4 نماینده مجلس تاکید کردند؛

مصوبات شورای عالی امنیت ملی با تایید رهبری قابل اجراست

سیاسی

نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات اخیر برخی نمایندگان نسبت به روند تصویب طرح صیانت از حقوق هسته ای در مجلس اعلام کردند: این گروه به اشتباه شورای امنیت ملی را نهاد حزبی خود تلقی کرده و انتظار دارند در هر دوره این شورای فرا حزبی و قانونی مطابق احوالات مشوش آن ها رفتار کند.

نمایندگان مجلس در واکنش به اظهارات اخیر برخی نمایندگان نسبت به روند تصویب طرح صیانت از حقوق هسته ای در مجلس اعلام کردند: این گروه به اشتباه شورای امنیت ملی را نهاد حزبی خود تلقی کرده و انتظار دارند در هر دوره این شورای فرا حزبی و قانونی مطابق احوالات مشوش آن ها رفتار کند.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی تنها پس از تایید رهبری قابل اجراست و اشکال آقایان به نظارت شورای عالی امنیت ملی نادرست است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در حالی در روز سه شنبه هفته گذشته -23 تیر ماه- موفق به کسب توافق با گروه 1+5 شد که 12 سال از نخستین گام های این مذاکرات می گذشت و در نهایت این گره با تدبیر رهبری و اراده دولت یازدهم باز شد.

گره ای که باز شدن آن بایستی فضای سیاسی را تلطیف و ذهن جامعه را آسوده تر کند اما گویا برخی به تسویه حساب های شخصی و گروهی بیشتر اهمیت می دهند. نمونه بارز آن شمشیرهایی است که به بغض این توافق برای رییس مجلس از رو بسته شده است و زمان و جایگاه نطق هایی که باید صرف وحدت و رفع مشکلات مردم و کشورشود ، فرصتی می شود برای توهین و تخریب رییس قوه مقننه و تصمیم بالغ بر 200 نماینده مجلس در تصویب طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای .

اکنون طبق مصوبه مجلس در خصوص حفظ دستاوردهای هسته‌ای ، قرار است، روند قانونی طی شده و بند بند توافق صورت گرفته بررسی شود و در نهایت به تصویب مجلس برسد. با این حال تعداد انگشت شماری از نمایندگان مجلس با وجود روند قانونی موجود، ابراز نگرانی کرده و رسما در قالب نطق میان دستور در صحن مجلس اظهار می کنند که مجلس در موضوع هسته ای دور خورده و مجلس را مسلوب الاختیار در قضیه هسته ای معرفی و رییس مجلس را به نقض آیین نامه داخلی در موقع تصویب قانون هسته ای متهم می کنند.

سیاست های یک بام و دوهوای دلواپسان در مورد شورای عالی امنیت ملی

نکته جالب تر انتقاداتی است که از جانب این طیف به نقش شورای عالی امنیت ملی در طرح صیانت از دستاوردهای هسته ای مطرح می شود، حال آن که حافظه تاریخی این جریان یاری نمی کند که در دولت قبل ، صدای آقایان در نطق هایی در دفاع از لزوم حضور پررنگ شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات در تاریخ ثبت شده است.

ابراز نگرانی این عده در خصوص مصوبه مجلس در حفظ دستاوردهای هسته ای ، در حالی صورت می گیرد که این مصوبه به شکل قانون در آمده و به تصویب شورای نگهبان نیز رسیده است اما این طیف که همیشه منتقد ریاست مجلس بوده اند ، مثل همیشه جایگاه ریاست قوه مقننه را آماج توهین قرار داده اند.

حال آن که ریاست مجلس در دو سال گذشته ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره کننده بارها خطوط قرمز را یادآور شده و تیم مذاکره‌کننده را در موارد مختلف مورد حمایت و البته در مواردی خطاب هشدار قرار داده است. اما این جریان سیاسی پیش از آن که به دنبال نگاه کارشناسی به هر طرح و توافق و قانون باشد به دنبال جیغ و داد سیاسی و استفاده از کانال تخریب برای برجسته کردن خود برای باقی ماندن در صحنه سیاسی است.

