چین به آزار وکلا و فعالان حقوق بشر ادامه می‌دهد

دولت چین با شدت تمام به آزار وکلا و فعالان حقوق بشر ادامه می‌دهد و گفته می‌شود وکیل ژو شیفنگ، در زندان اعتراف کرده که اقداماتی "خلاف قانون" مرتکب شده است. ژو وکیل ژانگ میاو، همکار نشریه آلمانی "دی تسایت" بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شینهوا‌، خبرگزاری رسمی چین، خانم ژو شیفنگ، وکیل مدافع ژانگ میاو، خبرنگار چینی و همکار نشریه آلمانی "دی تسایت"، پس از دستگیری، در زندان به "گناهان خود" اعتراف کرده و گفته است که مقصر است.

این وکیل مدافع در زندان گفته است که فعالیت او در دفتر وکالت "فنگروی" در پکن، پایتخت چین، "غیرقانونی" و "خلافکارانه" بوده است.

او از مقامات چین درخواست کرده به او فرصت دیگری بدهند.

خبرگزاری رسمی چین در ادامه گزارش داده است که ژو شیفنگ در ادامه اعترافاتش در بازداشتگاه پلیس گفته است: «اشتباهات من بسیار سنگین‌ بوده‌اند.»

"اعترافات" وکیل ژو شیفنگ در حالی است که به نقل از یک گروه حقوق بشری در هنگ‌کنگ، وکیل تعیین شده از طرف خانواده ژو اجازه ملاقات با او را در زندان نیافته است.

سازمان‌های حقوق بشری در چین گزارش داده‌اند که از آغاز ماه ژوئیه سال جاری تاکنون بیش از ۱۳۰ نفر از وکلا و فعالان حقوق بشر این کشور دستگیر شده‌اند. ۱۰۰ نفر دیگر نیز یا برای بازجویی به دادگاه احضار شده‌ یا به‌کلی ناپدید شده‌اند.

عفو بین‌الملل این اقدام دولت چین را با هدف ایجاد رعب و وحشت در میان فعالان حقوق بشری در این کشور می‌داند و آن را محکوم کرده است.

شینهوا‌ اعلام کرده است که در کنار وکیل ژو، ۹ وکیل و کارمند دفتر وکالت "فنگروی" نیز بازداشت شده‌اند. علیه همه این افراد پرونده‌هایی در جریان است.

رسانه‌های دولتی در چین اعلام کرده‌اند که همه این افراد به اتهام عضویت در "باندهای تبهکار" تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

روزنامه "پیپلز دیلی"، ارگان حزب کمونیست چین در این باره نوشته است که بسیاری از مظنونان دستگیر شده اعتراف کرده‌اند که در دفتر وکالت ""فنگروی" درگیر پرونده‌ها سیاسی می‌شدند تا بتوان از این راه توجه جهانی را به چین معطوف کرد.

شینهوا‌ اعلام کرده که دفتر وکالت ""فنگروی" تظاهراتی در مقابل دادگاه رسیدگی به پرونده‌های "باندهای تبهکار" برنامه‌ریزی کرده بود، تا بتواند از این راه با فشار بر قضات از صدور احکامی شدید جلوگیری کند.

وکیل ژو روز جمعه در پکن دستگیر شد. دستگیری ژو چند ساعت پس از آزادی موکلش ژانگ میاو، خبرنگار چینی و همکار نشریه آلمانی "دی تسایت" از زندان روی داد. ژانگ پس از ۹ ماه زندان آزاد شده بود.

ژانگ میاو، خبرنگار چینی و همکار نشریه آلمانی "دی تسایت" پس از تحقیقی درباره انتخابات آزاد در هنگ‌کنگ در اکتبر سال گذشته میلادی در پکن دستگیر شد. او را به اتهام "تحریک افکار عمومی" دستگیر کردند.

ژانگ به آنگلا کوکریتس، خبرنگار نشریه آلمانی "دی تسایت" در ارتباط با تحقیقاتش درباره جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ‌کنگ یاری می‌رساند.

مقامات امنیتی چین در این رابطه چندین بار آنگلا کوکریتس را نیز بازجویی کردند.

آنگلا کوکریتس که از دستگیری خود به اتهام فعالیت علیه دولت چین در هراس بود اواسط ماه اکتبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) خاک چین را ترک کرد. وکیل ژو شیفنگ در نهم ژوئیه سال جاری به دویچه وله اطلاع داد که دادستانی چین قصد گشودن مجدد پرونده موکلش را ندارد و این پرونده به‌ طور کامل بسته شده است.

انتهای پیام

کد N893416