هشدار جان کری به کنگره: توافقنامه را خراب نکنید

توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که اگر کنگره آمریکا باعث محقق نشدن توافق هسته ای شود در این صورت هیچ محدودیتی برای ایران در کار نخواهد بود چون هیچ تحریمی باقی نمانده است.


واحدمرکزی خبر نوشت:

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که اگر کنگره آمریکا باعث محقق نشدن توافق هسته ای شود در این صورت هیچ محدودیتی برای ایران در کار نخواهد بود چون هیچ تحریمی باقی نمانده است.
به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما؛ شبکه تلویزیونی سی بی اس در برنامه « فیس دِ نیشن » این شبکه با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، درباره نتایج مذاکرات هسته ای ایران با پنج بعلاوه یک گفتگو کرد.
مجری این شبکه گفت:
آمریکایی ها در پی این توافقنامه باید چگونه درباره ایران فکر کنند؟ آیا ایران دشمن آمریکا است؟
جان کری در پاسخ گفت: خوب، روشن است که ایران دشمن آمریکا بوده است. رونالد ریگان با شوروی سابق مذاکره کرد همانطور که ریچارد نیکسون با چین مذاکره می کرد. ما نیز اکنون با کسی مذاکره کرده ایم که سفارت ما را به تصرف خود در آورد و اقدام به گروگان گیری کرد ، آمریکایی ها را کشت و بسیاری از چیزهایی که شما می شنوید و مردم می گویند، از جمله اینکه از تروریسم حمایت کرده است اما چیزی که ما باید درک کنیم این است که ایرانی که ما می خواستیم جلوی رفتارش را بگیریم ، با داشتن سلاح هسته ای ، بسیار متفاوت با ایرانی خواهد بود که اگر سلاح هسته ای نداشته باشد.
ما این فرصت را دیدیم ، رئیس جمهور آمریکا این فرصت را دید و ما را متعهد کرد که راهی را از طریق دیپلماسی برایش بیابیم و برنامه هسته ای تسلیحاتی ، خاتمه دهیم. این دقیقا همان کاری است که انجام داده ایم.

مجری گفت:
شما گفته اید که آنها دشمن بوده اند اکنون چه؟
جان کری گفت:
من گفتم که آنها دشمن بوده اند. ما هنوز هم متخاصم هستیم و به دوست و همپیمانانی برای یکدیگر تبدیل نشده ایم. این توافقنامه فقط یک کار انجام می دهد. شما در چند روز گذشته هم شنیدید که آیت الله ( خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی) بلند اعلام کرد که خصومت با آمریکا ادامه دارد. پس هیچ وهم و خیالی در این باره وجود ندارد. با این وجود چیزی که ما می دانیم این است که یک ایران بدون سلاح هسته ای کشوری بسیار متفاوت با ایرانی خواهد بود که سلاح هسته ای داشته باشد. یک خاورمیانه بدون سلاح هسته ای خاورمیانه ای امن تر خواهد بود. پس ما بر این باوریم که به علت این توافق، اسرائیل و منطقه در نهایت امن تر خواهند شد.

جان کری با لحنی بسیار تاکیدی که حتی باعث شد وی اندکی از تکیه گاه صندلی اش فاصله بگیرد و با انگشتانش به مجری شبکه خطاب کند، گفت:
اگر ما این توافقنامه را به سرانجام نرسانیم و اگر کنگره به این توافقنامه نه بگوید در این صورت هیچ محدودیتی بر ایران نخواهد بود و هیچ تحریمی هم باقی نمانده است، دوستان ما در این تلاش ما را تنها خواهند گذاشت و به ما به دید کسانی نگریسته خواهد شد که فرصت جلوگیری از دستیابی آنها به سلاح هسته ای را از بین بردیم. در این صورت آنها باردیگر غنی سازی خواهند کرد و احتمال بسیار زیاد این خواهد بود که جنگ در خواهد گرفت.

مجری گفت:
اگر شما اکثریت را در کنگره بدست نیاورید که از این توافقنامه حمایت کند در این صورت آیا این مسئله باعث تضعیف توافق خواهد شد؟
جان کری در پاسخ گفت:
نه ، نخواهد شد. آنها تا زمانی که توافقنامه اجرا می شود اهمیتی نمی دهند که اکثریت رای خواهد داد یا اقلیت . برای ما هم این مسئله اهمیت دارد که توافقنامه اجرا شود. ما دوست داریم که کنگره به دقت به حرف های ما گوش کند. ما با اعضای کنگره دیدار خواهیم کرد و نهایت تلاش خود را خواهیم کرد که افراد را متقاعد کنیم اما فکر نمی کنم که موضوع کسب اکثریت باعث تضعیف توافقنامه شود. این توافقنامه در نهایت مبتنی بر این حقیقت خواهد بود که بازرسی بی سابقه ، دسترسی بی سابقه ، محدودیت بی سابقه در برنامه هسته ای آنها خواهد بود که آنها با آن موافقت کردند. زمان گریز هسته ای ایران از مواد شکاف پذیر از یک دوره زمانی دو ماهه برای ساخت یک بمب هسته ای تا یکسال افزایش خواهد یافت. این زمان گریز هسته ای در ده سال آینده حفظ خواهد شد. میزان ذخایر هسته ای آنها به مدت پانزده سال محدودیت خواهد داشت. به مدت بیست و پنج سال هم آنها باید اجازه ردگیری و نظارت بر معدن و اورانیوم و کل مسیر چرخه سوخت را
می دهند.کارشناسان ما متقاعد شده اند که ما خواهیم دانست که آنها چه می کنند و قادر خواهیم بود از منافع امنیتی خود و نیز از منافع منطقه محافظت کنیم.
در ادامه ارنست مونیز گفت:
با این توافق ؛ در بلند مدت قطعا در مورد احتمال دستیابی به سلاح هسته ای در وضعیت بهتری قرار خواهیم داشت تا اینکه توافقی صورت نگرفته باشد. این مسئله از روز اول شروع می شود و برای مدت نامحدود نیز صدق می کند.

4949
کد N893004