۱
نیویورک تایمز گزارش داد:

رای شورای امنیت در مورد توافق هسته ای کنگره را آزار می دهد

  • ۱۶۰بازدید
  • ۱ رای
  • ۲ دیدگاه

یک روزنامه غربی با اشاره به برنامه شورای امنیت سازمان ملل برای رای گیری در مورد توافق هسته ای ایران عنوان داشت که تصویب این توافق در شورای امنیت موجب ناراحتی کنگره آمریکا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک تایمز، در مذاکراتی که در هفته گذشته و پشت درهای بسته در وین انجام شد «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش زیادی کرد تا مذاکره کنندگان را متقاعد کند که تصویب توافق هسته ای ایران در شورای امنیت به بعد از بررسی آن در کنگره آمریکا موکول شود اما مخالفت ایران، روسیه و حتی نزدیک ترین همپیمانان اروپایی آمریکا با این نظر موجب شد تا رای گیری شورای امنیت در مورد توافق هسته ای ایران پیش از رای کنگره آمریکا در مورد آن باشد. 

بر اساس برنامه اعلام شده شورای امنیت به احتمال زیاد امروز دوشنبه توافق هسته ای ایران را به رای می گذارد و با توجه به پیش بینی های موجود به احتمال زیاد این توافق در شورای امنیت تصویب می شود.

در این میان آمریکا نگران آن است که  تصویب این توافق در شورای امنیت به نوعی موجب کم اثر شدن اقدام کنگره برای بازبینی توافق هسته ای ایران شود. 

بر اساس این گزارش، در صورت تصویب این توافق در شورای امنیت ممکن است کشورهای مختلف جهان برای از سرگیری روابط تجاری با ایران دیگر منتظر رای کنگره در مورد توافق ایران نمانند. 

نظر شما چیست؟

تاکنون ۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است.شما هم نظری دارید؟


حتما اینطور خواهد بود . کشورهای اروپایی بعلاوه روسیه و چین هیچوقت منافع خود را به تصمیمات کنگره آمریکا واگذار نخواهند کرد و از نظر آنان با تصویب اتحادیه اروپا و شورای امنیت کار تمام شده است و انتظار برای رای کنگره آمریکا آن هم برای مدت 60 روز کار بیهوده ای است . قطار اقتصادی اروپا دلیلی نمی بیند که حرکت خود را به خاطر تعلل یا کارشکنی یا سیاسی گری یا حزب بازی اعضای مجالس سنا و کنگره به تاخیر بیاندازد و همانطور که در خبر ها شاهد هستیم غول های اقتصادی جهان مانند آلمان ، چین ، بلژیک و ... برای تصاحب بازار 70 میلیونی ایران و همچنین استفاده بیشتر از موقعیت خاص استراتژیک این کشور صف بسته و قراردادهای خود را تنظیم کرده اند و مترصد رای نهایی شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر تایید و تصویب توافق برجام و لغو قطعنامه های بازدارنده گذشته می باشند . خلاصه که کنگره آمریکا با این حرکات انفعالی نشأت گرفته از لابی صهیونیست قاطعیت خود را زیر سوال خواهد برد .

۱ سال پیش   |   sunclub   |     |  
۰

به هر حال ضمن اذعان به قدرت بسیار زیاد آمریکا، توافق بین ایران و نمایندگان جامعه جهانی بوده است نه فقط ایران و آمریکا. زدن زیر توافق آمریکا را مفتضح می کند.

۱ سال پیش   |   azadeh1347   |     |  
۰