نوری المالکی:

جنایت اخیر در استان دیالی با هدف ایجاد فتنه طایفه‌ای صورت گرفت

سیاسی

معاون رئیس‌جمهور عراق در واکنش به جنایت اخیر تکفیریها در استان دیالی تصریح کرد: این جنایت با هدف ایجاد فتنه طایفه‌ای در کشور صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه نیوز، «نوری المالکی» معاون رئیس جمهور عراق به اقدام جنایتکارانه تکفیریها در استان دیالی در شب عید فطر واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش، المالکی در این زمینه تصریح کرد: این جنایت بزرگ با هدف ایجاد فتنه طایفه ای در کشور صورت گرفته است.

معاون رئیس جمهور عراق همجنین در تماس های تلفنی با برخی فرماندهان نیروهای امنیتی، شناسایی و مجازات هرچه سریعتر عاملان این جنایت را خواستار شد.

گفتنی است، انفجاری تروریستی با استفاده از یک خودروی بمب گذاری شده در منطقه «خان بنی سعد» استان دیالی یکی از خونین ترین حوادث از این دست را از زمان قدرت گرفتن داعش در این کشور رقم زد. در این انفجار که در بازاری در منطقه خان بی سعد رخ داد دست کم ۱۰۰ نفر کشته شدند که در میان آنها چندین زن و کودک دیده می شود.

این انفجار خونین که در جریان آمادگی مردم برای برگزاری جشن عید فطر در یک بازار شلوغ در ۳۰ کیلومتری شمال شرق بغداد رخ داد چندین ساختمان را ویران و دهها خودرو را نیز منهدم کرد. یک مقام پلیس بغداد با اعلام این مطلب از صحنه های دلخراش این انفجار ابراز تاسف کرد.

در همین حال گروه تروریستی داعش با انتشار بیانیه ای مسئولیت این جنایت را که بیش از ۱۰۰ مجروح نیز داشته، به عهده گرفت. تروریست های داعش طی هفته های اخیر چندین عملیات تروریستی را در بغداد به اجرا گذاشته اند.

طبق این گزارش وقوع این انفجار خونین که به کشته شدن چندین کودک نیز انجامیده خشم مردم را برانگیخته به گونه ای که شماری از آنها در محکوم کردن این جنایت دست به اعتراض زده اند.