اردوغان توافق ماه فوریه با حزب دموکرات مردم را رد کرد

سیاسی

رجب طیب اردوغان اظهار کرد، طرحی را که پس از مذاکرات میان نمایندگان دولت ترکیه و همچنین حزب دموکراتیک مردم (خلق) این کشور در فوریه به منظور حل و فصل مساله کردها مورد توافق قرار گرفت و به طرح "دلمه باغچه" معروف شد، نمی‌پذیرد و حزب دموکراتیک خلق را ضمیمه حزب غیرقانونی پ.ک.ک می‌داند.

رجب طیب اردوغان اظهار کرد، طرحی را که پس از مذاکرات میان نمایندگان دولت ترکیه و همچنین حزب دموکراتیک مردم (خلق) این کشور در فوریه به منظور حل و فصل مساله کردها مورد توافق قرار گرفت و به طرح "دلمه باغچه" معروف شد، نمی‌پذیرد و حزب دموکراتیک خلق را ضمیمه حزب غیرقانونی پ.ک.ک می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در سخنانی که پس از برگزاری نماز عید فطر در شهر استانبول مطرح کرد، حزب دموکراتیک خلق این کشور را ضمیمه حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک در پارلمان خواند و هشدار داد که این حزب باید برای پایان دادن به دور جدید خشونت‌ها در جنوب شرق ترکیه تلاش کند.

اردوغان گفت: این ضمیمه که ظرفیت نمایندگی در پارلمان را دارد، باید تمام تلاش خود را برای توقف خشونت‌ها انجام دهد.

وی تاکید کرد: آنها می‌گویند ارتباط سازمانی با پ.ک.ک ندارند البته شما ارتباط سازمانی ندارید بلکه آشکار است که شما ارتباط غیرسازمانی با آنها دارید!

دولت ترکیه در زمان نخست‌وزیری اردوغان در سال 2012 فرآیند صلح با کردها را برای حل مساله کردهای این کشور طی مذاکراتی محرمانه با عبدالله اوجالان، رهبر به زندان افتاده پ.ک.ک آغاز کرد اما سال جاری میلادی این فرایند پس از عقب‌نشینی دولت از چند اقدام برنامه‌ریزی شده شامل تشکیل گروه ناظران به منظور نظارت بر مذاکرات میان اوجالان و مقامات دولت به بن بست رسید.

اقدامات برنامه‌ریزی شده برای این فرآیند بخشی از اعلامیه‌ای بودند که پس از مذاکرات میان یالچین آکی دوغان، معاون نخست وزیر ترکیه و افکان آلا، وزیر کشور سابق در 28 فوریه در کاخ دلمه باغچه شهر استانبول با سیری ثریا اوندر، نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها قرائت شد.

اردوغان درخصوص توافق ماه فوریه گفت: من هرگز عبارت اتفاق نظر دلمه باغچه را نمی‌پذیرم چنین چیزی وجود ندارد زیرا در اینجا از یک طرف ما دولت را داریم و از طرف یک حزب سیاسی را. چه کسی در اینجا قرار است با چه کسی به اتفاق نظر برسد و به چه هدفی این کار انجام می‌گیرد؟!

وی تاکید کرد: هرگونه اتفاق نظری برای تاثیرگذاری بر آینده ترکیه باید از طریق پارلمان حاصل شود.

اردوغان گفت: یک توافق زمانی ارزش دارد که در پارلمان و با حمایت قاطع حاصل شود در غیراینصورت هیچ اتفاق نظری نمی‌تواند با کسانی که تنها متکی به یک سازمان جدایی‌طلب تروریست هستند، حاصل شود.

اردوغان از حزب دموکراتیک خلق ترکیه به دلیل عدم تاکید بر خلع سلاح پ.ک.ک انتقاد کرد و هشدار داد که اگر حزب دموکراتیک خلق برای اتخاذ اقدام درست کوتاهی کند تبعاتی در پی خواهد داشت.

اردوغان گفت: کسانی که با حمایت پ.ک.ک دست به سیاسی کاری می‌زنند اگر به دموکراسی اعتقاد دارند، باید خیلی دقت کنند.

اردوغان افزود: زیرا ملت ترکیه حساسیت خود را در این زمینه نشان داده‌ و خواهند داد. آنها تا یک جایی صبور هستند و از یک جایی به بعد صبر آنها تمام می‌شود.

اردوغان همچنین از صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از روسای حزب دموکراتیک خلق انتقاد کرد و گفت: من نمی‌توانم حوادث شش تا هشت اکتبر را فراموش کنم.

اشاره وی به اعتراضات خونین اکتبر سال گذشته علیه خودداری دولت ترکیه از کمک به مردم محاصره شده شهر کوبانی است.

انتهای پیام

کد N892179