چین جنوبی که می‌توان از آن برای اهداف نظامی استفاده کرد خودداری کند.

توکیو همچنین آورده است: ژاپن همواره به اقدام یکجانبه پکن که در واقع تلاش برای تغییر وضعیت فعلی در دریای چین جنوبی و دریای چین شرقی است، اعتراض می‌کند. هوآ چوینینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در رابطه با اتهام زنی‌های ژاپن پیشتر در اوایل ماه گفته بود: اقدامات چین در آب‌های محدوده کشور چین انجام می‌شود و جای هیچ گونه بحثی نیست. اعتراضات توکیو بی‌پایه و اساس است و چین درخواست‌های غیرمنطقی ژاپن را نمی‌پذیرد.

ژاپن همچنین از هزینه‌های نظامی چین انتقاد کرده و می‌گوید که هزینه‌های آن نسبت به سال مالی 1989 چهل و یک برابر شده است

انتهای پیام

کد N894332