رییسی:

مجلس خبرگان مانند پادگان آماده حفظ نظام و انقلاب است

مجلس خبرگان

یک عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: این مجلس ضامن تداوم جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در شبکه خبر با اشاره به نظام‌های مختلف جهان افزود: نظام ما از راس تا نهادهای اساسی مبتنی بر رای مردم است .

وی با بیان این‌که «رهبری، مهمترین جایگاه را در نظام اسلامی دارد»، افزود: رهبری با رای مردم از طریق مجلس خبرگان رهبری انتخاب می‌شود و به این ترتیب هم جمهوریت و هم اسلامیت نظام شکل می‌گیرد .

وی در ادامه به جایگاه مهم ولایت فقیه اشاره کرد و گفت: نخستین کسی که نظریه ولایت فقیه را مطرح کرد امام راحل نبودند بلکه این موضوع پیش از آن در فقه ما وجود داشته است.اما آن‌چه امام راحل مطرح کرد به عنوان نظریه حکومت اسلامی است که می‌تواند همه ابعاد و زوایای جمهوری اسلامی را مبتنی بر ولایت فقیه و جایگاه ولایت اداره کرد.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان گفت: مجلس خبرگان اول برای نظریه حکومت اسلامی امام راحل در قالب قانون اساسی ساختارسازی کرد که چگونه حاکمیت دینی می‌تواند همه زوایای قانونگذاری، اجرا، قضا و بخش‌های مختلف حکومت را در برگیرد. این مجلس اگرچه ممکن است هر شش ماه یک بار جلسه تشکیل دهد اما جایگاهی آماده است و جلساتش برکات زیادی دارد و مهمترین مسایل جامعه را رصد می‌کند و این جلسات برای تداوم اسلامیت وجمهوریت نظام ، اطمینان‌بخش است.

وی افزود: مجلس خبرگان رهبری مانند پادگان آماده است که در مواقع خطر می‌تواند نظام و انقلاب را از هرگونه مخاطره حفظ کند. تعیین رهبر، تشخیص وجود صفات رهبری، نظارت بر تداوم صفات موجود در رهبر از جمله تدبیر، مدیریت، شجاعت و حضور در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی از وظایف مجلس خبرگان رهبری است.

وی درباره استقلال مجلس خبرگان افزود : این مجلس آئین‌نامه‌های داخلی و مقررات مربوط به خبرگان را خودش تصویب می‌کند به این علت که این مجلس از استقلال برخوردار باشد تا جریان‌های قدرتمند در کشور نتوانند نسبت به این مجلس اعمال نظر و سلیقه کنند.

این عضو مجلس خبرگان گفت: در عین حال که اعضای آن در عرصه‌های سیاسی صاحب نظر هستند اما مجلس خبرگان فارغ از کشمکش‌های سیاسی و حزبی است. دبیرخانه محوریت اجرایی این مجلس را برعهده دارد و در قم مستقر است و دفتر رسمی هم در تهران دارد ، کمیسیون های مهم در دبیرخانه برگزار می‌شود و در طول سال فعال است و گزارش این کمیسیون‌ها در اجلاس خبرگان رهبری ارائه می‌شود. آن‌چه که نظام ما را از نزاهت و طهارت و پاکی برخوردار کرده است و همچنان راه امام راحل ادامه دارد وجود ولی فقیه عالم و با تقوای الهی است.

وی تاکید کرد: امروز رابطه و دلدادگی عمیق میان امت و امام وجود دارد که یکی از مهمترین مولفه‌های امنیت و قدرت ملی ماست و شکست‌ناپذیری نظام را تضمین می‌کند.

وی افزود: نسبت به مردمسالاری دینی ما آن‌چنان که باید کار نشده است و جا دارد صاحبان اندیشه و قلم در مزایای این نوع نظام بیشتر بنویسند و این مدل حکومتی را بیشتر به جهان بشناسانند. در این مدل ، نظام و ساز و کارهایی دیده و برای نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه ساختار سازی شده است تا بتواند دین وآموزه های دینی در این نظام ، اجرایی شود.

این عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان افزود: در آستانه انتخابات این مجلس هستیم و بهتر است در مراکز علمی ، دانشگاهی ، حوزوی و مراکز فرهنگی از جمله صدا وسیما به الگوی مردم سالاری دینی بپردازند. الگوی مردم سالاری دینی مدل موفقی است که نظام جمهوری اسلامی عرضه کرده است و می تواند این موفقیت را برای عالم تبیین کند.

انتهای پیام

کد N892605