نقوی حسینی:

برجام بعد از تصویب مجلس قابلیت اجرایی دارد

مذاكرات ايران و گروه 1 5

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه برنامه جامع اقدام مشترک باید به تصویب مجلس برسد گفت که رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری، اجماع و مقاومت و حمایت مردم باعث به سرانجام رسیدن مذاکرات شده است.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه برنامه جامع اقدام مشترک باید به تصویب مجلس برسد گفت که رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری، اجماع و مقاومت و حمایت مردم باعث به سرانجام رسیدن مذاکرات شده است.

سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به توافق ایران و 1+5 در تهیه متن برنامه جامع اقدام مشترک گفت:‌ این برنامه جامع برای طی مراحل قانونی به پایتخت‌ها ارسال می‌شود. در کشور ما نیز متن به شورای عالی امنیت ملی می‌رود و طبق قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای باید این متن نیز به مجلس ارائه شود تا بعد از بررسی و تصویب مجلس مجددا به وین برگردد.

به گفته وی، این متن باید به کنگره آمریکا فرستاده شود تا مراحل قانونی طی شود منتهی تفاوت زمانی وجود دارد که باید مذاکره کنندگان این مشکل را حل کنند. ما درکشورمان ظرف دو هفته کار را انجام می دهیم اما کنگره آمریکا 72 روز فرصت برای بررسی دارد. سوال این است که کنگره از تمام زمان استفاده می‌کند یا ظرف دو هفته برنامه جامع مورد بررسی و تائید برای امضای نهایی می‌کند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه برنامه جامع اقدام مشترک علاوه بر پایتخت ها به شورای امنیت سازمان ملل نیز ارسال می‌شود، گفت: طبق قانون الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای دولت باید برنامه اقدام مشترک مجلس جهت تصویب ارائه کند که بعد از ارائه نظر پایتخت ها نتیجه نهایی برای امضای نهایی به طرفین فر ستاده می‌شود و بعد از آن فرایند اجرا آغاز می‌شود.

نقوی حسینی در ادامه با بیان اینکه رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری عامل موثر به نتیجه رسیدن مذاکرات است، گفت: به اعتراف همه فعالان دیپلماسی در عرصه جهانی موفق ترین شخصیت مذاکرات رهبری ایران بوده که توانسته با ورود به موقع و با ترسیم خطوط قرمز نظام و منافع ملی کار را به خوبی مدیریت کند. امروز اغلب منابع بین‌المللی برنده واقعی مذاکرات را رهبر ایران می‌دانند.

وی اجماع و مقاومت ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌ها و مطالبات خارج از عرف قدرت‌های سلطه‌گر همچون آمریکا را عامل دیگر به نتیجه رسیدن مذاکرات دانست و اظهار کرد: ملت ایران با اجماع و ایستادگی مقاومت کردند تا سرانجام این مذاکرات به نحو احسن پیش برود. همچنین حمایت ملت ایران نهادها و قوای سه گانه از تیم مذاکره کننده و تلاش این تیم در رسیدن به این نقطه موثر بوده است.

این نماینده اصولگرای مجلس در پایان گفت: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند تیم مذاکره کننده تلاش خستگی ناپذیری داشته تا کار را به نتیجه و سرانجام برسانند.

انتهای پیام

کد N893235