موگرینی: توافق هسته‌ای با ایران الگویی برای حل سایر بحران‌هاست

سیاسی

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از توافق اخیر هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین به عنوان الگویی برای حل سایر بحران‌های جهانی یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فدریکا موگرینی، روز یک‌شنبه در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «لاستمپا» گفت: توافق هسته‌ای با ایران یک الگو برای حل سایر بحران‌هاست و این توافق ثابت کرد که اتحادیه اروپا چه کاری (نقشی) می‌تواند انجام دهد.

او افزود: توافق هسته‌ای با تهران سرمایه‌گذاری مهم برای صلح و آرامش و تغییر برای ایران به ویژه برای غرب و بخشی از خاورمیانه محسوب می‌شود و با این توافق امکان آغاز کار جدید در خاورمیانه و آسیای صغیر ایجاد شده است.

وی با بیان این که تفاهم هسته‌ای در وین حاکی از آن است که اتحادیه اروپا باید قادر باشد حمایت از چند جانبه‌گرایی، باور داشتن دیپلماسی و ایجاد پل میان قدرت‌هایی که با هم صحبت نمی‌کنند را انجام دهد، افزود: اکنون انرژی به‌وجود آمده از این توافق می‌تواند در جهات دیگر نیز استفاده شود. یکی از درس‌هایی که از توافق با ایران حاصل شده این است که با روسیه می‌توان متفاوت از استفاده از زور دور میز نشست.

هم‌چنین نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه نیز در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» تاکید کرد: ایران می‌تواند نقش سیاسی برای حل یک سری از منازعات در خاورمیانه از سوریه گرفته تا عراق داشته باشد. ایران از دولت وحدت ملی در عراق که متشکل از شیعیان، سنی‌ها و کردهاست حمایت کرده و امروز می‌تواند بیش از این نقش ایفا کند.

موگرینی افزود: اروپا فرصت‌های تجاری، اقتصادی و فرهنگی بسیاری پیش‌رو دارد. اما برای استفاده از آن باید رابطه توام با اعتماد با ایران برقرار کند و به آن چه در این ماه‌های مذاکره انجام داد، ادامه دهد. تنها در این صورت است که می‌توان درگیری‌ها را مدیریت کرد.

او تاکید کرد: ایران در طول 23 ماه مذاکره، اعتماد قدرت‌های بزرگ جهانی را به دست آورد و اکنون وظیفه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین کننده است.

انتهای پیام

کد N894101