عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح‌طلب:

توافق هسته‌ای بر نقش ایران در خاور میانه می‌افزاید

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات وين

یک عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح‌طلب، گفت: ایران پس از توافق هسته‌ای، نقش تأثیرگذارتری در حل مناقشات خاورمیانه خواهد داشت.

آذر منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: مهم‌ترین اقدام بعد از توافق، تداوم اعتمادسازی است. آن هم با همین رویکردی که دولت یازدهم با جهان در پیش گرفته است. به ویژه آنکه با حمایت مردم دولت می‌تواند از این ظرفیت برای حل مناقشاتی که خاور میانه و منطقه‌ ما از آن رنج می‌برد استفاده کند. ایران پس از توافق هسته‌ای می‌تواند در کاهش این مناقشات بسیار موثر باشد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: به طور قطع خروج موفقیت‌آمیز ایران از مذاکرات هسته‌ای با توجه به تأکیدی که هیأت دیپلماسی کشور ما بر مذاکرات با نتیجه برد- برد داشته، ‌بر نقش بازیگری ایران در جامعه بین‌المللی و خاور میانه می‌افزاید. با توجه به موج تحریم‌هایی که پس از قطعنامه‌های شورای عالی امنیت بر علیه ایران تصویب و اجرا شد،‌ طبیعی است که دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی آن بر اجرای مفاد این توافق و خروج کامل ایران از پرونده شورای امنیت و رفع تحریم‌ها توجه ویژه‌ای خواهند کرد.

وی افزود: تحریم‌ها فشارهای مادی و معنوی زیادی به ایران به ویژه در فضای داخلی کشور و شاخص‌هایی که در این فضا وجود دارد، گذاشته است. پس از توافق بخش عمده‌ای از توان مسئولین باید صرف اجرای دقیق مفادی باشد که در این توافق طرفین به جمع بندی رسیده‌اند و به اجرای آن متعهد شدند تا از فشارهای وارده کاسته شود.

منصوری خاطرنشان کرد: با رفع این تحریم‌ها بخشی از مشکلات فضای داخلی کشور که تحت تأثیر تحریم‌ها قرار گرفته است باید مرتفع شود. همان طور که تجربه دو سال گذشته دولت یازدهم نشان داد که باید عقلانیت رویکرد غالب کشور در فضای داخلی و بین‌المللی باشد، از این به بعد هم باید با عقلانیت بر چالش‌ها غلبه پیدا کنند.

وی یادآور شد: این توافق باید زمینه آرامش، همدلی و همزبانی را در فضای داخلی کشور رقم بزند. تقویت همدلی و همزبانی در فضای داخلی کشور در قدرتمندی و تأمین کنندگی نقش ایران در خاورمیانه و رویکرد تعاملی و اعتمادسازی جمهوری اسلامی در صحنه جهانی نقش مهمی خواهد داشت.

منصوری همچنین گفت: وقتی رویکرد غالب دولت تعامل و گفت‌وگو است، در همین راستا باید شاهد تعامل با منتقد و مخالف داخل کشور هم باشیم. با توجه به میزان تأثیرگذاری این توافق در فضای داخلی کشور رفتار بخشی از مخالفین که در قامت دلواپسان مخالفت در فضای داخلی جنگ روانی ایجاد می‌کردند قابل پیش‌بینی است.

این عضو شورای مرکزی مجمع زنان اصلاح‌طلب یادآور شد: پس از توافق دولت باید بتواند اصل گفت‌وگو را با همه جریان‌های سیاسی مخالف و منتقد جریان سازی کند و به ابهاماتی که وجود دارد پاسخ دهد. طبیعی است مخالفت‌ها خیلی نمی‌تواند در فعالیت‌های دولت تأثیر بگذارد. به میزانی که دولت در این بازه بتواند موفق عمل کند مخالفت‌ها در روند کار دولت تأثیرگذار خواهد بود. باید توجه داشت که همه این مسائل با توجه به مهر تأیید رهبری بر تیم مذاکره کننده و روند مذاکرات است.

انتهای پیام

کد N892588