وزیر خارجه سوییس لغو فوری تحریم‌های ایران را خواستار شد

مذاكرات ايران و گروه 1 5,توافق جامع هسته‌اي

وزیر امور خارجه سوییس با اشاره به توافق هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران باید هر چه زودتر لغو شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دیدیر بورک هالتر، وزیر امور خارجه سوییس روز یک‌شنبه در گفت‌وگو با یک روزنامه سوییسی گفت: از نظر من لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود و هدف اقدامات ما باید اجرای شروطی باشد که در توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 آمده است.

ایران و گروه1+5 در 14 ژوییه در وین به یک توافق هسته‌ای جامع دست یافتند که ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای تهران را تضمین می‌کند و موجب لغو تحریم‌های این کشور می‌شود.

وزیر امور خارجه سوییس هم‌چنین گفت که ‌این مسأله (لغو تحریم‌ها) به طور کامل توسط مقامات سوییسی مورد بررسی قرار می‌گیرد اما مشخص نکرد که تاریخ دقیق لغو تحریم‌ها چه زمانی خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، شورای امنیت سازمان ملل 15ژوییه متن قطعنامه‌ای را در خصوص تحریم‌های ایران دریافت کرد که مسأله لغو تحریم‌های اقتصادی سازمان ملل علیه تهران شامل محدودیت‌ها در خصوص مسأله هسته‌ای و برنامه موشک‌های بالستیک، ممنوعیت تجارت تسلیحاتی با ایران، محدودیت‌های مسافرتی و مسدود شدن اموال اشخاص و شرکت‌های ایرانی مطرح شده است.

بر اساس پیش‌نویس این قعطنامه که هفته گذشته توسط ایران و گروه 1+5‌ آمده شده است، شورای امنیت سازمان ملل قرار است قطعنامه‌ای را در تائید توافق هسته‌ای صادر کند. رای‌گیری درباره این توافق روز دوشنبه 20 ژوییه (امروز) انجام خواهد شد.

انتهای پیام

کد N893931