آشتی بعد از 54 سال خصومت/ دو دشمن دیرینه امروز سفارتخانه‌هایشان را افتتاح می‌کنند

ایسنا نوشت:

مقر دیپلماتیک کوبا در واشنگتن و دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا از امروز (دوشنبه) رسماً کار خود را به عنوان سفارت آغاز می‌کنند و دو دشمن دوران جنگ سرد، فصل جدیدی از مناسبات را آغاز خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرچم آبی، قرمز و سفید ستاره‌دار کوبا قرار است برای اولین بار پس از سال‌ها تیرگی روابط با آمریکا از 1961 در مقابل مقر دیپلماتیک این کشور در آمریکا به اهتزاز درآید. اگرچه قرار نیست هیچ‌گونه مراسم رسمی‌ای امروز دوشنبه برای دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا برگزار شود، اما آن مقر دیپلماتیک هم نیمه‌شب یک سفارت تمام‌عیار خواهد شد و دو دشمن سابق جنگ سرد رسماً وارد دوران جدیدی از روابط می‌شوند.

با این وجود، واشنگتن و هاوانا همچنان شکاف ایدئولوژیکی عمیقی دارند.

کارلوس آلزوگارای، از دیپلمات‌های کارکشته و تحلیلگر کوبایی گفت: لحظه‌ای تاریخی فرا رسیده است. حال کار واقعی آغاز شده است که آن حل مناقشاتی از جمله پایان 53 سال تحریم اقتصادی کوبا و درخواست آمریکا از کوبا برای وضعیت حقوق بشری و دموکراسی است.

وی افزود: بازگشایی سفارت‌ها بر پایه اعتماد و احترام است و ما منتظر برخورد محترمانه دو طرف هستیم. با این حال این بدین معنا نیست که هیچ‌گونه درگیری‌ای وجود نخواهد داشت. هنوز اختلافاتی هست اما نگاهی که شما به این درگیری خواهید داشت، کاملاً تفاوت کرده است. دولت کوبا قرار است یک مراسم صبحگاهی با حضور حدود 50 میهمان از جمله 30 عضو هیات دیپلماتیک، رهبران فرهنگی و سایر چهره‌های سرشناس کوبا در واشنگتن برگزار کند که ریاست آن را برونو رودریگز، وزیر خارجه کوبا برعهده دارد.

نماینده دولت آمریکا نیز روبرتا جیکوبسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی خواهد بود که شش ماه مذاکرات آمریکا با کوبا را هدایت کرد و نهایتاً در اول ژوئیه گفت که سفارت‌های دو طرف به زودی باز می‌شود.

در این مراسم همچنین جفری دی لورنتیس، رئیس دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا نیز که کاردار خواهد شد، حضور خواهد داشت.

رودریگز اواخر روز دوشنبه به وقت محلی آمریکا با جان کری، وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهد داشت. مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که دفتر حافظ منافع آمریکا در هاوانا کار خود را به عنوان سفارت آغاز خواهد کرد اما قرار است یک مراسم رسمی به ریاست کری در ماه اوت برگزار شود.

5252

کد N893356