موگرینی:

دیپلماسی در پرونده هسته ای ایران موفق شد

سیاسی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه دیپلماسی در پرونده هسته ای ایرن موفق شد، گفت: عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای برای کشورهای منطقه و همسایه حائز اهمیت است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، فدریکا موگرینی امروز دوشنبه پیش از شروع نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل پایتخت بلژیک با اشاره به اینکه هفته گذشته برای روابط خارجی و دیپلماسی اروپا موفق آمیز بود، افزود: ما در سطح روابط منطقه ای و بین المللی توافقنامه تاریخی را با ایران امضا کردیم.

وی با بیان اینکه ایران می تواند از طریق این توافقنامه اعتماد سازی کند، تاکید کرد: اتحادیه اروپا نیز تلاش خواهد کرد میان طرفین اعتماد سازی کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد: نشست وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی توافق به دست آمده با ایران و تحولات لیبی را بررسی خواهد کرد.

موگرینی به حضور «الحبیب الصید» وزیر امور خارجه تونس در این نشست اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا با تونس همکاری در مسائل امنیتی، تروریسم و اقتصاد را بررسی خواهد کرد.

در همین راستا «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه انگلیس گفت: ایران و تونس محورهای اصلی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود و اروپا بسته اقتصادی بزرگی را بر تونس تدارک دیده است. وی با بیان اینکه اتحادیه اروپا نقش مهمتری در روابط با ایران ایفا خواهد کرد، تصریح کرد: روابط ایران با آمریکا بحرانی تر است.

گفتنی است وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران را تصویب کردند. این اقدام در اصل پیامی برای کنگره آمریکا بوده و اولین نشانه رفع تحریم های بین المللی علیه ایران محسوب می شود.