سخنرانی کامرون؛ مبارزه با افراط گرایی به سبک انگلیسی

سیاسی

نخست وزیر انگلستان قرار است در سخنرانی که انتظار می رود لحن نسبتا تندی داشته باشد جوانان مسلمان بریتانیا را به فاصله گرفتن از عقاید گروه های افراطی نظیر داعش ترغیب کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلستان قرار است امروز دوشنبه به تبیین طرح ۵ ساله ای بپردازد که هدف از آن شکست ایدئولوژی داعش عنوان می شود- گروهی که به زعم وی تا کنون جوانان بسیاری را مجذوب عقاید افراط گرایانه خود کرده اند.

سخنرانی امروز کامرون در «بالتیمور» دومین شهر مهم انگلستان برگزار خواهد شد که شمار کثیری از مسلمانان این کشور را در خود جای داده است.

علاوه بر این، کامرون قصد دارد تا همزمان با ارائه راهکاری برای مبارزه با افراط گرایی در انگلستان، به بازنگری فرصت های پیش روی جوانان وابسته به اقلیت های قومی نیز بپردازد.

گفته می شود که کامرون این سخنرانی را با هدف تشکیل ملتی منسجم تر انجام می دهد- ملتی که درشرایط کنونی جوانان مسلمانش خود را در معرض خطر احساس می کنند.

انتظار می رود که صحبت های امروز کامرون بیشتر پیرامون مبارزه با داعش باشد و احتمالا لحن تند وی اعتراض گروه های مسامان ساکن در بریتانیا را در پی خواهد داشت چرا که به گفته برخی منابع مطلع، تمرکز کامرون بر روی مباحثی چون تبعیض، فرقه گرایی و تفکیک جنسیتی استوار خواهد بود و از نقش سیاست خارجه غرب در پیدایش داعش و اوج گیری عقاید افراط گرایانه آنها به شدت چشم پوشی می شود. وی معتقد است که ریشه این گونه افراط گری ها به سالهایی بسیار دورتر از آغاز جنگ عراق باز می گردد.

کامرون پیشتر از آنچه که به ادعای وی دشمنی با قوم یهود و مخالفت با ارزش های بنیادین تفکر لیبرال است به عنوان دروازه های ورود به خشونت یاد کرده بود.  

 دستکم ۷۰۰ شهروند بریتانیای به گروه داعش پیوسته اند که از این میان ۶۰ نفر کشته شده اند. گفته می شود که شمار زیادی از آنها نیز به انگلستان مراجعت کرده اند و هم اکنون تهدید امنیتی برای این کشور محسوب می شوند.