وزیر خارجه سوییس: تحریم‌های ایران باید هر چه سریعتر لغو شود

ایرنا نوشت:

'دیدیه بورک هالتر' وزیر خارجه سوییس،گفت: تحریم های بین المللی علیه ایران باید هر چه سریعتر و با اجرای موثر و مناسب توافق هسته ای وین، لغو شود .

به گزارش تلویزیون سوییس 'ار ت اس'، هالتر در پی توافق هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در گفت و گو با رسانه ها گفت: 'شورای فدرال به دقت پرونده را برای تصمیم گیری های مستقل، بررسی خواهد کرد.'

وی در اظهاراتی تلویزیونی افزود:'به نظر من تحریم ها باید هر چه سریعتر و با اجرای موثر و مناسب توافق، لغو شود.'

این گزارش افزود: سوییس از فوریه (بهمن/ اسفند) 2007 میلادی تحریم هایی را به ایران تحمیل کرد. این کشور در اوایل سال 2014 میلادی در پی حصول نخستین توافق موقت در نوامبر (آبان/ آذر) 2013، بخشی از تحریم ها را تعلیق کرد اما هنوز بخش قابل توجهی از تحریم ها به قوت خود باقی است.

به گزارش ایرنا، ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 پس از 22 ماه مذاکره فشرده سرانجام در 23 تیرماه 1394 در وین برای رفع سوء تفاهم ها در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی و هم زمان لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران توافق کردند.

در مذاکرات وین که پس از 18 روز نشست های فشرده به جمع بندی نهایی رسید، حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران حفظ شد و چرخه کامل غنی سازی سوخت و همچنین تداوم تحقیق و پژوهش به رسمیت شناخته شد.

52261

کد N893410