بی توجهی مدعیان ولایت به توصیه های رهبر انقلاب ؛ قضایای هسته ای باعث ایجاد دودستگی نشود

شامگاه روز توافق بود که مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با ایشان از زحمات و مجاهدات صادقانه و مجدانه‌ تیم هسته‌ای در جریان مذاکرات طولانی و نفس گیر، قدردانی و تشکر کردند.

همچنین حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی نیز بر حفظ یکپارچگی و وحدت تأکید داشتند و فرمودند: ملت ایران نیز باید متحد باشد و قضایای هسته ای نباید زمینه ساز دو دستگی در کشور شود زیرا موضوع هسته ای بوسیله مسئولان مربوطه خود در حال پیگیری است و مسئولان بدنبال منافع ملی هستند..

حقیقت پور: برخی اظهارات دلواپسانه دل ملت را خالی می‌کند

به گزارش ایسنا به نقل از خانه ملت، منصور حقیقت پور اظهار نظر برخی نمایندگان نسبت به روند مذاکرات هسته ای را مناسب ندانست و گفت: برخی اظهارات دلواپسانه منجر به خالی شدن دل مردم می شود که به نفع نظام و منافع و مصالح آن نیست.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیش از صورت گرفتن توافق نیز اظهارنظرهایی از سوی برخی افراد داشتیم که به نفع نظام نبود و لازم است که افراد اجازه دهند جریان بررسی توافق هسته ای سیر قانونی خود را طی کند.

وی تأکید کرد: بررسی بند بند توافق صورت گرفته باید در فضایی آرام صورت گیرد و طبق فرمایشات رهبری دو دستگی میان افراد حاصل نشود چرا که اصل قضیه منطبق بر منافع نظام بوده و جناح راست و چپ نمی شناسد لذا باید موشکافانه و دقیق بررسی کرد.

حقیقت پور همچنین تصریح کرد: امروز باید به گونه ای در خصوص پرونده هسته ای کشورمان عمل کنیم که تاریخ، فردا قضاوت خوبی در رابطه با نسل ما داشته باشد و این قضاوت مثبت، دست نمی یابد مگر اینکه احترام جایگاه افراد و افکار و اندیشه های تمامی مسئولان نظام را در نظر بگیریم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در ادامه با تأکید بر اینکه مجلس محل رفتار حکیمانه است، گفت: هر عملی که در مجلس صورت می گیرد و هر اظهار نظری که می شود باید بر اساس حکمت و مصالح نظام باشد.

وی همچنین کار گروهی و ترکیبی در خصوص هدایت موضوع هسته ای را ضروری دانست و عنوان کرد: هدایت اصلی موضوع هسته ای از ابتدا در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده است و این در تمامی دوره ها از زمان دکتر لاریجانی و جلیلی تا ظریف ادامه داشته است لذا نمایندگان نباید شورای عالی امنیت ملی را بدون اختیار بدانند.

حقیقت پور ادامه داد: مجلس از ابتدا مسئولیت راهبری موضوعات مذاکرات هسته ای را نداشته و این امر به عهده شورای عالی امنیت ملی و کمیته ای تحت نظر مقام معظم رهبری بوده است.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: حال امروز به خاطر مصوبه مجلس که می گوید خروجی مذاکرات برای طی مسیر قانونی خود نیاز به گرفتن تأییدیه مجلس را دارد ما به آن ورود کرده ایم با این حال قطعا سازوکار به نحوی مشخص خواهد شد که یک هم افزایی ملی برای اظهار نظر و تنظیم نظر نهایی در مجلس داشته باشیم.

جعفرزاده ایمن آبادی: برخی توافق نامه هسته ای را ابزار تسویه حساب با رییس مجلس و رییس جمهور قرار داده اند

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نیز درباره توافق نامه وین گفت: براساس فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص موضوع توافق نامه هسته ای، باید تمامی مردم و جناح ها وحدت جامعه حفظ شود و نباید این موضوع باعث چند قطبی شدن جامعه شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت کسانی که با اقدامات و حرف های خود درباره موضوع هسته‌ای، باعث اختلاف در جامعه می‌شوند، نیت پاکی ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: در موضوع هسته ای باید وحدت جامعه و یک صدایی همچنان استمرار یابد و نباید اجازه فعالیت به کسانی که نیت ناپاک دارند، داده شود، آقایان آیین نامه مجلس را مرور کنند اتهامات فراخیالی به ریاست مجلس نمی زنند

جعفرزاده ایمن آبادی درباره موضوعاتی که برخی ها درباره تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای ملت ایران مطرح می کنند، گفت: برخی ها بدون اطلاع از آئین نامه داخلی مجلس موضوعاتی درباره تصویب طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته‌ای مطرح می کنند، کاملا اشتباه است ونباید فرامواش کرد دکتر لاریجانی، مجلس را در موضوع هسته ای به خوبی مدیریت کرده است.

وی با انتقاد از رفتار برخی افزود: پیشنهاد می کنم موضوع توافقنامه هسته ای در مجلس در نشست غیرعلنی و در فضای آرام بررسی شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: باید توجه داشت که اگر آمریکایی ها بخواهند موضوع توافق هسته ای را نقض کنند جمهوری اسلامی اقدام متقابل انجام می دهد و در آن صورت دیگر نمی توانند ادعاهای واهی خود را تکرار کنند.

نعمتی: هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس رسیدگی کند

بهروز نعمتی نیز گفت: در موضوع مهمی مانند توافق نامه هسته ای، نظام جمهوری اسلامی بصورت منسجم تصمیم می گیرد ، بنابراین باید همه بدانند که تصمیم گیری درباره مذاکرات هسته ای یک تصمیم فرا قوه ای است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح برخی مباحث از سوی برخی ها که عنوان می کنند سیاستمدار و دلسوز نظام هستند، تاسف آور و تعجب برانگیز است به دلیل اینکه طرح مباحث مذکور، مخصوصا در این مقطع زمانی از سوی دلواپسان موضوعی تفرقه انگیز بوده و نکته دیگر این که این موضوعات در حالی است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود تاکید داشتند که موضوع هسته ای نباید باعث دو دستگی در کشور شود.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی تنها پس از تایید رهبری قابل اجراست

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: برخی در حالی به رعایت مصوبات شورای عالی امنیت ملی در موضوع هسته ای شبهه وارد می کنند که در حدود هشت سال، مسئولیت همین مذاکرات هسته ای بر عهده شورای عالی امنیت ملی بود اما همین افراد امروز ساز مخالف می زنند و باعث تفرقه در کشور می شوند این در حالی است که شورای عالی امنیت ملی یک نهاد فراجناحی بوده و اعضای شورای عالی امنیت ملی در قانون اساسی مشخص هستند و منافع جمهوری اسلامی برای آنها اولویت اصلی است و مصوبات شورای عالی امنیت ملی تنها پس از تایید رهبری قابل اجراست و اشکال آقایان به نظارت شورای عالی امنیت ملی نادرست است.

نعمتی با بیان این که نطق هایی با ماهیت توهین به ریاست مجلس و تخریب توافقات ملی ماهیت مجرمانه دارد، افزود: برخی موضوعات باید تنها در شورای عالی امنیت ملی مطرح شود و دلیلی ندارد در همه مسائل یک قوه به تنهایی تصمیم بگیرد.

وی یادآور شد: هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس باید با کسانی که در موضوع هسته ای مطالب تفرقه انگیز مطرح می کنند برخورد کنند.

جهانگیرزاده: پرونده هسته ای ابزار گروکشی برای انتخابات مجلس آتی نیست

جواد جهانگیرزاده گفت: پیرو فرمایشات اخیر رهبری که فرمودند موضوع توافق اخیر نباید موجب دو دستگی در میان ملت شود، ایشان در چند سال پیش هم تاکید کردند اختلافات نباید به سمت مردم سوق داده شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد: در جریان ماجرای استیضاح شیخ الاسلامی یادم هست رهبری در آن زمان به شدت هتک احترام روسای قوا را نفی کردند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: البته وجود تفاوت آرا در مجلس موجب سرزندگی و نشاط می‌شود اما اگر بنا باشد تریبون مجلس به شکل تهمت آلود سبب تضعیف سران قوا شود آنهم بنده علیرغم اینکه تفاوت آرا و تضارب آرا را برای کشور حیاتی می دانم اما این نکات موضوعی به لحاظ سیاسی کاملا نادرست است به ویژه در مورد پرونده هسته ای که هم قالب های سیاسی مهم و هم در قالب امنیتی تاثیر فوق العاده ای دارد.

متهم کردن نیروهای اصیل انقلاب برای ایجاد انحراف در روند پیگیری پرونده هسته ای بی انصافی است

وی با اشاره به اینکه تلقی همه کشورنسبت به پرونده هسته ای مهم است و هر کسی هم سخنی در این خصوص دارد گفت: همه کشور نسبت به موضوع پرونده هسته ای حساس هستند و برداشت واحدی نیز در این خصوص وجود ندارد بنابراین بیان موضوعاتی از قبیل کوتاهی برخی مسئولان نظام در قبال این موضوع و یا این که عده ای به دنبال جاری کردن نیات خود در این پرونده بوده اند و یا می‌خواهند نمایندگان را دنبال خود بکشانند، درست نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس گفت: آقای لاریجانی فارغ از این‌که رییس مجلس است یا نه، به لحاظ شناخت دقیق مسایل امنیت بین‌الملل در کشور جزو معدود چهره هایی است که تسلط جدی و کافی دارد و در پرونده هسته ای نیز نقش موثری داشته است.

وی ادامه داد: دکتر لاریجانی در گذشته دبیر شورای عالی امنیت ملی، نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی و در حال حاضر هم به عنوان رییس یک قوه است و اطلاعات ایشان قطعا بالاتر از اطلاعات بسیاری از دوستان است و حساسیت ایشان و سوابقش برای ارایه چنین حساسیت هایی بالا است، درک ایشان از شرایط عمومی کشور درک درستی است بنابراین متهم کردن یکی از نیروهای اصیل انقلاب برای ایجاد انحراف در روند پیگیری پرونده هسته ای به نظرم حرف درستی نیست.

جهانگیرزاده تصریح کرد:‌ اینگونه اظهارات تفرقه برانگیز هم آثار داخلی دارد و هم آثار خارجی،آثار داخلی آن سردرگم شدن ملت است.

پرونده هسته ای ابزار گروکشی برای انتخابات مجلس آتی نیست

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تاکید کرد: این روزها موضوعی وجود دارد و این است که همه تمایل دارند از جانب ملت سخن گویند و همه تمایل دارند از جانب همه نمایندگان سخن گویند در حالیکه هر فرد یا نماینده ای تنها یک نماینده است حق ندارند از جانب همه نمایندگان صحبت کند.

وی افزود: اینگونه رفتارها که نگاه خودشان را با آوردن واژه مجلس اهمیتی ببخشند اثرات نامطلوبی در پی دارد و معتقدم حتما چنین رویه هایی باید اصلاح شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پرونده هسته ای وسیله ای برای گروکشی در انتخابات آتی مجلس نیست بلکه پرونده ای است که سال های سال اثرات خود را خواهد گذاشت و کسانی که تحت عنوان مشفق هستند باید حرف خود را بزنند.

وی ادامه داد: استفاده مطلوب ازظرفیت پرونده هسته ای به سرانجام رسیدن آن کمک می کند اما هر گونه گروکشی سیاسی در داخل پرونده و نیات سیاسی نتیجه را عکس می کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با بیان این که انتقاد درهر موضوعی لازم و ضروری است در خصوص پرونده هسته ای تاکید کرد: فعلا با رفع اختلاف سیاسی این پرونده نیازمند وحدت و انسجام همه نیروهای داخل کشور هستیم تا بتوانیم استفاده مطلوب از آثار توافق را پیگیری کنیم.

انتهای پیام

کد N893917